poniedziałek, 06 kwiecień 2020

Przepis na domowy przecier pomidorowy

Pomidory mają wspaniały i niepowtarzalny smak. Dlatego warto w sezonie letnim zrobić sobie zapasy pomidorów.

 

Dzisiaj proponujemy pomidory w wariancie przecieru. Takie pomidory świetnie nadają się na zupę pomidorową do sosu, gulaszu czy na pizze. Najlepsze pomidory są oczywiście z własnej uprawy, o czym już pisaliśmy. Takie pomidory zawierają wiele cennych składników odżywczych o czym poczytasz w artykule  Pomidor i jego właściwości.

Co potrzebujesz

Pomidory
Butelki
Blender, garnek, sito,
Dobre chęci
Ewentualnie przyprawy- sól, czosnek, kurkuma, pieprz, bazylia.

Z jednego kilograma pomidorów otrzymujemy 0,7 l przecieru mało odparowanego. Im dłużej gotujemy pomidory, tym ciemniejszy i gęstszy przecier otrzymujemy.Wykonanie

Dojrzałe pomidory umyj i sparz wrzątkiem (skórka pomidora łatwiej wtedy schodzi).


Wytnij twarde gniazda w pomidorach i obierz je ze skórki.

 


Daj do garnka i rozetrzyj blenderem.

Zagotuj otrzymaną pulpę.


Zbierz z gotującego się sosu/ pulpy pianę i wyrzuć.


Gotuj cały czas przecier, jednocześnie sukcesywnie wlewaj do wyparzonych butelek lub słoików i natychmiast zakręcaj napełnione butelki  (sos musi być wrzący, żeby pokrywki dobrze chwyciły butelki).Uwagi

Możesz przed podgrzaniem pulpy przecedzić ją na sicie, aby pozbyć się pestek. Niektórym przeszkadzają pestki ze względu na lekko gorzkawy smak pestki lub usuwają je najzwyczajniej ze względów estetycznych.

Sos można zrobić w wariancie z solą i przyprawami. Sól dodajemy do smaku. Przyprawy powinny się również gotować z sosem. (15- 20 min)

Gotowy sos zostawiamy na wierzchu do przestygnięcia, aby sprawdzić, czy zakrętki dobrze chwyciły (zakrętka powinna być lekko wklęsła a po przyciśnięciu palcem z góry nie powinna się ruszać).

Sos przechowujemy w piwnicy lub w chłodnym pomieszczeniu. Taki sos możemy trzymać nawet kilka lat, ale polecamy, aby zużyć sos do następnego sezonu pomidorowego.

Każdy artykuł pisany jest z intencją niesienia pomocy tym którzy tracą nadzieję. Zajmujemy się tematyką, która odkrywa to, co potrzeba, aby ludzie odzyskali zdrowie, radość i nadzieję w dobro i miłość, która płynie z drugiego człowieka.