Energia Chi (czytaj czi) odpowiada  znaczeniem indyjskiemu terminowi prana  oraz ki  jako energia witalna, obecna we wszystkich rzeczach. Qi posiada aspekt zarówno materii,  jak i energii.          
Dla człowieka „zachodniego” bardzo trudne jest, pojęcie i zrozumienie czym jest energia Qi. W ojczyźnie medycyny chińskiej, unika się wnikliwych dociekań dotyczących sensu  i znaczenia energii Qi. Często, spotyka się stwierdzenie, że energia Qi jest po prostu Qi.

Chi (Qi) – Energia czy materia?

Qi jest czymś materialnym i niematerialnym, a jego obecności przekonujemy się, obserwując jego efekty działania. Życie człowieka składa się z energii Qi, a przebieg procesów życiowych opiera się, na ciągłym ruchu Qi. Energia Qi  jest związana z życiem człowieka aż do śmierci, a człowiek stale uzupełnia ją z powietrza, pokarmów, punktów akupunktury.
Silne Qi wiąże się z witalnością danej osoby, przedmiotu czy sytuacji. Jeżeli Qi pokarmu jest, dobrej jakości, będzie lepiej smakował i dostarczy osobie, która go spożywa, więcej Qi.
Można to zauważyć np. po zmęczeniu po posiłku lub osłabieniu po wypiciu alkoholu, lub innego napoju osłabiającego nasz organizm (ubytek Qi). Doskonałym przykładem jest tu cukier, po którym najpierw jesteśmy pobudzeni a po około półgodzinny, nasz poziom energii spada i czujemy np. senność.

Dobra energia Chi

U człowieka  dobre Qi wyraża się jako zdolność do realizowania postawionych celów, brak zablokowań w ciele, lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych itp.
W pojęciu zachodnim osobę z silnym Qi określamy jako witalną z mocnym układem odpornościowym.

Energia chi w medycynie chińskiej

W medycynie chińskiej Qi ma dwa aspekty:

  • Materialny, kiedy to mówimy o substancji odżywiającej obiegi czynnościowe (pojęcie znane w medycynie chińskiej) i ich narządy, meridiany, Shen (pojęcie zbliżone do ducha człowieka)
  • Funkcjonalny w tym przypadku Qi jest aktywnością, energia krążącą w obiegach czynnościowych.

Rodzaje Energii Chi w TMC

Medycyna chińska rozróżnia kilka rodzajów Qi.

  • Qi źródłowe inaczej wrodzone, przekazywane jest dziecku w chwili poczęcia i wiąże się z siłą nerek. Człowiek od rodziców nabywa określoną ilość i jakość Qi 
    i w wieku ok. 40 lat ten „prezent” się wyczerpuje. Jeżeli nie prowadzimy życia oszczędnego w Qi (niezdrowe odżywianie, brak ruchu, stres itp.) zaczynamy chorować. Jest to sygnał, że nasze Qi urodzeniowe jest wyczerpane i powinniśmy wzmacniać swoje Qi (Qi nabyte)
  • Qi nabyte, tu możemy mówić o Qi uzyskanym z oddychania (Qi płucne- Zong Qi) zwane też Qi klatki piersiowej. Powstaje ono z powietrza wdychanego do płuc i z Qi pokarmowego.                   Qi pokarmowe (Gu Qi) jest formą Qi uzyskanego z pożywienia. Tu należy wziąć szerszy aspekt pożywienia, który związany jest  m.in.  z trawieniem pokarmu.
  • Qi obronne (Wei Qi).  Qi obronne powstaje z pożywienia i wody, krąży pod skórą między mięśniami. Najważniejszą rolą Qi obronnego jest obrona przed czynnikami patologicznymi z zewnątrz: wiatr, zimno, gorąco, wilgoć. W tradycyjnej medycynie chińskiej uważa się, że „patogeny wchodzą przez skórę” dlatego należy się chronić przed tymi czynnikami. (wiatr, zimno, gorąco, wilgoć)

 

Oprócz opisanych powyżej Qi medycyna chińska mówi również o Qi zasadniczym i  Qi odżywczym. Niemniej jednak każdy z nas powinien dbać o wszystkie rodzaje Qi.
To, jak wykorzystamy nasze Qi, zależy od naszego stylu życia oraz od nastawienia naszego umysłu.
Qi jest ponadto przekazywana pomiędzy ludźmi  podczas wzajemnych kontaktów. Qi kucharza przenika potrawę. Qi właściciela firmy przenika ludzi pracujących w tej firmie, ale tez przedmioty tam będące.
 
Zablokowane Qi doprowadza do powstania nagromadzeń przejawiających się jako:

  • otyłość,
  • guzy,
  • cysty,
  • nowotwory
  • oraz choroby na podłożu wirusowym i grzybiczym.

Źródło:

  Zdrowotny masaż chiński ( Z. Drobner),

Odżywianie dla zdrowia ( P.Pitchford),

Podstawy medycyny chińskiej (dr. Tadeusz Błaszczyk),

Akupunktura praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej   (prof. T. Badarchin, lek. K. Galsan)

 

Visits: 21