Czy fluor ogłupia

Oczywiście, możesz powiedzieć co chcesz; możesz na przykład argumentować, że “przecież fluor chroni zęby przed próchnicą”, ale w obliczu dyskusji na temat jego wpływu na zdrowie, warto zadać pytanie: czy fluor jest szkodliwy? To pytanie jest kluczowe, ponieważ odpowiedź na nie może mieć istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Czy ktoś, kto utrzymuje, że fluor jest bezpieczny, może przedstawić wiarygodne dowody na poparcie tej tezy? Czy jego przekonania opierają się na solidnych, niezależnych badaniach naukowych, czy też są efektem powtarzania informacji niesprawdzonych lub wyuczonych? Jako odpowiedzialni opiekunowie naszego zdrowia oraz zdrowia dzieci, mamy obowiązek nie tylko słuchać, ale i weryfikować, obserwować rezultaty i, w oparciu o zebrane dane, podejmować świadome decyzje dotyczące używania fluoru.

Dlaczego fluor jest szkodliwy w świetle badan naukowych.

Naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) i China Medical University w Shenyang po raz pierwszy połączyli 27 badań nad fluorem i znaleźli mocne przesłanki, że fluor nie jest obojętny w rozwoju poznawczym dzieci. Po przeanalizowaniu przeprowadzonych wcześniej badań zauważono powiązania fluoru ze wskaźnikami IQ u ponad 8 000 dzieci w wieku szkolnym.

Wszystkie z analizowanych badań oprócz jednego sugerowały, że wysoka zawartość fluoru w wodzie może negatywnie wpływać na rozwój poznawczy dziecka.

Dzieci zamieszkujące rejony o wysokiej zawartości fluoru (w niektórych regionach  Chin, w glebie jest dużo fluoru, który rozpuszcza się w wodzie gruntowej) miały znacznie niższe wyniki IQ niż te, które mieszkały w obszarach o niskim poziomie fluoru.

Analiza zespołu naukowego Anny L. Choi dotycząca fluorku wyraźnie sugeruje, że obniżony współczynnik inteligencji u dzieci ma ścisły związek z dziennym kontaktem i spożyciem fluoru. 1   Wyniki tych badań potwierdzają możliwość niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dzieci przy wysokiej ekspozycji na fluor.

Należy zauważyć, że śluzówka jamy ustnej ma bardzo dużą wchłanialność i już sam kontakt z fluorem przez np. stosowanie past do zębów z fluorkami, powoduje wchłanianie do organizmu tej toksyny.

Aby potwierdzić te badania, naukowcy przeprowadzili doświadczenia na szczurach. Szczury narażone na 1 ppm (50 µmol / L) fluorku wody przez 1 rok wykazały zmiany morfologiczne w mózgu i zwiększone poziomy glinu w tkance mózgowej w porównaniu z grupą kontrolną (Varner i wsp. 1998). 2

W badaniach epidemiologicznych na ludziach zidentyfikowano możliwe powiązania z deficytami uczenia się, pamięci i funkcji poznawczych.  3

Dlaczego fluor jest szkodliwy w paście
Dlaczego fluor jest szkodliwy w paście.

Dlaczego fluor jest szkodliwy dla płodu?

Narażenie fluoru na rozwijający się mózg, który jest o wiele bardziej podatny na obrażenia spowodowane przez substancje toksyczne niż dojrzały mózg, może prowadzić do trwałych uszkodzeń.4

W latach 2008–2011 przeprowadzono badania z udziałem ponad dwóch tysięcy kobiet w ciąży z głównych kanadyjskich miast. Dzieci tych kobiet były badane za pomocą testu IQ, kiedy osiągnęły wiek 3-4 lat. (próbki moczu matki znajdowały się w zamrażarkach ze wszystkich trzech semestrów ciąży, aby dane mogły być analizowane dla 526 par matka-dziecko). Analizy badań były skorygowane pod kątem ekspozycji na inne neurotoksyczne substancje. Również wzięto pod uwagę płeć, wiek, rasę, edukację i ekspozycję matki na pośrednie palenie tytoniu. Wyniki wykazały, że wzrost o 1 mg fluorku na 1 litr wody powoduje wzrost o 1 mg / dzień całkowitego spożycia fluoru były związane z utratą IQ wynoszącą odpowiednio 5,3 punktu i 3,66 punktu, zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Wyniki te są bardzo podobne do badania przeprowadzonego w Meksyku, gdzie zauważono niższe IQ u dzieci narażonych na podwyższone ilości fluoru, nawet jeżeli były to bardzo małe ilości, które zostałyby uznane za bezpieczne przez amerykańską EPA. 5

Nadmiar fluoru jest toksyczny i wiele lat temu wiadomo było, że zbyt dużo fluoru może powodować objawy neurologiczne.

Wiec, dlaczego fluor jest szkodliwy, jeżeli występuje naturalnie w przyrodzie?

Oczywiście możesz powiedzieć, że fluor występuje w naturze i nasz organizm go potrzebuje i to jest fakt.
W przyrodzie występuje w stanie związanym. Jest składnikiem skał i minerałów jak choćby wspólnie z radioaktywnymi minerałami uranu i toru. Fluor w przemyśle zbrojeniowym jest odpadem bardzo trudnym i kosztownym do utylizacji.

Natomiast fluor, jaki jest zawarty w pożywieniu, całkowicie różni się od wytwarzanego przemysłowo fluoru a dokładniej fluorków.
Fluor naturalnie występujący w pożywieniu jest lotny i podczas gotowania się ulatnia. Duże ilości naturalnego fluoru znajdziemy w kozim mleku, które nie powoduje uszkodzeń mózgu, apatię czy uległość tak jak fluor przemysłowy, jak to pokazały liczne badania.

Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia do tzw. suplementowania ludzi a szczególnie małych dzieci fluorem.

Tłumaczenie, że chroni zęby przed próchnicą, jest niepoparte żadną troską o zdrowie, a jedynie jak się wydaje korzyściami i …...(refleksja dla Ciebie czytelniku), bo przecież utylizacja tego trującego odpadu w sposób zamknięty, czyli podawania go ludziom, aby go wypili i zjedli, jest wysoce nieetyczna.

Wystarczy, że dzieci dostaną do jedzenia i picia:

  • wodorosty,
  • ryż,
  • żyto,
  • awokado,
  • pietruszkę,
  • kapustę,
  • jałowiec,
  • lukrecję,
  • herbatę Bancha,
  • mleko kozie,
  • herbatkę z trawy cytrynowej

a problem  ewentualnego niedoboru fluoru zniknie.

 

dlaczego fluor szkodzi

Dlaczego fluor jest szkodliwy? Ponieważ  jest najsilniejszym utleniaczem.

W regionach gdzie zaobserwowano naturalnie występującą wysoką zawartość fluorku w wodzie pitnej,  ludność starzeje się w przyspieszonym tempie. W niektórych regionach Chin, Indii, Turcji i Włoch gdzie fluorek zwykle występuje w wodzie pitnej jako naturalne zanieczyszczenie, zaważono u mieszkańców tych regionów choroby kości takie jak: reumatyzm, zgrubienie kostek, sztywność stawów brązowienie zębów. Ponadto występowały bardzo częste poronienia u kobiet, jak i osłabienie tkanek oraz apatię. „W okresie między trzydziestym i czterdziestym rokiem życia na ich twarzach pojawiają się zmarszczki, mięśnie stają się znacznie słabsze i zaczynają się trudności z chodzeniem”.

Zastosowanie fluoru

Ilość źródeł narażających ludzi na kontakt z fluorem znacznie wzrosła. Obejmują obecnie żywność, powietrze, glebę. W przemyśle najważniejszymi gałęziami wprowadzającymi związki fluoru do środowiska są metalurgia, hutnictwo, farbiarstwo i przemysł fotochemiczny oraz chemiczny.

Przemysłowy fluor znajdziemy:

  • woda pitna
  • sól spożywcza.
  • mleko/ w wielu krajach jest dodawany do mleka
  • artykuły dentystyczne takie jak wypełnienia, czyli plomby
  • leki psychotropowe
  • pasty do zębów
  • płyny do płukania jamy ustnej
  • pestycydy
  • nawozy rolnicze
  • szkło w kolorze mlecznym
  • konserwanty drewna
  • trutki na szczury
  • płyny owadobójcze
  • naczynia teflonowe/ nieprzywierające
  • freon m.in. dawniej w lodówkach i klimatyzacji samochodowej

Są to tylko niektóre wiadome i dostępne publicznie zastosowania.

Dlaczego fluor jest niebezpieczny

Pozostałe konsekwencje zatrucia fluorem w postaci fluorku

Fluorek zakłóca w organizmie wytwarzanie kolagenu. Kolagen, jedno z najważniejszych i najobficiej występujących w organizmie białek, stanowi jeden z głównych składników skóry, ścięgien, mięśni, chrząstki, kości i zębów. Fluorek przyczynia się do: rozkładu kolagenu, osteoporozy, raka kości, łamliwość kości i zębów, a także niszczy tkanki łączne, które utrzymują nasze organy w odpowiedniej pozycji.
Fluor może również skoncentrować się w kościach, stymulując wzrost komórek kostnych, zmieniając strukturę tkanki i osłabiając szkielet.
Fluoryzacja uszkadza mózg, zwiększa poziom ołowiu we krwi dzieci, a zatem prowadzi do zaburzeń zachowania i uszkodzenia mózgu. Uważa się również, że fluor tłumi inteligencję i niezależną wolę.

Jednym z pierwszych objawów nadmiaru fluoru w organizmie są tzw. cętkowane zęby. Widać wyraźne zmiany w kolorze szkliwa. Pojawiają się nienaturalne białe plamy oraz wżery w szkliwie. 6

Dr L. Hardy Limeback, BSc, PhD, DDS o szkodliwosci fluoru

Emerytowany profesor i były kierownik stomatologii zachowawczej
Wydziału Stomatologii Uniwersytetu of Toronto na podstawie wieloletnich obserwacji na swoich pacjentach, opisał w bardzo szerokim opracowaniu, dlaczego fluor jest szkodliwy dla ludzi. Wydał na ten temat książkę, gdzie opisuje u swoich pacjentów negatywny wpływ stosowania fluoru m.in. spadek inteligencji, trwałe uszkodzenia zębiny, uszkodzenia neurologiczne, uszkodzenia kości m.in. choroba kości zwana fluorozą szkieletu, a nawet śmierci małych dzieci, którym podano w gabinecie dentystycznym żel z fluorem.

Kwestia, dlaczego fluor jest szkodliwy?  to nie kwestia wiary.

Podsumowując, badania naukowe dostarczają niepodważalnych dowodów na to, że fluor jest substancją toksyczną, nawet w minimalnych dawkach, jakie codziennie przyjmujemy, korzystając z różnych produktów i wody pitnej. Rezultaty tych badań, zmuszają do przemyślenia obecnej roli fluoru w codziennym życiu i stawiają pod znakiem zapytania jego bezpieczeństwo.

Bezpieczne stosowanie fluoru do tej pory było standardem w profilaktyce stomatologicznej, jednak w świetle nowych badań konieczne jest dokonanie krytycznej reevaluacji jego obecności w produktach konsumpcyjnych. Naukowcy zwracają uwagę, że nawet małe ilości fluoru mogą wywoływać negatywne skutki zdrowotne, co wskazuje na potrzebę podjęcia działań w celu rewizji norm i zaleceń dotyczących jego użycia.

Konieczne jest zatem prowadzenie szeroko zakrojonej edukacji publicznej i informowanie o potencjalnych zagrożeniach, które wiążą się z ekspozycją na fluor. Ważne jest, abyśmy wszyscy, zarówno konsumenci, jak i producenci, byli świadomi tego problemu i działali w sposób odpowiedzialny, mając na uwadze najwyższe standardy ochrony zdrowia.

Materiały źródłowe:

 

https://www.hsph.harvard.edu/news/features/fluoride-childrens-health-grandjean-choi/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491930/

https://www.hsph.harvard.edu/magazine/magazine_article/fluoridated-drinking-water/.

https://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp11.pdf.

https://scholar.google.com/scholar?q=related:fFLM8cGLFFwJ:scholar.google.com/&scioq=&hl=pl&as_sdt=0,5

https://braindrain.dk/2019/08/fluoride-on-the-brain/

https://biotechnologia.pl/informacje/czy-fluor-jest-niezbedny-dla-zdrowia,16457

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491930/

https://www.naturalnews.com/list_features_fluoride.html
https://cdn1.sph.harvard.edu/wp-content/uploads/sites/21/2016/09/LetterLimeback.pdf

https://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db53.htm

http://www.oswiecenie.com/fluor.htm

Visits: 50

Similar Posts