Czy fluor ogłupia

Oczywiście możesz powiedzieć co chcesz.  Możesz powiedzieć, że przecież fluor chroni zęby i nie jest szkodliwy, bo tak ktoś mądry powiedział. Wszystko jest w porządku, tylko skąd ta mądra osoba to wieCzy przeprowadziła jakieś badanie w laboratorium nad fluorem? Może ma jakieś obserwacje na własnych pacjentach? A może powtarza tylko to, co ktoś mu powiedział lub powiedziano mu to w szkole. Proszę bądź zawsze krytyczny do wszystkiego, co może mieć wpływ na zdrowie twoje i tych, którzy nie mogą się bronić, czyli dzieci. Bądź krytyczny do tego, co ja opisuję i sprawdzaj, obserwuj, wyciągaj wnioski i…..pomagaj.

Dlaczego fluor jest szkodliwy w świetle badan naukowych.

Naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) i China Medical University w Shenyang po raz pierwszy połączyli 27 badań nad fluorem i znaleźli mocne przesłanki, że fluor nie jest obojętny w rozwoju poznawczym dzieci. Po przeanalizowaniu przeprowadzonych wcześniej badań zauważono powiązania fluoru ze wskaźnikami IQ u ponad 8 000 dzieci w wieku szkolnym.

Wszystkie z analizowanych badań oprócz jednego sugerowały, że wysoka zawartość fluoru w wodzie może negatywnie wpływać na rozwój poznawczy dziecka.

Dzieci zamieszkujące rejony o wysokiej zawartości fluoru (w niektórych regionach  Chin, w glebie jest dużo fluoru, który rozpuszcza się w wodzie gruntowej) miały znacznie niższe wyniki IQ niż te, które mieszkały w obszarach o niskim poziomie fluoru.

Analiza zespołu naukowego Anny L. Choi dotycząca fluorku wyraźnie sugeruje, że obniżony współczynnik inteligencji u dzieci ma ścisły związek z dziennym kontaktem i spożyciem fluoru. 1   Wyniki tych badań potwierdzają możliwość niekorzystnego wpływu na rozwój neurologiczny dzieci przy wysokiej ekspozycji na fluor.

Należy zauważyć, że śluzówka jamy ustnej ma bardzo dużą wchłanialność i już sam kontakt z fluorem przez np. stosowanie past do zębów z fluorkami, powoduje wchłanianie do organizmu tej toksyny.

Aby potwierdzić te badania, naukowcy przeprowadzili doświadczenia na szczurach. Szczury narażone na 1 ppm (50 µmol / L) fluorku wody przez 1 rok wykazały zmiany morfologiczne w mózgu i zwiększone poziomy glinu w tkance mózgowej w porównaniu z grupą kontrolną (Varner i wsp. 1998). 2

W badaniach epidemiologicznych na ludziach zidentyfikowano możliwe powiązania z deficytami uczenia się, pamięci i funkcji poznawczych.  3

Dlaczego fluor jest szkodliwy w paście
Dlaczego fluor jest szkodliwy w paście.

Dlaczego fluor jest szkodliwy dla płodu?

Narażenie fluoru na rozwijający się mózg, który jest o wiele bardziej podatny na obrażenia spowodowane przez substancje toksyczne niż dojrzały mózg, może prowadzić do trwałych uszkodzeń.4

W latach 2008–2011 przeprowadzono badania z udziałem ponad dwóch tysięcy kobiet w ciąży z głównych kanadyjskich miast. Dzieci tych kobiet były badane za pomocą testu IQ, kiedy osiągnęły wiek 3-4 lat. (próbki moczu matki znajdowały się w zamrażarkach ze wszystkich trzech semestrów ciąży, aby dane mogły być analizowane dla 526 par matka-dziecko). Analizy badań były skorygowane pod kątem ekspozycji na inne neurotoksyczne substancje. Również wzięto pod uwagę płeć, wiek, rasę, edukację i ekspozycję matki na pośrednie palenie tytoniu. Wyniki wykazały, że wzrost o 1 mg fluorku na 1 litr wody powoduje wzrost o 1 mg / dzień całkowitego spożycia fluoru były związane z utratą IQ wynoszącą odpowiednio 5,3 punktu i 3,66 punktu, zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Wyniki te są bardzo podobne do badania przeprowadzonego w Meksyku, gdzie zauważono niższe IQ u dzieci narażonych na podwyższone ilości fluoru, nawet jeżeli były to bardzo małe ilości, które zostałyby uznane za bezpieczne przez amerykańską EPA. 5

Nadmiar fluoru jest toksyczny i wiele lat temu wiadomo było, że zbyt dużo fluoru może powodować objawy neurologiczne.

Wiec, dlaczego fluor jest szkodliwy, jeżeli występuje naturalnie w przyrodzie?

Oczywiście możesz powiedzieć, że fluor występuje w naturze i nasz organizm go potrzebuje i to jest fakt.
W przyrodzie występuje w stanie związanym. Jest składnikiem skał i minerałów jak choćby wspólnie z radioaktywnymi minerałami uranu i toru. Fluor w przemyśle zbrojeniowym jest odpadem bardzo trudnym i kosztownym do utylizacji.

Natomiast fluor, jaki jest zawarty w pożywieniu, całkowicie różni się od wytwarzanego przemysłowo fluoru a dokładniej fluorków.
Fluor naturalnie występujący w pożywieniu jest lotny i podczas gotowania się ulatnia. Duże ilości naturalnego fluoru znajdziemy w kozim mleku, które nie powoduje uszkodzeń mózgu, apatię czy uległość tak jak fluor przemysłowy, jak to pokazały liczne badania.

Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia do tzw. suplementowania ludzi a szczególnie małych dzieci fluorem.

Tłumaczenie, że chroni zęby przed próchnicą, jest niepoparte żadną troską o zdrowie, a jedynie jak się wydaje korzyściami i …...(refleksja dla Ciebie czytelniku), bo przecież utylizacja tego trującego odpadu w sposób zamknięty, czyli podawania go ludziom, aby go wypili i zjedli, jest wysoce nieetyczna.

Wystarczy, że dzieci dostaną do jedzenia i picia:

 • wodorosty,
 • ryż,
 • żyto,
 • awokado,
 • pietruszkę,
 • kapustę,
 • jałowiec,
 • lukrecję,
 • herbatę Bancha,
 • mleko kozie,
 • herbatkę z trawy cytrynowej

a problem  ewentualnego niedoboru fluoru zniknie.

dlaczego fluor szkodzi

Dlaczego fluor jest szkodliwy? Ponieważ  jest najsilniejszym utleniaczem.

W regionach gdzie zaobserwowano naturalnie występującą wysoką zawartość fluorku w wodzie pitnej,  ludność starzeje się w przyspieszonym tempie. W niektórych regionach Chin, Indii, Turcji i Włoch gdzie fluorek zwykle występuje w wodzie pitnej jako naturalne zanieczyszczenie, zaważono u mieszkańców tych regionów choroby kości takie jak: reumatyzm, zgrubienie kostek, sztywność stawów brązowienie zębów. Ponadto występowały bardzo częste poronienia u kobiet, jak i osłabienie tkanek oraz apatię. „W okresie między trzydziestym i czterdziestym rokiem życia na ich twarzach pojawiają się zmarszczki, mięśnie stają się znacznie słabsze i zaczynają się trudności z chodzeniem”.

Zastosowanie fluoru

Ilość źródeł narażających ludzi na kontakt z fluorem znacznie wzrosła. Obejmują obecnie żywność, powietrze, glebę. W przemyśle najważniejszymi gałęziami wprowadzającymi związki fluoru do środowiska są metalurgia, hutnictwo, farbiarstwo i przemysł fotochemiczny oraz chemiczny.

Przemysłowy fluor znajdziemy:

 • woda pitna
 • sól spożywcza.
 • mleko/ w wielu krajach jest dodawany do mleka
 • artykuły dentystyczne takie jak wypełnienia, czyli plomby
 • leki psychotropowe
 • pasty do zębów
 • płyny do płukania jamy ustnej
 • pestycydy
 • nawozy rolnicze
 • szkło w kolorze mlecznym
 • konserwanty drewna
 • trutki na szczury
 • płyny owadobójcze
 • naczynia teflonowe/ nieprzywierające
 • freon m.in. dawniej w lodówkach i klimatyzacji samochodowej

Są to tylko niektóre wiadome i dostępne publicznie zastosowania.

Dlaczego fluor jest niebezpieczny

Pozostałe konsekwencje zatrucia fluorem w postaci fluorku

Fluorek zakłóca w organizmie wytwarzanie kolagenu. (Kolagen, jedno z najważniejszych i najobficiej występujących w organizmie białek, stanowi jeden z głównych składników skóry, ścięgien, mięśni, chrząstki, kości i zębów). Powoduje on rozkład kolagenu, osteoporozę, raka kości, łamliwość kości i zębów, a także niszczy tkanki łączne, które utrzymują nasze organy w odpowiedniej pozycji.
Fluor może również skoncentrować się w kościach, stymulując wzrost komórek kostnych, zmieniając strukturę tkanki i osłabiając szkielet.
Fluoryzacja uszkadza mózg, zwiększa poziom ołowiu we krwi dzieci, a zatem prowadzi do zaburzeń zachowania i uszkodzenia mózgu. Uważa się również, że fluor tłumi inteligencję i niezależną wolę.

Jednym z pierwszych objawów nadmiaru fluoru w organizmie są tzw. cętkowane zęby. Widać wyraźne zmiany w kolorze szkliwa. Pojawiają się nienaturalne białe plamy oraz wżery w szkliwie. 6

Dr L. Hardy Limeback, BSc, PhD, DDS

Emerytowany profesor i były kierownik stomatologii zachowawczej
Wydziału Stomatologii Uniwersytetu of Toronto na podstawie wieloletnich obserwacji na swoich pacjentach, opisał w bardzo szerokim opracowaniu, dlaczego fluor jest szkodliwy dla ludzi. Wydał na ten temat książkę, gdzie opisuje u swoich pacjentów negatywny wpływ stosowania fluoru m.in. spadek inteligencji, trwałe uszkodzenia zębiny, uszkodzenia neurologiczne, uszkodzenia kości m.in. choroba kości zwana fluorozą szkieletu, a nawet śmierci małych dzieci, którym podano w gabinecie dentystycznym żel z fluorem.

Kwestia, dlaczego fluor jest szkodliwy  to nie kwestia wiary.

Nie muszę wierzyć, że fluor jest szkodliwy lub nie. Wystarczy, że poznam go troszeczkę bliżej.
Badań nad wpływem fluoru na zdrowie ludzi i zwierząt jest naprawdę dużo.

Materiały źródłowe:

 

Impact of fluoride on neurological development in children

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491930/

https://www.hsph.harvard.edu/magazine/magazine_article/fluoridated-drinking-water/.

https://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp11.pdf.

https://scholar.google.com/scholar?q=related:fFLM8cGLFFwJ:scholar.google.com/&scioq=&hl=pl&as_sdt=0,5

https://braindrain.dk/2019/08/fluoride-on-the-brain/

https://biotechnologia.pl/informacje/czy-fluor-jest-niezbedny-dla-zdrowia,16457

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3491930/

https://www.naturalnews.com/list_features_fluoride.html
https://cdn1.sph.harvard.edu/wp-content/uploads/sites/21/2016/09/LetterLimeback.pdf

https://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db53.htm

http://www.oswiecenie.com/fluor.htm

Odsłony: 34

Podobne wpisy