Opiaty w leczeniu bólu

Osoby z chorobami przewlekłymi i nieuleczalnymi często sięgają po środki przeciwbólowe, w tym opiaty. Choć te mocne leki są powszechnie używane, zwłaszcza w opiece paliatywnej, czy są jedynym rozwiązaniem w leczeniu bólu? Istnieją naturalne metody łagodzenia bólu. Większość z nas zgadza się, że cierpienie, zarówno własne, jak i bliskich, jest trudne do zniesienia

Co to są opiaty?

Opiatami są substancje psychoaktywne i przeciwbólowe pochodzące z opium.
Morfina została wyizolowana z opium w 1805 roku przez niemieckiego farmaceutę Friedricha Sertürner. Już w roku 1898 firma Bayer przedstawiła swój lek z morfiny pod nazwą handlową Heroina. (heroina jest ok. 3 razy silniejsza niż morfina). Heroina ekstrahowana jest z maku lekarskiego i prawo do pozyskania heroiny legalnie mają tylko nieliczne firmy. W 1939 roku na rynek USA został wprowadzony narkotyczny lek Oksykodon na bazie opiatów. W 1995 roku przemysł farmaceutyczny wprowadził do sprzedaży następny silnie uzależniający lek przeciwbólowy Oksykontinę.

Tinktura z opium

W epoce XVI wieku opium było szeroko stosowane przez zielarzy, nawet w niewielkich dawkach, jako uniwersalne lekarstwo. Laudanum, ziołowy lek, miał w swoim składzie około 10% opium (co przekłada się na 1% morfiny), a także sherry, szafran, goździki i cynamon. Współczesne opiaty, takie jak fentanyl, są znacznie bardziej uzależniające niż ówczesny Laudanum, mimo że ów lek był silnie uzależniający i podawano go nawet dzieciom. Z czasem, ze względu na jego potencjał uzależniający, sprzedaż Laudanum została ograniczona, klasyfikując go jako narkotyk

Opiaty skutki uboczne

Opiaty stosowane są najczęściej w bardzo poważnych przypadkach klinicznych, ale mają wiele skutków ubocznych takich jak problemy z oddychaniem, anemia, hipotermia, zwężenie źrenic, uzależnienie, uszkodzenie wątroby, problemy z tarczycą, osłabienie nerek i nadnerczy, choroby umysłowe, poty, gorączka, pragnienie, kaszel i wiele innych często prowadzących wręcz do zgonu.
W roku 2016 Oksykontina i inne syntetyczne opiaty podobnie jak bardzo uzależniający i niebezpieczny syntetyczny Fentanyl (obecnie istnieje też pod wieloma innymi nazwami i postaciami jak plastry, kapsułki, zastrzyki) były odpowiedzialne za co najmniej 20 000 zgonów rocznie w samych Stanach Zjednoczonych.

Czy mak uzależnia ?

Możesz powiedzieć, że przecież mak jest naturalny. Jemy go w ciastach na pieczywie i innych wypiekach. Mak do spożycia jest pozyskiwany z dojrzałych makówek i nie koncentruje się ich ani nie ekstrahuje jak środki narkotyczne.
Oczywiście mak zawiera śladowe ilości opiatów, ale nie uzależnia. Jedynie co możesz czuć po spożyciu dużej ilości maku to senność, rozluźnienie, uspokojenie. Nie da się też przedawkować spożycie dużej ilości maku. W najgorszym przypadku po spożyciu dużej ilości maku może wystąpić silne zatwardzenie.

Opiaty alternatywa
Mak – surowiec, z którego pozyskuje się przeciwbólowe opiaty

Ból, czyli twoje ciało wzywa pomocy.

Ból jest sygnałem wysyłanym przez ciało. Najczęściej przyczyną bólu jest przewlekły  stan zapalny.  Celem powinno być wsłuchanie się w ciało i dostanie się do źródła bólu.

Aby zastosować naturalne metody przeciwbólowe, należy najpierw zrozumieć przyczynę bólu. Dopiero wtedy możemy zastosować takie środki jak masaż przeciwbólowy, akupunkturę, zioła i inne naturalne metody. Bardzo ważny jest też aspekt psychiczny. Stosuje się metody uspokajające i wzmacniające za pomocą modlitwy, medytacji, relaksacji itp.Tylko całościowe (holistyczne) podejście do cierpiącego człowieka daje duże szanse na pomoc w chorobie.

Czy mogę wyjść z uzależnienia od leków przeciwbólowych?

Uzależnienia od opiatów prowadzą do zaburzeń na poziomie umysłowo- fizyczno- duchowym dlatego wyjście z nałogu wymaga pracy na tych wszystkich trzech poziomach. Jest bardzo trudne, ale do osiągnięcia.

Istnieje wiele ośrodków terapeutycznych, jak i terapeutów medycyny niekonwencjonalnej oferujących pomoc w uzależnieniach.
Warto skierować się do nich, gdyż są to najczęściej wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Podam przykład terapii muzyka Philipa Raphaela opisanej przez Paula Pitchforda w jego książce.
Muzyk był uzależniony od heroiny, alkoholu i innych środków odurzających. Doprowadziło go to do niewydolności wątroby bez nadziei na przeżycie. Po 30 latach wyniszczającego trybu życia podjął walkę o wolność od nałogu i przeżycie.
Zmienił radykalnie styl życia i stosował przez ok. 3 lata ścisły protokół żywieniowy.

Jego dieta składała się z soku trawy jęczmiennej, pszenicznej, świeżo wyciskanych soków min z marchewki (wypijał ok. 1 litra dziennie), jedynym jego stałym pokarmem była garść gotowanego ryżu.
Stosował specjalnie dobrane mieszanki ziołowe wzmacniające i poruszające pracę wątroby (poruszające Qi wątroby) m.in. fenkuł, anyż, pieprz cayenne. Stosował również w swoich mieszankach lukrecję, kozieradkę oraz mocno oczyszczające gorzkie zioła. Co 10 dni przeprowadzał  jednodniowy post. Okresowo stosował pod nadzorem swoich terapeutów płukanie wątroby. Raz na tydzień wykonywał irygację okrężnicy.
Jego intensywna terapia trwała przez pięć lat. W tym okresie miewał bardzo trudne momenty i zdawało się, że nie przeżyje pewnych etapów oczyszczania organizmu. Po pięciu latach jego organizm stawał się silniejszy i Philip poczuł wyższy poziom energii niż kiedykolwiek wcześniej.

Alternatywa dla przeciwbólowych środków opiatowych

W świecie konwencjonalnej medycyny dyskusja na ten temat praktycznie nie istnieje, tak jakby naturalne metody leczenia bólu nie istniały. Większość leków syntetycznych została opracowana analogicznie do naturalnych substancji znajdujących się m.in. w roślinach. Aspiryna jest takim przykładem. Dokładnie na takie same dolegliwości możemy stosować korę wierzby, ale nie z takimi samymi skutkami ubocznymi. Pierwotnie nawet aspirynę produkowano z kory wierzby.

Oto lista alternatywnych metod leczenia bólu

Lista tylko niektórych metod opisana jest w artykule  Naturalne metody leczenia bólu

Materiały źródłowe:
„Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford,
https://www.realnatural.org
https://pl.wikipedia.org/wiki/Laudanum

Views: 9

Podobne wpisy