Czy istnieja naturalne metody leczenia bolu, aby osoby zmagające się z codziennym bólem mogły funkcjonować bez silnych środków odurzających? Poznaj alternatywne metody leczenia bólu.Nasuwa się pytanie, czy silne i uzależniające środki przeciwbólowe możemy zastąpić naturalnymi mniej inwazyjnymi metodami? Okazuje się, że niektóre naturalne metody były stosowane od tysięcy lat. Zagłębienie się w starożytną medycynę pozwala nam odnaleźć metody bez skutków ubocznych. Niektóre zioła nie tylko zmniejszają ból, ale mają szereg innych właściwości wzmacniających układ odpornościowy.

Jakie sa naturalne metody leczenia bólu

Masaże

Prawidłowo wykonany zabieg masażu : rozluźnia tkanki, zwiększa mobilność ruchową. Wpływa relaksacyjne na całe ciało. Oczywiście zależnie od strefy bólu specjalny masaż zmniejsza ból i odbudowy wuje sieć neuronową. W 2017 roku przeprowadzono badania na Uniwersytecie Indiana i Purdue. Na 76 pacjentach z chronicznym bólem stosowano sesje masażu. Po 6 miesiącach odnotowano poprawę u połowy pacjentów, a u 40% zauważono kliniczne zmiany. Szczególnie korzystnie masaże wpływały na stany bólowe dolnych części pleców.

Akupunktura

Akupunktura była stosowana od tysięcy lat w Chinach min w bólach różnego typu. Tradycyjna medycyna chińska ból uznaje za skutek zablokowania przepływu energii Qi w kanałach, czyli meridianach. Akupunktura może być stosowana również przed i w trakcie zabiegu medycznego w celu zmniejszenia bólu.

Bańki

Bańki lekarskie  zmniejszają szereg dolegliwości bólowych. Doskonale sprawdzają się przy bólu pleców, barków szyi, okolic wątroby i nerek.

Moksa

Inaczej nazywana także Moksybustia.Jest to terapia ciepłem. Powoduje rozluźnienie tkanek i przeniknięcie ciepła do głębszych warstw skóry docierając do wewnętrznych narządów, ogrzewając je, zmniejsza ból i napięcie.

Terapia w słonej wodzie

Terapia polega na pływaniu w specjalnym zbiorniku z osoloną wodą. Silne zasolenie wody pozwala pacjentowi na położenie się na powierzchni wody. Terapia powoduje rozluźnienie ciała. Zmniejsza depresję lękową i bezsenność.

Joga i medytacja uważności

Ćwiczenia uspakajające i rozluźniające przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach bólowych, szczególnie mięśniowo– szkieletowych. Medytacja uważności pozwala cierpiącemu przekierować myśli od bólu i wprowadzić się w stan relaksu i szczęścia.

DMSO Dimetylosulfotlenek

Choć nazwa trochę skomplikowana jest to substancja naturalna, pozyskiwana z drewna.
Stosowany zewnętrznie łagodzi bóle stawów, bóle mięśni, bóle zębów, kości i wiele innych. DMSO działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, przeciwwirusowo, zwalcza grzyby, wspomaga system immunologiczny, przyspiesza gojenie ran.

MSM związek siarki metylsulfonylmetan

Działa przeciwzapalnie i odbudowuje mięśnie, włosy, skórę i paznokcie. W naturalny sposób ogranicza ból wzdłuż włókien nerwowych, redukuje skurcze mięśni, zwalcza ból stawów, mięśni i kości przy złamaniach. MSM w doskonały sposób likwiduje bóle pleców, mięśni, stawów, ran, zębów i wiele innych. Należy jednak pamiętać, że MSM nie działa od razu i pierwsze efekty są zauważane po ok. tygodniu.

Zioła w zwalczaniu bólu

Oprócz działania przeciwbólowego niektórych ziół odpowiednio dobrane mieszanki wzmacniają organizm, likwidując stany zapalne.

Gips gypsum

Gips stosowany był bardzo szeroko w dawnej kanonicznej medycynie chińskiej. Nazwa chińska to Sheng Shi Gao i był stosowany przy silnych bólach żołądka, jelit, głowy i zębów. Sheng Shi Gao dosłownie gasił silny ból z suchością w jamie ustnej.

Naturalne metody leczenia bólu
Naturalne metody leczenia bólu – gips

 

Kora wierzby salix

Kora ma w sobie salicyliny, są one stosowane z powodzeniem przy różnego rodzaju bólach. Salicyliny mają podobne działanie jak niektóre środki przeciwbólowe, zmniejszając jednocześnie stany zapalne w organizmie. Polifenole i związki salicylowe działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwwysiekowo. Salicyliny hamują enzymy prozapalne cyklooksygenazy cox-1 i cox-2.
W porównaniu z syntetyczną aspiryną wierzba nie uszkadza śluzówki żołądka i jelit.

Wiązówka błotna Spiraea ulmaria

Wiązówka błotna ma działanie zbliżone do kory wierzby („rośliny salicylowe”).
Napar z kwiatów wiązówki działa przeciwbólowo szczególnie przy bólach reumatycznych.
Wiązówka działa również przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo (Szczególną aktywność wykazuje m.in. wobec: Herpes Simplex).

Derris scandens (gatunek rośliny z bobowatych)

Badania z 2016 roku pokazały, że derris leczy bóle mięśniowe i szkieletowe. Suchy proszek łodygi i ekstrakt etanolowy jest  zalecany na Tajlandzkiej krajowej liście podstawowych leków (NLPZ).

Imbir kłącze

Imbir zmniejsza bóle stawów, bóle związane z menstruacją, bóle mięśni i głowy. Imbir zmniejsza stany zapalne i pobudza przemianę materii. Ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwwymiotne i ochraniające żołądek.

kłącze imbiruKłącze imbiru zmniejsza ból stawów

Chelledaghi Eremostachys laciniata

Roślina z rodziny jasnotowatych.
Ma podobne działanie do szałwii lekarskiej. Stosowana w bólach głowy i stawów.
Wyciąg ziołowy okazał się bardzo skuteczny jako lek przeciwbólowy po zabiegach operacyjnych usunięcia macicy.

Mirra

Aromatyczna żywica drzewa kolczastego Commiphora myrrha
Stosowana w starożytnym Egipcie na różne stany zapalne i bólowe. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosowana na bóle zębów, bóle przy stłuczeniach i skręceniach.
Skuteczna w bolesnych miesiączkach i bolesnych guzach macicy.
W specjalnych mieszankach ziołowych mirra przynosi doskonałe właściwości lecznicze we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Nawłoć pospolita solidago virgaurea

Nawłoć była stosowana przez rdzennych mieszkańców Ameryki jako środek przeciwbólowy w stanach zapalnych jamy ustnej, bólach zębów i gardła.

Nawłoć jako środek przeciwbólowyNawłoć świetni się sprawdza przy bólu zębów i zapaleniu jamy ustnej

Pokrzywa urtica dioica L.

Jest to starożytne zioło na ból stawów i reumatyzm.
Badanie kliniczne pokrzywy na przewlekły ból kolana wykazały zmniejszenie bólu w zapaleniach kości i stawów.

Boswellia serratta

Jest to żywica szeroko stosowana w medycynie wschodu Ajurwedzie. Stosowana przede wszystkim przy nerwobólach i bólach stawów szczególnie artretycznych i bólach gardła. Stosowana również w przewlekłych bólach brzucha związanych w zapaleniu jelit. Badania potwierdziły, że Boswellia jest skuteczniejsza w zwalczaniu stanów zapalnych niż lek przeciwzapalny sulfasalazyna.

Pieprz Cayenne

Papryczka cayenne stosowana była od wieków zewnętrznie na bóle stawów i nerwobóle. Ma właściwości silnie rozgrzewające i powoduje silne rozgrzanie skóry. Nieumiejętne stosowanie może wręcz prowadzić do poparzenia skóry.

Kurkuma

Stosowana w ludowej medycynie indyjskiej bardzo powszechnie, jako lek zmniejszający stany zapalne i ból. Kurkuma zmniejsza infekcje i przyspiesza gojenie się ran. Zmniejsza ból menstruacyjny i ból stawów.

naturalne sposoby na bol
pokrojona kurkuma na bóle

Kurkuma pomaga przy bólach menstruacyjnych

Winorośl Zeusa  Tripterygium wilfordii

Stosowana w medycynie chińskiej pod nazwą Lei Gong Teng (Winorośl boga piorunów). Zioło działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Podawana w mieszankach ziołowych min przy bólach związanych z reumatyzmem i artretyzmem, bólach mięśni i stawów.

Złocień Maruna tanacetum parthenium

Roślina z astrowatych nazywana często też wrotyczem Maruna.
Od stuleci stosowana w migrenowych bólach głowy, bólach reumatycznych, artretycznych, gastrycznych, bólach zębów i bólach menstruacyjnych.

Tarczyca Bajkalska Scutellaria Baicalensis

Zioło bardzo szeroko przebadane. Zmniejsza stan zapalny i ból.

Chmiel Humulus L.

Składnik chmielu – humulon znacząco hamuje enzym COX-2 (aktywowany pod wpływem czynników związanych ze stanem zapalnym), czyli zmniejsza stany zapalne w organizmie.Chmiel łagodzi ból nerwowy i stany lękowe.

Chmiel łagodzi ból nerwowyChmiel pomaga min. przy stanach lękowych

Ashwagandha czyli Witania ospała Withania somnifera (Linne) Dunal (Physalis somnifera)

Zmniejsza stany zapalne. Działa uspokajająco i przeciwlękowo. Ashwagandha wiąze się z receptorami GABA, przynosząc efekty w leczeniu zaburzeń pamięci i kojarzenia. Również poprawia pamięć w chorobie Alzheimera. Łagodzi stany lękowe i depresyjne.

Kava Kava Piper Metysticum

Korzeń kavy stosowany jest przez mieszkańców wysp Pacyfiku w przypadkach bólu głowy i mięśni. Korzenie służą do wytworzenia napoju o właściwościach uspokajających i znieczulających dla relaksu bez zakłócania jasności umysłu.
Działa uspokajająco, rozluźnia napięcia. Działa przeciw depresyjnie, poprawia pamięć (łączy się z receptorami GABA, ale nie zmieniają poziomu dopaminy i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym)
Ostatnie badania obaliły wcześniejsze poglądy naukowców, że Kava Kava jest szkodliwa dla wątroby, powodując jej uszkodzenia. (kava po tych badaniach została zabroniona w wielu krajach jako zioło toksyczne) http://usahealthresource.blogspot.com/2014/02/recent-clinical-trials-show-kava-is-one.html?q=Lei+Gong+Teng

Olejki eteryczne na usuwanie bólu

Udowodniono, że olejki eteryczne lawendy, szałwii i róży zmniejszają ból napięciowy.
Olejek tymiankowy łagodzi ból miesiączkowy podobnie jak ibuprofen.

UWAGA!

Wszystkie metody należy stosować w konsultacji z lekarzem, naturoterapeutom lub doświadczonym zielarzem, ponieważ dla każdego przypadku należy ustalić indywidualnie plan terapii i dawki mieszanek ziołowych.

 

Przeczytaj również artykuł wprowadzający do tematu naturalnych metod leczenia bólu   Czy morfina i heroina są jedynym rozwiązaniem silnego bólu?

 

 

źródła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2482,aktywnosc-farmakologiczna-wyciagow-z-filipendula-ulmaria-i-filipendula-hexapetal.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27620659
https://www.realnatural.org/pain-relieving-desert-spike-relieves-surgery-pain/

http://usahealthresource.blogspot.com/2013/11/ginger-reduced-colorectal-cancer-risk.html?view=flipcard

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24498845http://usahealthresource.blogspot.com/2014/07/chelledaghi-mediterranean-medicine-was.html

http://usahealthresource.blogspot.com/2014/04/a-3-herb-formula-is-comparable-to.html?view=flipcard

http://usahealthresource.blogspot.com/2014/03/stinging-nettle-is-one-of-most.html?q=goldenrod

http://usahealthresource.blogspot.com/2013/09/guggulu-for-oa-best-among-all-commonly.html?q=goldenrod   

http://www.czytelniamedyczna.pl/2503,metabolity-wtorne-i-aktywnosc-biologiczna-zlocienia-maruny-tanacetum-parthenium.html

http://usahealthresource.blogspot.com/2014/02/recent-clinical-trials-show-kava-is-one.html?q=Lei+Gong+Teng

Views: 13

Podobne wpisy