Korzeń kurkumy stosowany powszechnie w kuchni jako przyprawa, barwi pięknie na żółty kolor potrawy, ale też odzież, deski do krojenia i wszystko, co napotka, a to dzięki składnikowi, który jest w kurkumie – kurkuminie.
Kurkuma niedoceniana przyprawa o właściwościach leczniczych
Ostryż długi, czyli kurkuma (Curcuma longa) jest byliną tropikalną. Do celów leczniczych i kulinarnych stosuje się kłącze rośliny. Żółte barwniki zawarte w kłączu to kurkuminoidy takie jak dwudesmetoksykurkumina i kurkumina.
To właśnie kurkumina ma działanie: przeciwzapalnie, przeciwutleniające, a także chroni wątrobę przed toksynami. Pobudza wątrobę do zwiększonego wydzielania żółci, co prowadzi do oczyszczania z toksyn z organizmu.
Choć kurkuma zawiera kurkuminę, najcenniejszą substancję tej rośliny, aby organizm ją lepiej przyswoił (kurkumina jest słabo wchłaniana do krwiobiegu) potrzebuje piperyny i tłuszczy. Piperyna jest bioaktywnym alkaloidem pieprzu czarnego i zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%.
10 faktów o zdrowotnym działaniu kurkumy
- Kurkumina jest bardzo silnie przeciwzapalna, ponieważ blokuje NF-kB, cząsteczkę, która wędruje do jądra komórek i włącza geny związane ze stanem zapalnym. Uważa się, że NF-kB odgrywa ważną rolę w wielu chorobach przewlekłych
- Kurkumina ma silne działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki samodzielnie, ale także stymuluje własne enzymy antyoksydacyjne.
- Kurkumina podnosi poziom hormonu wzrostu BDNF, (czynnik neurotropowy pochodzenia mózgowego), który zwiększa wzrost nowych neuronów i zwalcza różne procesy degeneracyjne w mózgu.Neurony są zdolne do tworzenia nowych połączeń, ale w niektórych obszarach mózgu mogą również się rozmnażać i zwiększać ich liczbę.Wiele typowych zaburzeń mózgu w tym depresji i choroby Alzheimera, powiązano ze zmniejszonym poziomem tego hormonu (BDNF).
- Kurkumina, podnosząc poziom wzrostu hormonu BDNF przyczynia się również do poprawy pamięci
- Kurkumina zapobiega występowaniu zawałów mięśnia sercowego, poprawia funkcję śródbłonka i jest silnym środkiem przeciwzapalnym. W 2012 roku przeprowadzono badania z udziałem 121 pacjentów po operacji pomostowania tętnic wieńcowych (by-passy/CABG). Badania wykazały, że kurkumina ma ochronny wpływ na choroby serca.Grupa osób przyjmująca kurkuminy w porównaniu z grupą kontrolną miała o 65% mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca po operacji CABG. (1)
- Kurkumina zapobiega nowotworom układu trawiennego, szczególnie jelita grubego.Z obserwacji przeprowadzonych badań na szczurach będących w stadium przed nowotworowym jelita ustalono, że podawanie kurkuminy hamowało rozwój raka. Natomiast podawane 4 gramy kurkuminy dziennie zmniejszyły liczbę zmian guzowatych o 40%.W innych badaniach zauważono, że Kurkumina zmniejsza mnogość nieinwazyjnych gruczolakoraków, a także silnie hamuje rozwój inwazyjnych gruczolakoraków okrężnicy. Hamowanie gruczolakoraka okrężnicy było w rzeczywistości zależne od dawki podawanej kurkuminy. (2)
- Kurkumina może przekroczyć barierę krew-mózg. Jak wykazano, prowadzi ona do poprawy stanu w patologicznym procesie choroby AlzheimeraChoroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i główną przyczyną otępienia. Niestety, nie ma jeszcze dobrego leczenia Alzheimera.Dlatego zapobieganie tej choroby ma ogromne znaczenie.Wielu naukowców wiąże z kurkuminą wielkie nadzieje w leczeniu Alzheimera, ponieważ kurkumina przekracza barierę krew-mózg.Wiadomo, że zapalenie i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają znaczącą rolę w chorobie Alzheimera, a kurkumina ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. (4)
- Badania wykazały, że ekstrakt z kurkumy (około 1000 mg / dzień kurkuminy) jest skuteczny w leczeniu zapalenia stawów i zwyrodnień. Spożywając kurkuminę doustnie jako suplement, wzmacnia się elastyczność i zmniejsza obrzęki stawów.W badaniu przeprowadzonym z udziałem ludzi z reumatoidalnym zapaleniem stawów kurkumina była skuteczniejsza niż lek przeciwzapalny.(5)W wielu innych badaniach oceniano wpływ kurkuminy na zapalenie stawów i odnotowano poprawę różnych objawów. (6)
- Badania pokazują, że kurkumina ma niesamowite korzyści w walce z depresją. Obserwacje na osobach z depresją wykazały, że kurkumina była tak samo skuteczna, jak Prozac w łagodzeniu objawów choroby.W grupie biorących udział 60 osób z depresją podzielono losowo wszystkie osoby na trzy grupy.Jedna grupa wzięła Prozac, kolejna grupa, jeden gram kurkuminy, a trzecia grupa Prozac i kurkuminę. (7)Po 6 tygodniach zauważono, że kurkumina doprowadziła do poprawy, która była podobna do Prozacu. Grupa, która przyjęła zarówno Prozac, jak i kurkumę, wypadła w badaniu najlepiej.>Zgodnie z tym małym badaniem, kurkumina jest tak samo skuteczna, jak lek przeciwdepresyjny.>Depresja jest również powiązana ze zmniejszonym poziomem czynnika neurotropowego pochodzenia mózgowego (BNDF) oraz kurczącego się hipokampa, obszaru mózgu odpowiedzialnego za procesy uczenia się i pamięci. Kurkumina zwiększa poziomy BNDF, potencjalnie zmieniając niektóre z tych zmian. (8)Istnieją również pewne dowody na to, że kurkumina może pobudzać neurotransmitery mózgu, serotoninę i dopaminę (9)
- Kurkumina może pomóc opóźnić proces starzenia się i hamować pewne przewlekłe choroby związane z wiekiem.Ze względu na wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, takich jak zapobieganie chorobom serca, Alzheimerowi i rakowi, kurkumina może wspomóc długowieczność.Jeśli kurkumina może naprawdę pomóc w zapobieganiu chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera, będzie to miało oczywisty wpływ na długowieczność. (10)
materiały źródłowe:
(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2248101
(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21372035
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9973206
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139
(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16988474
(5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22407780
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24672232
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678780
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27533649
(6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20657536
(7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433
(8) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166432812004755
(9) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299905006230
(10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20388102
Views: 16