Kurkuma lecznicze właściwości

Korzeń kurkumy stosowany powszechnie w kuchni jako przyprawa, barwi pięknie na żółty kolor potrawy, ale też odzież, deski do krojenia i wszystko, co napotka, a to dzięki składnikowi, który jest w kurkumie – kurkuminie.

Kurkuma niedoceniana przyprawa o właściwościach leczniczych

Ostryż długi, czyli kurkuma (Curcuma longa) jest byliną tropikalną. Do celów leczniczych i kulinarnych stosuje się kłącze rośliny. Żółte barwniki zawarte w kłączu to kurkuminoidy takie jak dwudesmetoksykurkumina i kurkumina.

To właśnie kurkumina ma działanie: przeciwzapalnie, przeciwutleniające, a także chroni wątrobę przed toksynami. Pobudza wątrobę do zwiększonego wydzielania żółci, co prowadzi do oczyszczania z toksyn z organizmu.

Choć kurkuma zawiera kurkuminę, najcenniejszą substancję tej rośliny, aby organizm ją lepiej przyswoił (kurkumina jest słabo wchłaniana do krwiobiegu) potrzebuje piperyny i tłuszczy. Piperyna jest bioaktywnym alkaloidem pieprzu czarnego i zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%.

10 faktów o zdrowotnym działaniu kurkumy

  1. Kurkumina jest bardzo silnie przeciwzapalna, ponieważ blokuje NF-kB, cząsteczkę, która wędruje do jądra komórek i włącza geny związane ze stanem zapalnym. Uważa się, że NF-kB odgrywa ważną rolę w wielu chorobach przewlekłych
  2. Kurkumina ma silne działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki samodzielnie, ale także stymuluje własne enzymy antyoksydacyjne.
  3. Kurkumina podnosi poziom hormonu wzrostu BDNF, (czynnik neurotropowy pochodzenia mózgowego), który zwiększa wzrost nowych neuronów i zwalcza różne procesy degeneracyjne w mózgu.Neurony są zdolne do tworzenia nowych połączeń, ale w niektórych obszarach mózgu mogą również się rozmnażać i zwiększać ich liczbę.Wiele typowych zaburzeń mózgu w tym depresji i choroby Alzheimera, powiązano ze zmniejszonym poziomem tego hormonu (BDNF).
  4. Kurkumina, podnosząc poziom wzrostu hormonu BDNF przyczynia się również do poprawy pamięci
  5. Kurkumina zapobiega występowaniu zawałów mięśnia sercowego, poprawia funkcję śródbłonka i jest silnym środkiem przeciwzapalnym. W 2012 roku przeprowadzono badania z udziałem 121 pacjentów po operacji pomostowania tętnic wieńcowych (by-passy/CABG). Badania wykazały, że kurkumina ma ochronny wpływ na choroby serca.Grupa osób przyjmująca kurkuminy w porównaniu z grupą kontrolną miała o 65% mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca po operacji CABG. (1)
  6. Kurkumina zapobiega nowotworom układu trawiennego, szczególnie jelita grubego.Z obserwacji przeprowadzonych badań na szczurach będących w stadium przed nowotworowym jelita ustalono, że podawanie kurkuminy hamowało rozwój raka. Natomiast podawane 4 gramy kurkuminy dziennie zmniejszyły liczbę zmian guzowatych o 40%.W innych badaniach zauważono, że Kurkumina zmniejsza mnogość nieinwazyjnych gruczolakoraków, a także silnie hamuje rozwój inwazyjnych gruczolakoraków okrężnicy. Hamowanie gruczolakoraka okrężnicy było w rzeczywistości zależne od dawki podawanej kurkuminy. (2)
  7. Kurkumina może przekroczyć barierę krew-mózg. Jak wykazano, prowadzi ona do poprawy stanu w patologicznym procesie choroby AlzheimeraChoroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i główną przyczyną otępienia. Niestety, nie ma jeszcze dobrego leczenia Alzheimera.Dlatego zapobieganie tej choroby ma ogromne znaczenie.Wielu naukowców wiąże z kurkuminą wielkie nadzieje w leczeniu Alzheimera, ponieważ kurkumina przekracza barierę krew-mózg.Wiadomo, że zapalenie i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają znaczącą rolę w chorobie Alzheimera, a kurkumina ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. (4)
  8. Badania wykazały, że ekstrakt z kurkumy (około 1000 mg / dzień kurkuminy) jest skuteczny w leczeniu zapalenia stawów i zwyrodnień. Spożywając kurkuminę doustnie jako suplement, wzmacnia się elastyczność i zmniejsza obrzęki stawów.W badaniu przeprowadzonym z udziałem ludzi z reumatoidalnym zapaleniem stawów kurkumina była skuteczniejsza niż lek przeciwzapalny.(5)W wielu innych badaniach oceniano wpływ kurkuminy na zapalenie stawów i odnotowano poprawę różnych objawów. (6)
  9. Badania pokazują, że kurkumina ma niesamowite korzyści w walce z depresją. Obserwacje na osobach z depresją wykazały, że kurkumina była tak samo skuteczna, jak Prozac w łagodzeniu objawów choroby.W grupie biorących udział 60 osób z depresją podzielono losowo wszystkie osoby na trzy grupy.Jedna grupa wzięła Prozac, kolejna grupa, jeden gram kurkuminy, a trzecia grupa Prozac i kurkuminę. (7)Po 6 tygodniach zauważono, że kurkumina doprowadziła do poprawy, która była podobna do Prozacu. Grupa, która przyjęła zarówno Prozac, jak i kurkumę, wypadła w badaniu najlepiej.>Zgodnie z tym małym badaniem, kurkumina jest tak samo skuteczna, jak lek przeciwdepresyjny.>Depresja jest również powiązana ze zmniejszonym poziomem czynnika neurotropowego pochodzenia mózgowego (BNDF) oraz kurczącego się hipokampa, obszaru mózgu odpowiedzialnego za procesy uczenia się i pamięci. Kurkumina zwiększa poziomy BNDF, potencjalnie zmieniając niektóre z tych zmian. (8)Istnieją również pewne dowody na to, że kurkumina może pobudzać neurotransmitery mózgu, serotoninę i dopaminę (9)
  10. Kurkumina może pomóc opóźnić proces starzenia się i hamować pewne przewlekłe choroby związane z wiekiem.Ze względu na wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, takich jak zapobieganie chorobom serca, Alzheimerowi i rakowi, kurkumina może wspomóc długowieczność.Jeśli kurkumina może naprawdę pomóc w zapobieganiu chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera, będzie to miało oczywisty wpływ na długowieczność. (10)

 

materiały źródłowe:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2248101
(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21372035
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9973206
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139
(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16988474
(5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22407780

     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24672232
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678780
     https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27533649
(6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20657536
(7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433
(8) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166432812004755
(9) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014299905006230
(10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20388102

 

Views: 9

Podobne wpisy