Kurkuma, choć jest rośliną wymagającą, warto jednak  posadzić ją w domu choćby nawet ze względu na jej właściwości zdrowotne.

Kurkuma w doniczce

Kurkuma (Curcuma longa L.) znana też pod nazwą, ostryż długi, ostryż Zohar, czy szafran indyjski jest byliną z rodziny imbirowatych. Spożywa się kłącze rośliny, które po wysuszeniu i zmieleniu nazywa się kurkumą. Kurkuma jest przede wszystkim rośliną przyprawową. Jest składnikiem popularnej przyprawy o nazwie curry czym garam masala. Ma intensywnie pomarańczowy kolor (silnie barwiący) oraz gorzkawy posmak. Choć kurkumę uprawia się w krajach o klimacie tropikalnym, w Polsce można ją posadzić w doniczce i trzymać w domu. Nie powinna jednak przebywać w temperaturze poniżej 15 stopni dlatego, że należy do roślin ciepłolubnych.

Kurkuma w doniczce – wskazówki uprawy

Najodpowiedniejszą doniczką dla kurkumy jest doniczka z gliny. Glina utrzymuje właściwą wilgotność. Nadmiar wody, doniczka pochłania, jednocześnie dodając ją stopniowo do ziemi i na zewnątrz.  Roślina lubi wilgoć, ale nie może być zbyt intensywnie podlewana, aby nie zgniła. Kurkuma najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym i łatwo się nagrzewającym. Torf z piaskiem lub keramzytem jest odpowiednim podłożem. Najłatwiej jest kupić sobie kawałek korzenia w sklepie z ekologiczną żywnością i wsadzić do przygotowanej wcześniej ziemi. Kurkuma lubi słońce, ale w czasie upałów nie może być wystawiana na bezpośrednią ekspozycję, ponieważ liście mogą zbrązowieć.

Właściwości zdrowotne Kurkumy – także tej z doniczki

  • Kurkuma zawiera kurkuminę, która jest substancją o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniającychDuże ilości kurkuminy otrzymuje się z kurkumy dzięki standaryzacji wyciągów. Więcej kurkumina -10 faktów, które warto znać. Przewlekły stan zapalny przyczynia się do wielu powszechnych chorób. Kurkumina dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym może przyczynić się do silnego zmniejszenia stanów zapalnych.
  • Kurkumina ma silne działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki samodzielnie, ale także stymuluje własne enzymy antyoksydacyjne.
  • Kurkumina podnosi poziom hormonu wzrostu BDNF (białko wydzielane przez neurony, należące do rodziny czynników wzrostu nerwów), który zwiększa wzrost nowych neuronów i zwalcza różne   procesy degeneracyjne w mózgu.
Kurkumaw doniczce i jej kłącze

(Kurkuma sadzona była w lutym do donicy. Od maja trzymana była na podwórku. Wykopana 29 października)

  • Kurkumina Poprawia funkcję śródbłonka i jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniaczem co korzystnie wpływa na stan naszego serca.
  • Kurkumina potrafi dokonać zmian na poziomie molekularnym, które mogą pomóc w zapobieganiu, a może nawet w leczeniu raka.
  • Kurkumina może przekroczyć barierę krew-mózg i wykazano, że prowadzi ona do różnych ulepszeń w patologicznym procesie choroby Alzheimera.
  • Kurkumina może pomóc w leczeniu objawów zapalenia stawów i jest w niektórych przypadkach bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne.
  • Badanie przeprowadzone na 60 osobach z depresją wykazało, że kurkumina była tak samo skuteczna, jak Prozac w łagodzeniu objawów choroby.
  • Ze względu na wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, takich jak potencjał zapobiegania chorobom serca, Alzheimerowi i rakowi, kurkumina może opóźnić procesy starzenia.

Kurkuma przeciwwskazania:

Kurkuma przeciwwskazana jest dla kobiet w ciąży (badania na szczurach wykazały, że roztwory wodne i alkoholowe powodowały poronienia u ciężarnych szczurów), również osoby z niedrożnością dróg żółciowych powinie zachować ostrożność w stosowaniu kurkumy.

Jak w przypadku wszystkiego nadmiar może nam zaszkodzić!

Podobne wpisy