właściwości pokrzywy

Od dawna wiadomo, że pokrzywa wzmacnia zdrowie i poprawia urodę.
W średniowieczu pokrzywie przypisywano wielką moc.Kremy i maści z pokrzywy wypędzały złe moce, chroniły przed diabłem i duchami. Znalazła również zastosowanie jako przynęta dla ryb.
Wiązka pokrzyw umieszczona pod łóżkiem chorego miała zapewnić wyzdrowienie.
Dzisiaj pokrzywa została ponownie przywrócona do łask, dzięki szerokim właściwościom prozdrowotnym.

Chociaż rodzina pokrzywowatych obejmuje ponad 50 rodzajów, w Polsce znane są głównie cztery gatunki.

Parzydełka „strzykawki”

Obserwowane pod lupą włoski parzące pokrzywy przypominają ampułki wypełnione płynem. Cały włosek parzący  zbudowany jest z krzemionki i węglanu wapnia. W chwili kontaktu ze skórą „ampułka” pęka niczym kawałek szkła. Parzący płyn przenika przez barierę naskórka, dostając się do naszych tkanek, co powoduje reakcje w postaci bąbli i bólu.

Mieszanka chemiczna

Mrówczan sodu, serotonina, acetylocholina – pokrzywa zawiera szereg związków organicznych.
„Jadem” wywołującym oparzenia jest histamina i kwas mrówkowy. Trudno uniknąć jej działania: wystarczy 1/ 10 000 mg tej substancji, żeby powstały bąble.

Antidotum

Znanych jest wiele sposobów łagodzenia poparzeń pokrzywą: ślina, polewanie zimną wodą, przykładanie papki z mięty, babki, szczawiu. Niemniej jednak nie jest łatwo pozbyć się bąbli i należy
odczekać aż same znikną.

 

Pokrzywa zastosowanie i właściwości

Pokrzywa zastosowanie w…

Pokrzywa może być stosowana między innymi w kuchni jako przyprawa czy herbatka, w ogrodzie, kosmetyce, włókiennictwie.

Pokrzywa jest ceniona w ogrodnictwie jako nawóz. Sporządza się też z niej naturalny oprysk odstraszający owady.

Pokrzywa może być stosowana do produkcji tkanin, sznurków a w przemyśle farbiarskim jako roślinny barwnik do tkanin.

W kosmetyce stosuje się pokrzywę szczególnie jako płukankę do włosów przy łupieżu.

Pokrzywa ma również działanie przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, poprawia przemianę materii, obniża ciśnienie krwi, oczyszcza krew i nerki ze złogów. Uzupełnia niedobory witamin i mikroelementów, przez co ma zastosowanie w wielu dolegliwościach. Szczególnie jednak pokrzywa (liście) słynie z właściwości krwiotwórczych przy anemii. Korzeń natomiast w ziołolecznictwie stosowany jest m.in. w chorobach prostaty oraz w kuracjach oczyszczających drogi moczowe.

Wiosną, aby uzupełnić mikroelementy i witaminy warto wypijać łyżeczkę świeżego soku z pokrzywy. Zimą natomiast pokrzywę spożywamy w postaci herbatki lub zmielonych na proszek wysuszonych liści pokrzywy. Można też wysuszone liście spożywać w potrawach. Surowiec suszu liści pokrzywy możesz zakupić w sklepie internetowym.

Przeciwwskazania

Ponieważ pokrzywa ma silne właściwości oczyszczające, nie jest wskazana dla kobiet w ciąży. Przy spożywaniu świeżego soku może wystąpić również skaza alergiczna i dla takich osób pokrzywa jest przeciwwskazana.

Zbiory

Ziele zbieramy przed kwitnieniem przez całe lato, korzeń możemy pozyskiwać do późnej jesieni. Suszymy w przewiewnym zacienionym miejscu.

Materiały źródłowe:

Visits: 9

Similar Posts