Czy jest możliwe, aby strofantyna bedaca trucizna uzywana do zatruwania grotow strzal przez afrykanskie plemiona mogła także ratować życie?

Niektóre rośliny obrazują dwie skrajności, kończą życie i ratują życie.

Do takich roślin należy winorośl rodzaju Strophanthus czyli skrętnik.

Strofantyna – Strophantus Gratus jako roślina

Strrophantus Gratus  jest krzewem pnącym, ozdobnym i wiecznie zielonym. Obejmuje 38 gatunków, z których 30 występuje w Afryce kontynentalnej, 1 na Madagaskarze i 7 w Azji od Indii po Azję Południowo-Wschodnią. Roślina jest bardzo piękna i często jest uprawiana przez pasjonatów w celach dekoracyjnych. Te mrozoodporne rośliny preferują stanowiska chronione, częściowo zacienione i żyzną, bogatą w próchnicę, wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę. Bardzo łatwo wyrastają z nasion.

Nasiona należy wysiewać wraz z początkiem pory deszczowej na glebach gliniastych lub piaszczystych i stale utrzymywać wilgotność. Kiełkują w ciągu 1 do 2 tygodni. Najlepiej używać większych pojemników, ponieważ korzenie są wrażliwe i łatwo ulegają uszkodzeniu podczas przesadzania, co prowadzi do zniszczenia sadzonek. Chociaż krzew jest długowieczny, (rośnie około pięćdziesięciu lat), młode rośliny rosną bardzo wolno, zwłaszcza w ciągu pierwszych 3 lat.
W miarę jak roślina się ugruntowuje, zwiększa się jej tempo wzrostu.

W krajach Afrykańskich związki z tej rośliny znalazły zastosowanie lecznicze w leczeniu reumatyzmu (stosuje się wywar z korzeni lub liści), chorób wenerycznych (stosowanie lewatywy z korzeni) oraz świerzbu (stosując miejscowo maść z roztartego korzenia zmieszanego z olejem). Używany jako jest nawet jako talizman zabezpieczający przed złymi urokami. 

Co to jest strofantyna?

Jest to glikozyd nasercowy pozyskany z rośliny Strophanthus (skrętnik). Warto dodać, że glikozydy nasercowe  są w wielu roślinach, ale jednym z najbardziej znanych źródeł glikozydów nasercowych jest skrętnik – Strophantus gratus Wallich et Hooker i pokrewny Acocanthera ouabaio, z rodziny Apocynaceae. Strofantyna w literaturze międzynarodowej jest nazywana Ouabain, wymowa [wa:bain].

Strofantyna (Ouabain) -mieszanina glukozydów otrzymanych z gatunku roślin S. Gratus i S. Kombé , to białawy, krystaliczny proszek łatwo rozpuszczalny w wodzie i dający zielone zabarwienie kwasem siarkowym. Po ogrzaniu rozcieńczonymi kwasami łatwo ulega hydrolizie do strofantydyny i cukru.

 Oddziaływanie na serce zarówno g-strofantyny, jak i k-strofantyny jest bardzo podobne. Chociaż pod względem chemicznym nie różnią się między sobą wiele, w żaden sposób nie są identyczne w zastosowaniu.

 

Strophantus Gratus Strofantyna

Kwiat Strofantyny Strophantus Gratus

Toksykologia

Historycznie rzecz biorąc, zarówno nasiona, jak i korzenie rośliny były używane do przygotowania zatrutych grotów strzał używanych do polowań.
Trucizna najwyraźniej działa szybko. Mówi się, że nawet bardzo małe ilości są śmiertelne.
Zwykłą praktyką było mielenie pojedynczego nasionka, mieszanie go ze śliną lub innymi dodatkami w celu utworzenia pasty i smarowanie powstałej miazgi na końcach zadziorów strzał, które następnie pozostawiano na słońcu przez kilka godzin, zanim będzie używany. Mówi się również, że kiedy trucizna dostanie się do krwiobiegu, śmierć następuje u ludzi w ciągu 15 minut, a w przypadku przeciętnej zwierzyny w ciągu 20 minut. Kiedy zwierzę zabijano w ten sposób w celu spożycia jako pożywienia, odcinano i odrzucano dotknięty obszar wokół punktu przebicia strzały.

W każdym kasynie można znaleźć wiele roślin ozdobnych, z których jedną jest zwykle pnący Strrophantus Gratus, krzew ozdobny i zimozielony. Te rośliny ozdobne w kasynie pełnią bardzo ważną rolę, a mianowicie pozwalająkasyno depozyt 5 złharmonijnie łączyć się z naturą i dodawać nowe kolory. Oprócz piękna, jakie tworzą w kasynie rośliny, Strophantus Gratus jest wykorzystywany w medycynie, a mianowicie w leczeniu niewydolności sercowo-naczyniowej.

Co potwierdza praktyka i obserwacja?

W omhundure aktywny składnik trucizny należy do grupy glikozydów zwanych strofantydyną.
Glikozydy te wpływają na włókna mięśniowe (zwłaszcza serca), powodując spowolnienie bicia serca, a następnie drgawki i ostateczną całkowitą niewydolność serca.
Pomimo tego, że nasiona zawierają te bardzo trujące glikozydy, odnotowano bardzo niewiele przypadków zatrucia, a ze względu na niską szybkość wchłaniania, tylko w dużych ilościach może być śmiertelna. Spożycie prawdopodobnie spowoduje raczej wymioty.W medycynie roślina poddawana jest obróbce. Oczyszczony związek jest białym krystalicznym proszkiem, który jest rozpuszczalny w wodzie. Produkuje się również produkty homeopatyczne które są bezpieczne.Przeprowadzone badania nad Strophanthus hispidus sugerują, że etanolowy ekstrakt w ilości 500 mg/kg i 100 mg/kg wykazuje działanie ochronne na serce oraz ma działanie zmniejszające ciśnienie krwi. A

Działanie i zastosowania lecznicze strofantyny

Strofantyna została odkryta w Afryce w 1859 roku, czysto przypadkowo.  Przygotowane preparaty  klinicznie wprowadzone zostały w Anglii. Dokonał to  przez wybitny lekarz i farmakolog Sir Thomas Richard Fraser.
Istnieje obecnie cały zbiór prac na temat wpływu strofantyny na organizm człowieka.

1931 roku dziekan uniwersytetu w Düsseldorfie, profesor Edens, oświadczył na kongresie internistów w Wiesbaden, iż problem zawału jest w zasadzie opanowany. Zauważył u swoich pacjentów niezwykle działanie strofantyny w przypadku anginy pectoris i zawału. Dr. Edens kurował wtedy strofantyną swoich wszystkich pacjentów, którzy mieli zawał serca, anginę pectoris oraz cierpieli na dusznicę bolesną. Żaden z nich nie odczuwał żadnych dolegliwości, jak długo przyjmował ten specyfik.
Glikozydy nasercowe wyekstrahowane z nasion zmniejszają częstość akcji serca, ale zwiększają siłę i skuteczność skurczów.

Główne wskazanie do zastosowania strofantyny

Jedynym oficjalnym zastosowaniem Strofantyny w medycynie jest jego wpływ na krążenie, szczególnie w przypadkach chronicznego osłabienia serca.

Wskazaniem zatem jest:

 • niewydolność serca
 • tachykardia (zaburzenie rytmu pracy serca)
 • stenokardia (niedokrwienie mięśnia sercowego z powodu zwężenia naczyń wieńcowych)
 • stany lękowe objawiające się poprzez nerwobóle w okolicach serca

Działanie strofantyny jest podobne jak naparstnicy, chociaż naparstnica częściej powoduje zaburzenia trawienia (wielu lekarzy uważa, że Strofantyna nie powoduje zaburzeń trawiennych)

Pozostałe wskazania do zastosowania strofantyny:

Szerokie badania udowodniły, że strofantynę można podawać z bardzo dobrym skutkiem w takich dolegliwościach jak:

 • niewydolność serca
 • CHD (choroba wieńcowa serca)
 • mózgowy DBS (zaburzenie krwawienia)
 • czynnościowa niewydolność serca
 • nerwica serca
 • zwiększona ekstrasystolia (dodatkowe uderzenia lub przeskoki)
 • napięcie wewnętrzne (stres)
 • nerwowe dolegliwości serca („palpitacje serca”, np. trema, lęk przed egzaminem)

Ponadto dobre wyniki uzyskano, podając strofantynę w:

 

 • POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), jak również w astmie oskrzelowej i ADHD !!!
 • Nadciśnieniu tętniczym (bardzo ważne i bardzo częste !) również w nadciśnieniu płucnym
 • Gorączce-Strofantyna obniża gorączkę poprzez leczenie choroby zapalnej, leżącej u podstaw poprzez aktywację błędnika. Dysertacja Helmuta Wenzla

Strofantyna dalsze wskazania:

Obserwacje lekarzy stosujących w swoich praktykach strofantynę pokazują, że strofantyna może być również stosowana w:

 • krótkowzroczności, drżeniu rąk, niespokojnych nogach. Przynosi również sukces terapeutyczny z dziećmi z ADHD.
 • Dr Mehringer zauważył sukces strofantyny również w chorobie Parkinsona i zaburzeniach dyfuzji płucnej.

Co to jest zawał serca i dlaczego strofantyna pomaga

Przyjmuje się, że zawał serca spowodowany jest zwężeniem naczyń wieńcowych (stenozą), a tym samym brakiem dopływu krwi i tlenu do serca.
Prawda jest jednak taka, że:

Zawał serca to wynik nadmiernego zakwaszenia organizmu i niealkalicznego trybu życia. Ten niealkaliczny tryb życia to nie tylko dieta bogata w produkty kwasotwórcze, ale też stres, który potężnie zakwasza komórki. Nie bez znaczenia jest również wpływ fal radiowych (WiFi, radar, telewizja, telefonia komórkowa, satelity itd.). Pamiętajmy, że nasze komórki działają jak anteny, dlatego te wszystkie technologiczne nośniki zakłócają ich pracę. Skutkiem tego jest reakcja łańcuchowa obumierania zespołów komórek. Uszkodzone serce wysyła sygnały bólu. Jeżeli organizm nie może już więcej reagować z powodu długotrwale występującego zagrożenia (stan przewlekły) dochodzi do tzw. katastrofy kwasowej.

Zawał

 Strofantyna jest środkiem błyskawicznie odkwaszającym komórki. Strofantyna nie działa na tętnicach wieńcowych w ogóle. Poprawia jedynie biochemię (odkwaszanie) mięśnia sercowego. W praktyce klinicznej obserwuje się obniżenie wysokiego ciśnienia tętniczego u pacjentów, zwłaszcza podczas leczenia ouabainą/strofantyną. Już Thomas Fraser, który we współpracy z Burroughs, Wellcome & Co w 1886 roku wprowadził ekstrakt ze Strophanthus do leczenia chorób serca. Zwrócił uwagę, że „strofantyna zwiększa czynność serca bez podnoszenia ciśnienia krwi”.

Strofantyna lek na serce

Wpływ pola elektromagnetycznego na serce

Jakie objawy mogą wskazywać na potrzebę przyjęcia strofantyny

 • Lekkie kłucie lub ucisk w okolicy serca.
 • Ciągnięcie, pieczenie, skurcze.
 • Bóle promieniujące, zazwyczaj z lewej strony, do ramienia, dłoni, pleców, piersi lub pachy.
 • Zakłócenia snu, budzenie się i problemy z ponownym zaśnięciem, zaśnięcie dopiero nad ranem, zmory, pocenie się.
 • Łomotanie serca.
 • Trudności w oddychaniu.
 • Potrzeba spania z głową na wysokiej poduszce.
 • Problemy z leżeniem na lewym boku.
 • Duszności, łomotania i ból serca w trakcie leżenia na lewym boku

Strofantyna gdzie kupić ?

Farmaceutycznie nasiona są używane dla pacjentów z pewnymi chorobami serca, które wpływają na krążenie krwi. Nasiona są sprzedawane głównie w Europie, ale były również eksportowane do Stanów Zjednoczonych i Japonii. Nasiona z wielkim trudem mozna sproszkowac,

Gotowe leki są sprzedawane na receptę pod nazwą Strodival

Do kupienia jest Strofantyna na recepte w Niemczech. W Apo-Discounter masz możliwość kupna w dobrej cenie, online i w języku polskim. Strofantyna na Allegro jest także dostępna.

UWAGA!

Preparaty homeopatyczne są również bardzo skuteczne, o czym przekonałam się na własnej skórze, przyjmując homeopatyczną strofantynę przy nerwobólach za mostkowych, kluciach serca i przyspieszonym biciu serca.

Strofantyna gdzie kupic

Homeopatyczna strofantyna pomocna na niewydolność serca czy stany lękowe

Dawkowanie

Dawkowanie ustala lekarz.
Według  Dr. Debusmanna  zaleca, aby każdy użytkownik sam ustalił optymalną dla siebie dawkę poprzez miareczkowanie ilości kropli, np. zaczynając od 15 kropli.

Nie zaleca się iniekcji podskórnej Strofantyną ze względu na silne miejscowe podrażnienie. Ze względu na swoją siłę działania należy ją stosować z dużą ostrożnością i pod kierunkiem lekarza.

Przeciwwskazania i skutki uboczne:

W formie preparatów homeopatycznych jedynym efektem ubocznym ouabainy u niektórych osób było podrażnienie błon śluzowych w jamie ustnej lub przewodu pokarmowego (ok 10%).

Strofantyna nie ma wpływu na układ krzepnięcia krwi, więc nie jest substytutem dla leków rozrzedzających krew.

Materiały źródłowe:

http://zdrowiezroslin.blogspot.com/2017/05/ratujacy-zycie-zapomniany-niedoceniony.html
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/s/stroph96.html#des
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22713528/
https://www.oatext.com/ouabain-a-gift-from-paradise.php
https://www.herbal-organic.com/en/herb/21735
http://www.strophantus.de/literatur-1.html
https://www.oatext.com/ouabain-a-gift-from-paradise.php
http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12394&Itemid=53
https://cudph.pl/zawal-serca-czy-znasz-jego-prawdziwe-przyczyny/
https://rozanski.li/1886/skretnik-strophantus-jako-zrdlo-glikozydw-nasercowych/
http://pza.sanbi.org/strophanthus-amboensis

A. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4189272/

Hits: 5

Napisz komentarz