Pomidory – skromne na pierwszy rzut oka warzywa kryjące w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych, które mogą zadziałać cuda dla naszego zdrowia. Od lat są obiektem licznych badań, które wykazują, co zawiera pomidor: likopen – silny antyoksydant, któremu pomidory zawdzięczają nie tylko intensywnie czerwony kolor, ale przede wszystkim szerokie spektrum korzyści zdrowotnych.
Zagłębiamy się w temat: Co zawiera pomidor?
Fitoskładniki, czyli substancje chroniące roślinę przed szkodowym wpływem patogenów takich jak pleśnie, szkodniki i inne w sposób naturalny wzmacniają roślinę, pomagając jej przetrwać w środowisku naturalnym.Fitoskładniki są również cenne dla naszego zdrowia, ponieważ mają właściwości antyoksydacyjne. Zabezpieczają nasz organizm przed szkodliwym działaniem degeneracyjnym wolnych rodników, które to są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się i choroby z tym związane. (choroby serca, oczu, nowotwory itp.)Jednym z antyoksydantów występujących w pomidorze barwnik likopen.
Pomidor zawiera likopen.
To dzięki zawartości likopenu pomidor ma swój czerwony kolor. Likopen jest bowiem jaskrawoczerwonym pigmentem (barwnikiem) z grupy karotenów.
Likopen znajdziemy oprócz pomidorów również w marchewce, dzikiej róży, arbuzach, truskawkach i innych czerwonych owocach i warzywach. Im są owoce i warzywa, mają intensywniej czerwony kolor, tym więcej zawierają likopenu. Pomidorki koktajlowe w porównaniu z innymi odmianami pomidorów zawierają najwięcej likopenu.
Likopen właściwości zdrowotne
Likopen jest bardzo silnym antyutleniaczem, więc ma właściwości przeciwnowotworowe. Działa również ochronnie na naczynia krwionośne zapobiegając zawałom serca, miażdżycy, żylakom, zatrzymując proces zwyrodnienia plamki żółtej prowadzący do utraty wzroku.
Co zawiera pomidor poza likopenem ?
Z grupy witamin najwięcej ma witaminy C, która również jest silnym antyoksydantem. Pomidory zawierają również witaminy: B1, B2, B6, PP (m.in. poprawia jakość skóry), K (m.in. zwiększa krzepliwość krwi), H (m.in. zapobiega białaczce), E (m.in. zapobiega wypadaniu włosów). Oprócz witamin w pomidorze znajdziemy białko, tłuszcz, węglowodany, sole mineralne i oczywiście wodę, której jest dość sporo, bo ok. 90%.
Jakie pomidory kupować ?
Bardzo ważne jest, gdzie kupisz pomidory. Najlepsze oczywiście są z własnej uprawy w ogródku lub na balkonie. Wtedy wiesz, że taki pomidor nie był pryskany pestycydem lub innymi substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Możesz też poszukać rolnika ekologicznego, najlepiej niedaleko Ciebie, żebyś mógł monitorować uprawy.
Aby pomidor miał w sobie korzystne właściwości dla zdrowia, musi dojrzeć na krzaku.
Tego niestety chyba żaden sklep nie zagwarantuje. Jest wręcz odwrotnie. Pomidory traktuje się specjalnym gazem, aby szybko „dojrzały”, a raczej dostały koloru do sprzedaży. Taki pomidor jest czerwony oraz utrzymuje swoją twardość kilka tygodni. Co w naturalnych warunkach się nie zdarza.
Pomidor eko czy GMO?
Bardzo ważne jest też, żeby nasiona pomidora nie były modyfikowane (GMO). Nasiona modyfikowane oznaczone jako F1 bywają w wyniku modyfikacji pozbawione enzymów. Takie działania pozwalają producentom przedłużyć żywotność zerwanego pomidora. Oczywiście z punktu widzenia handlu jest to wspaniałe rozwiązanie, ponieważ taki pomidor może leżeć miesiącami i wyglądać jak świeży.
Niestety dla osoby jedzącej takiego pomidora to już inaczej wygląda, powiedzmy delikatnie mniej korzystnie.
Enzymy ułatwiają trawienie. Bez enzymów nie jesteś w stanie dobrze przetrawić pokarmu, ale też nie przyswoisz składników odżywczych.
A więc krótko. Jak zjesz takiego zmodyfikowanego pomidora, osłabisz swój układ odpornościowy. Jeżeli ten pomidor był zerwany niedojrzały, to dodatkowo żołądek jest wyjątkowo obciążony. Więc po czasie możesz mieć problemy zdrowotne.
Czy wiesz, że pomidory nie każdy może jeść?
Dlaczego pomidory nie są dobre dla każdego? Przeczytasz w artykule Czy pomidor jest dobry dla każdego?
Views: 10