przepis na kiszone ogórki

Kiszone ogórki to jedna z tych tradycji kulinarnych, która w różnych zakątkach świata budzi skrajne emocje. Dla jednych jest to smakołyk wywołujący prawdziwy zachwyt, dla innych – coś całkowicie niezrozumiałego i kojarzącego się z nieświeżością. W krajach, gdzie kultura fermentacji nie jest tak rozpowszechniona, kiszone warzywa często uznawane są za produkty nieodpowiednie do spożycia. Tymczasem w Polsce, ogórek kiszony to nie tylko smaczny dodatek do wielu potraw, ale także nieodłączny element narodowej tożsamości.

Sztuka kiszenia ogórków przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a tajemnice idealnie chrupiących i aromatycznych warzyw są częścią rodzinnych przepisów. W Polsce, kiszony ogórek to nie tylko przysmak podawany do obiadu czy jako element sałatek. To również za naturalny probiotyk, który wspomaga trawienie i zdrowie.

Zapraszam więc do odkrycia sekretów tego procesu i zgłębienia receptury na kiszone ogórki, które zachwycają Polaków od wieków i które, kto wie, mogą stać się nowym odkryciem dla osób z innych kultur. W końcu kuchnia to nie tylko pokarm dla ciała, ale i dla ducha – a dzielenie się nią może być wspaniałym mostem łączącym różnorodne tradycje i gusta.

Kiszone ogórki zastosowanie

Wspaniała przekąska,  dodatek do obiadu, składnik sałatek i zup. Warto więc  zrobić sobie zapas ogórków kiszonych na zimę, zwłaszcza ze wykonanie takich zapasów jest naprawdę łatwe a korzyści zdrowotne niemałe.

 

Kiszone ogórki przepis zimna woda

Przepis na kiszone ogórki krok po kroku

Składniki:

  • Ogórki do kiszenia — oczywiście najlepsze są ogórki z przydomowego ogródka lub ekologiczne od znajomego rolnika.
  • Czosnek  3-5 ząbki na słoik
  • 3-4 baldachy kopru na słoik
  • Chrzan pokrojony w słupki lub plastry 4 cm długie i 1 cm szerokie (2 szt., na słoik)
  • Sól kamienna niejodowana  do przetworów. 1,5 łyżki (kopiatej) na 1 litr wody
  • opcjonalnie listek wiśni, porzeczki lub winorośli
ogórki kiszone jak zrobić

Przygotowanie

  • Słoiki i zakrętki wyparzyć
  • Ogórki umyć
  • Z kopru odciąć baldachy. Najlepsze do kiszenia są właśnie baldachy kopru, ale można też użyć pozostałych części kopru, wtedy jednak należy dać więcej kopru, ponieważ łodygi nie są już tak aromatyczne, jak kwiaty.
  • Czosnek obrać,
  • chrzan obrać i pokroić w słupki/ plastry

Wykonanie

Do każdego słoika włożyć na dno trochę kopru, chrzan i 2 ząbki czosnku. Ogórki, umieszczamy w słoikach pionowo tzw. kwiatem do góry, czasem zmieszczą się jeszcze 1 lub 2 poziomo. Na górę ogórków dajemy ponownie koper, kawałek chrzanu, 2 ząbki czosnku. Możemy dodać listek wiśni, porzeczki lub winorośli dla poprawy smaku i twardości ogórków.  Całość zalewamy roztworem solnym do pełna, aby zakryć ogórki i przyprawy.

Roztwór solny: w gorącej wodzie rozpuścić sól – 1,5 łyżki na 1 litr wody.

ogórki kiszone gorąca woda

Ogórki możemy zalać jeszcze gorącym roztworem lub zimnym, ale wtedy czas kiszenia jest dłuższy. Słoiki lekko zakręcić, postawić, najlepiej na tacy, bo mogą w trakcie kiszenia jeszcze cieknąć.

Po 2-6 dniach (w zależności czy były zalane gorącą wodą, czy zimną oraz od temperatury otoczenia) ogórki zmieniają kolor i przestają już intensywnie się kisić.  Zalewa zmienia kolor na lekko mleczno- zielony.

Dokręcamy zakrętki, a słoiki wynosimy w chłodne ciemne miejsce np. do piwnicy.

Ogórki są świetne przez całą zimę. Smacznego!

Visits: 9

Similar Posts