Pomidory od wielu lat zajmują istotne miejsce w piramidzie zdrowego żywienia, skutecznie promowane przez specjalistów w dziedzinie dietetyki ze względu na swoje niskokaloryczne właściwości oraz bogactwo składników odżywczych. Te wszechstronne owoce, które z powodzeniem można określić mianem ‘superfood’, charakteryzują się nie tylko zdolnością do zaspokajania pragnienia, ale także zawartością wartościowych witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże, pomimo swoich licznych zalet, pomidory nie dla wszystkich są odpowiednie i mogą wywoływać niepożądane reakcje zdrowotne.
Właściwości zdrowotne pomidorów i przeciwwskazania w TMC
O tym, jak wartościowe są pomidory, przeczytasz w artykule: Pomidor i jego właściwości.
Dzisiaj jednak spojrzymy na pomidora okiem medycyny chińskiej. TMC
Wiadomo, że najzdrowsze pomidory są ekologiczne, zerwane w pełni dojrzałe z krzaka. Tylko takie pomidory mają właściwości zdrowotne o jakich piszemy.
Jeżeli pomidor zostanie zerwany niedojrzały, a jego dojrzewanie poprzez uzyskanie koloru czerwonego jest wywołane sztucznie (takie obecnie są możliwości), to po zjedzeniu takiego niby dojrzałego pomidora nasz organizm potrzebuje bardzo dużo energii, aby go strawić.
Takie pomidory mogą osłabić nasz żołądek oraz funkcję nerek i nadnerczy.
Według tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC) pomidor jest natury termicznej zimnej, ma smak słodki i kwaśny.
Właściwości zdrowotne pomidorów, czyli co to konkretnie oznacza dla Ciebie?
Pomidor buduje płyny, gasi pragnienie i suchość, wzmacnia żołądek, pobudza trawienie, oczyszcza krew i wątrobę. Zasadniczo ma właściwości detoksykacyjne, czyli usuwa toksyny z organizmu w sposób naturalny.
Pomidor jest zimny.
Pomidor ma właściwości ochładzające na organy wewnętrzne szczególnie na wątrobę. Przynosi ulgę w takich objawach jak: ból głowy, wysokie ciśnienie, zaczerwienione oczy, łatwe wpadanie w gniew, suchy kaszel bez plwociny, zaczerwienione policzki, gorące i czerwone dłonie i stopy, nocne poty.
Pomidor jest kwaśny.
Mimo że pomidory mają smak kwaśny, po strawieniu alkalizują krew (zmniejszają kwasowość krwi), przynosząc w ten sposób ulgę chorym na dnę moczanową.
Zastosowanie pomidorów w TMC
W dietetyce chińskiej (TCM) pomidory są polecane w przypadkach niestrawności, braku apetytu, zaparciach i pełności w żołądku.
Pomidor zastosowanie zewnętrznie
Ponieważ pomidory mają wiele cennych witamin, stosowanie ich zewnętrznie na skórę poprawia jej jakość. Watro, tu również zaznaczyć, że TCM poleca również okłady z pomidorów w przypadkach siniaków, żylaków, ciemnych przebarwień skóry.
Przeciwwskazania stosowania pomidorów.
Ponieważ pomidory zakłócają metabolizm wapnia, dla osób z artretyzmem są przeciwwskazane.
Osoby, które mają tendencje do marznięcia lub miewają często zimne stopy,dłonie powinny pomidory jeść lekko podgrzane (np. lekko podgrzane na patelni z dodatkiem oliwy z oliwek). Dobrze jest w takich przypadkach, dodać do pomidora przyprawy ogrzewającej np:
- pieprz,
- bazylia,
- kurkuma,
- chili
- oregano.
Ciekawostka o właściwościach zdrowotnych pomidorów.
Pomidory bardzo dobrze się łączą z zielonymi i niskoskrobiowymi warzywami oraz tłuszczem i wysoko tłuszczowymi białkami. (nasiona, orzechy awokado) ułatwiając przyswajanie wartości odżywczych pomidorów.
Polecamy zrobienie sobie zapasów z pomidorów na zimę. Przepis na domowy przecier pomidorowy
Views: 11