Ssanie oleju jak działa

Ssanie oleju jadalnego to jedna z najbezpieczniejszych, bardzo skutecznych metod na oczyszczenie organizmu z toksyn, która wspomaga także odtykanie zatok, przyspiesza powrót do zdrowia po infekcjach gardła i działa profilaktycznie w schorzeniach reumatoidalnych. Swoją skuteczność zawdzięcza właściwościom oleju oraz błony śluzowej jamy ustnej. Przedstawiamy metodę i wyjaśniamy, jak działa.

Ssanie oleju, na co pomaga.

Ssanie oleju jadalnego jest zalecane przez wielu naturoterapeutów:

  • w stanach chorobowych – szczególnie przy infekcjach dróg oddechowych i po nich, kiedy pozostałością są m.in. zapchane zatoki;
  • w celu kompleksowego oczyszczenia organizmu z toksyn;
  • w zapobieganiu infekcjom i dla ogólnego wzmocnienia organizmu.

Metodę tę, polegającą na przepuszczaniu przez zęby/płukaniu jamy ustnej czystym olejem roślinnym, często polecała Jadwiga Górnicka – znana polska naturoterapeutka. Zachęca do jej stosowania również Michał Tombak – rosyjski biolog, chemik, autorytet w dziedzinie medycyny naturalnej, autor wielu bestselerowych książek.

Korzyści ze ssania oleju

Detoksykacja organizmu i poprawa sił obronnych ustroju to pierwotne profity wynikające ze ssania oleju. W ślad za tym idą:

  • sprawniejsze działanie układów enzymatycznych w komórkach i całego metabolizmu;
  • mniejsze ryzyko rozwoju stanów zapalnych wywołanych przez zmagazynowane w ustroju toksyny;
  • skrócenie czasu trwania infekcji lub wygaszenie jej, zanim zdąży się rozwinąć

Trzeba też pamiętać, że olej jest bogatym źródłem NNKT – niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, które bardzo korzystnie działają na tkanki jamy ustnej, łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację uszkodzeń.
Osoby, które ssą olej, zauważają też wybielenie zębów (to wynik rozpuszczania się w oleju osadu zgromadzonego na szkliwie), zahamowanie krwawień z dziąseł oraz zahamowanie obniżania się linii dziąseł i zatrzymanie pogłębiania się kieszonek dziąsłowych, które pojawiają się w stanach chorobowych przyzębia.
Oczyszczenie zatok z zalegającego śluzu, lekkość bytu, mniej dolegliwości ze strony układu ruchu przy artretyzmie i innych chorobach reumatycznych, redukcja bólów głowy i zawrotów głowy, a nawet normalizacja nadmiernego apetytu – to kolejne korzyści wymieniane przez osoby, które stosowały płukanie jamy ustnej olejem.

Ssanie oleju – jak  działa i dlaczego jest skuteczne?

Nie przeprowadzono dotychczas badań, które wyjaśniłyby mechanizm skuteczności tej metody, ale sugeruje się, że olej likwiduje znajdujące się w jamie ustnej bakterie, wirusy i produkty ich przemiany materii oraz „wyciąga” (absorbuje) toksyny poprzez śluzówkę jamy ustnej. Sprzyja temu ślina, która jest naturalnym rozpuszczalnikiem i medium nośnym dla wszystkich składników znajdujących się w jamie ustnej, a której wytwarzanie pobudzane jest przez obecność oleju w buzi.
Warto tu przypomnieć, że jama ustna jest silnie ukrwiona, natomiast pokrywająca ją śluzówka tworzy powłokę, przez którą (na zasadzie dyfuzji) mogą przenikać różne substancje. Największą przenikalność notuje się w strefie pod językiem. Właściwość tę wykorzystuje klasyczna medycyna, kiedy np. choremu na dusznicę bolesną aplikuje się podjęzykowo tabletki z nitrogliceryną. Podczas ssania olej również przemieszcza się przez ten obszar, co prawdopodobnie sprzyja szybkiemu usuwaniu toksyn

Ssanie ust olejem opinie

Ssanie ust olejem – ale jakim?

Do ssania wykorzystać należy jedynie najwyższej jakości olej – najlepiej tłoczony na zimno, nierafinowany, gdyż zachowuje najwięcej naturalnych właściwości oraz zawiera korzystne dla organizmu NNKT. Może to być olej kokosowy, słonecznikowy lub też jakikolwiek inny. Istotne jest, aby olej był świeży. I aby miał przyjemny dla użytkownika smak.
Weź do ust łyżkę stołową oleju. Ssij go, jak cukierka; przepuszczaj olej przez wszystkie zakamarki jamy ustnej. Należy zrobić to PRZED wypiciem lub zjedzeniem czegokolwiek po nocnym wypoczynku, oraz wieczorem przed udaniem się spać, ok. 3 godziny po ostatnim posiłku. Całość zabiegu to ok. 15-20 minut.
Po tym czasie olej wypluj i wypłucz jamę ustną ciepłą wodą. Zęby i język wyszczotkuj, wykorzystując do tego szczoteczkę z miękkim włosiem i dobrej jakości pastę do zębów.

Płukanie ust olejem i bezpieczeństwo

W żadnym wypadku nie połykaj oleju, gdyż zawiera wiele toksycznych składników! Uwaga: wypluwany olej przybiera jasną, kremową barwę. Jest to wynik nasycenia oleju cząstkami powietrza i spienienia go.
Ssanie leju może być wykonane profilaktycznie lub leczniczo jako wspomaganie terapii podstawowej albo jako jedyna metoda np. na załagodzenie bólów głowy czy objawów artretyzmu.
Płukanie jamy ustnej olejem można przeprowadzać przez 2-3 tygodnie, potem zrobić przerwę na 2-4 tygodni i w razie konieczności powtórzyć serię płukań olejem. Przy przewlekłych schorzeniach ssanie oleju można przeprowadzać długoterminowo – do skutku.
Ssanie oleju jest całkowicie bezpieczne – także dla kobiet w ciąży i karmiących, małych dzieci.

Materiały źródłowe:

dr. J. Górnicka „Apteka Natury”,

Michał Tombak  “Jak żyć długo i zdrowo”

Visits: 54

Similar Posts