Moksa co to jest

Moksa co to jest? Moksa jest to zabieg polegający na ogrzaniu aktywnych punktów akupunkturowych w celu aktywacji sił naprawczych. Surowcem do produkcji moksy, jest piołun biały (Artemisia absinthium) jest to roślina z rodziny bylin, w skład której wchodzi 300 gatunków.

Jakie ma moksa zastosowanie w medycynie naturalnej.

Po wysuszeniu i rozdrobnieniu rośliny uzyskuje się tzw. watę moksową. W zależności od okresu suszenia wata nabiera koloru od zielonkawego do złotego. Złota moksa jest najwyższej jakości ze względu na walory formowania i wysoką temperaturę spalania. Aby uzyskać kolor złoty moksy potrzeba ok. trzech lat suszenia i wysokich umiejętności przetwórcy. Pozostałe rodzaje moksy stosuje się najczyściej do cygar moksowych. Są one o wiele tańsze od moksy złotej i terapeuci chętniej po nie sięgają ze względu na lepszą dostępność. W zależności od rodzaju schorzenia, terapeuta wybiera rodzaj moksy oraz miejsce na ciele do zastosowania.

Rozróżniamy kilka rodzai moksy:

  • Moksa bezpośrednia, stosowana na ciało bezpośrednio, co powoduje niewielkie miejscowe poparzenia. Silnie stymuluje siły naprawcze organizmu.
  • Moksa pośrednia co jak sama nazwa mówi, wykonywana jest najczęściej za pomocą mediów pośrednich takich jak: igły (moksa na igłach), imbir, czosnek, skórka pomarańczy, rzodkiewki.

Można również zastosować specjalne cygaro wypełnione ziołem bylicy. Przysuwa się wówczas żarzący czubek cygara na tyle blisko, aby ogrzać punkt. Dobrze wysuszona bylica spala się w granicach 600°C.

Moksa co to jest? Trochę historii.

Pierwsze wzmianki dotyczące moksowania zostały zapisane w okresie Trzech Królestw przez Cao Xi (syna Cao Cao)i nosiła nazwę „Kanon moksowania pana Cao”Od tego czasu powstało w Chinach wiele terapii moksą z innymi substancjami np. moksowanie na czosnku, na żółtym wosku, imbirze czy soli.W okresie dynastii Jin i Yuan, metody moksowania były powszechnie stosowane, rozwijając swoje podstawy teoretyczne z obserwacji stosowanej praktyki.
Uczony z dynastii Jin, Liu Shou zhen, powiedział, że moksowanie ma zdolność do „wyprowadzania na zewnątrz gorąca”, a także „kierowania gorąca w dół” Zhu Dan Xi, uszlachetnił owo twierdzenie, mówiąc, że „moksowanie jest skuteczne w wyprowadzaniu na zewnątrz gorąca i toksyn”
W Europie jedna z propagatorek stosowania ciepła w terapiach była Hildegarda z Bingen, znana średniowieczna mistyczka i lekarka. W swoich pracach wspomina o leczeniu za pomocą ognia, aby wzmocnić organizm i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Jak działa Moksa
Zabieg moksowania na plastrach imbiru

Terapia Moksą czyli moksowanie współcześnie

Ponieważ terapie za pomocą ciepła moksy były w świecie zachodniej cywilizacji mało znane, trudno było ustalić jednoznacznie nazwę terapii. Obecnie możemy spotkać się  z określeniem tego zabiegu jako: moksa, moxa, moxibustion, moksybuscja, termopunktura lub po prostu terapia ciepłem.
Istnieje ok. 100 technik moksowania. Wiele nowych technik moksowania, narzędzi i podejścia wciąż się zmienia. Klasyczna moksa składa się z odmiany rośliny bylica (Artemisia absinthium). Ponieważ przy spalaniu klasycznej moksy wytwarza się dużo dymu, obecny rynek handlu oferuje również moksę bezdymną, elektryczna, długopisy do moksowania na podczerwień, masażery moksowe, lampy, pudełka.

Korzyści zdrowotne stosowania moksy

Wskazania do zastosowania moksy są bardzo rozległe i dotyczą każdej kategorii chorób, takich jak:

  • medycyna wewnętrzna i zewnętrzna
  • ginekologia
  • pediatria
  • ortopedia
  • urazy
  • dermatologia
  • dolegliwości  związane z narządami zmysłów.

 W odniesieniu do najnowszych publikacji dotyczących moksowania istnieje ok. 100 do 200 chorób, dla których wskazane jest zastosowania moksy.

Moksa dymna Rybnik
Ogrzewanie narządów wewnętrznych

Jak działa moksa


Obecnie zostało przeprowadzonych wiele badań dotyczących działania moksy.
Japonia i Chiny są krajami przodującymi w prowadzeniu badań nad skutecznością stosowania moksy. Udowodniono, że terapia moksą jest niezwykle skuteczna, jeżeli chodzi o:

  • Wzmocnienie układu immunologicznego, zwiększenie produkcji komórek krwi oraz płynów ciała
  • Regulowanie układu nerwowego i endokrynnego
  • Regulowanie ciśnienia krwi
  • Znaczący wpływ na układ krążenia krwi
  • Poprawa funkcjonalności układu oddechowego, trawiennego i rozrodczego
  • Zmniejszenia stanów zapalnych.
  • Uśmierzania bólu
  • Wzmacnianie cyrkulacji krwi
  • Wspieranie leczenia zaburzeń onkologicznych

Moksa przede wszystkim wzmacnia naturalne zdolności organizmu polegające na samoleczeniu, a także poprawia możliwości fizjologiczne całego ciała.

Przeciwwskazania dla mokso-terapii

Stosowanie moksy ma również przeciwwskazania. Ciąża, rany i zadrapania na ciele oraz indywidualna nietolerancja ustalana na podstawie diagnozy terapeuty są przeciwwskazaniem do stosowania moksy.

 

Źródła: Dr..P. Maslo.

M. Borrel „Leczyć według zasad medycyny chińskiej”,

I. Sołowiow Moksoterapia– bądź lekarzem dla samego siebie,

Dr. T. Błaszczyk „Podstawy medycyny chińskiej”,

www.jingfangacademy.com

 

Views: 29

Podobne wpisy