Dlaczego wzmocnienie nerek jest ważne? Wyobraź sobie, że ten niewielki, fasolkowaty organ każdego dnia wykonuje gigantyczną pracę – przetacza przez siebie aż 1440 litrów krwi, po to, by oddzielić substancje potrzebne organizmowi od zbędnych toksyn. Rezultatem tej nieustannej filtracji jest około 1,5 litra moczu, w którym znajdują się produkty przemiany materii, takie jak kwas moczowy, kreatynina czy mocznik.
To nerki odpowiadają za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, zapewniają sprawne funkcjonowanie układu krążenia i wspierają gospodarkę hormonalną. Ich prawidłowa praca jest nie tylko fundamentem dobrego zdrowia, ale też kluczem do stabilnego samopoczucia i długotrwałej witalności. Zrozumienie ich roli i dbanie o ich kondycję to inwestycja w naturalną siłę organizmu, która zaprocentuje lepszą jakością życia.
Za co odpowiadają nerki?
W wielkim skrócie. Te dwa organy kształcie fasoli:
- równoważą poziomy wody w organizmie
- regulują ciśnienie krwi
- regulują poziom czerwonych krwinek
- regulują kwasowość ciała.
Medycyna chińska nerki uważa za fundament ludzkiego ciała, przyrównując je do ogniska rozprowadzającego ciepło na cały organizm. Nerki są firmamentem witalności i energii człowieka. O czym pisała znana mistyczka średniowieczna Hildegarda z Bingen:
„Są one otulone tłuszczem, aby nie poniosły szkody z powodu żadnego chłodu i aby zachowały swą moc […] Jednak w samych nerkach znajdują się bardzo silne naczynia, które mocno je trzymają i dzięki którym oparcie znajduje także całe ludzkie ciało. Jeśli jednak człowiek odczuwa ból nerek, wtedy pochodzi to od słabości żołądka”
św.Hildegarda
Objawy chorób nerek.
W 1950 roku udowodniono, że, oczy mają związek z nerkami. Jeśli zasłonimy oczy zdrowego człowieka opaską, mocz przestaje się wytwarzać. Według tradycyjnej medyczny chińskiej oczy są natomiast powiązane z wątrobą. Potwierdza to opinię rosyjskich naukowców, którzy zauważyli, że problem kamieni nerkowych tkwi w stanie wątroby i jelit. Jeżeli Twoje nerki nie funkcjonują prawidłowo, mogą wystąpić nagromadzenia wody w postaci obrzęków, może pojawić się białko w moczu, podwyższone ciśnienie krwi oraz kamienie i piasek w nerkach.

Co najbardziej szkodzi nerkom?
W 60% skład kamieni nerkowych to szczawian wapnia. Powodem przyswajania kwasu szczawiowego lub nadmiernej utraty wapnia w kościach (patrz witamina K2) jest spożywanie dużej ilości cukru i / lub mięsa. Obecnie cukier jest dodawany do większości przetworzonych produktów. Warto przeczytać skład majonezu, musztardy, kiełbas, szynek itp. itd… Przemysł spożywczy tak naprawdę wzmacnia przemysł medyczny.
To główni winowajcy ale nerki obciążają wszystkie kwasowe produkty (nie myl tych o kwaśnym smaku) a zatem kawa, czarna herbata, czekolada, alkohol, papierosy a nawet niektóre leki również obciążają nerki.
W efekcie spożycia produktów przetworzonych tworzy się kwas moczowy i aby został zneutralizowany, organizm wykorzystuje wapń z kości, co prowadzi do schorzeń artretycznych w tym osteoporozy.
15 naturalnych sposobów na wzmocnienie nerek
- Dieta zalecana przez Hildegardę z Bingen oparta na spożywaniu orkiszu
- Masaż nerek
- Noszenie pasu ochronnego na nerki w chłodne dni lub ciepłego podkoszulka celem zatrzymania ciepłoty ciała w okolicach nerek co było kiedyś bardzo przestrzegane.
- Ogrzewanie pleców pomiędzy nerkami np. moksą (spalane zioło bylicy piołun) lub daleka fala podczerwieni
- Picie ciepłej wody z dodatkiem ziół moczopędnych wspomagających wydalanie odpadów i zanieczyszczeń metabolicznych jest także skuteczne na wzmocnienie nerek.
- Spożywaj nerki wołowe, cielęce lub wieprzowe w myśl „podobne wspomaga podobne” zasada homeopatii. Oprócz tego nerki są bogate w witaminy PP (Zana pod nazwą angielską pellegra preventive jako zapobiegawczy środek przeciw pelagrze „szorstka skóra” dzisiaj znana pod nazwą niacyna) B2 (ryboflawina), B12 (cyjanokobalamina), B5 (kwas pantotenowy)
- Stosuj alkaliczne kąpiele lub nacierania. Alkaliczne kąpiele pomagają nerkom w neutralizacji kwasów przez odciążenie skóry z nadmiaru kwasu.
- Unikaj Soli. TU UWAGA sól w postaci naturalnej nieprzetworzonej np. kłodawska czy morska posiada zupełnie inny wpływ na nasz organizm,
- Jeżeli w domu masz „twardą wodę”, zainwestuj w dobrej jakości filtr do wody.
- Stosuj rozgrzewające kąpiele z dodatkiem kapusty (2 średnie główki pokroić, zmiksować z wodą i wlać do wanny) można zastosować też igliwie sosny, świerku lub jodły (pół kilo zagotować w kilku litrach wody i wlać do kąpieli) w kąpieli należy spędzić minimum pół godziny. Wodę postaraj się utrzymać gorącą, dolewając świeżej. Po kąpieli należy udać się natychmiast do łóżka.
- Przeprowadź zabiegi oczyszczające jelita, woreczek żółciowy i wątrobę.
- Stosuj, jak masz odwagę masaż pokrzywą, zarówno okolice nerek, jak i wszystkich stawów, ponieważ dolegliwości nerek prowadzą do chorób reumatycznych (a w następstwie serca). Masaż pokrzywą należy stosować z umiarem. Zbyt duże poparzenia mogą nawet spowodować gorączkę. Poczytaj w artykule o pokrzywie dlaczego.
- Stosuj kurację na obierkach ziemniaka, aby usunąć piasek i kamień w nerkach. Należy umyte ziemniaki obrać. Obierki (2-3 garście gotujemy do miękkości. Odwar pijemy w ciągu dnia w dwóch porcjach. Jest to stary sprawdzony ludowy sposób. Należy go stosować przez 2 – 3 tygodnie.
- Na wzmocnienie nerek możesz zastosować kurację arbuzową pod warunkiem, że nie należysz do osób marznących, czyli takich co mają zimne stopy i dłonie.
- Afirmuj i myśl pozytywnie. Najbardziej osłabiający dla nerek jest strach. Strach drenuje nerki i doprowadza do paraliżu w stawach. Dlatego afirmuj bezpieczeństwo i radość.
Podsumowanie
Wzmocnienie nerek to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, ale również realna inwestycja w długoterminowe zdrowie. Gdy te niewielkie, fasolkowate organy działają pełną parą, zyskujemy więcej energii, odporności i równowagi w codziennym życiu. Warto zaznaczyć że nerki nie lubią zakwaszającego mięsa ani zimna. Osoby bardzo szczupłe mogą mieć problem wędrujących nerek lub za małych nerek. Wynika to z tego, że nerki lubią być otoczone tłuszczykiem i potrafią w poszukiwaniu trochę się przemieścić lub się zmniejszyć . Pamiętajmy, że troska o nerki nie ogranicza się jedynie do diety – warto łączyć różne, naturalne metody wsparcia, uwzględniające zarówno ciało, jak i umysł. Stawiając na ich wzmocnienie, otwieramy drogę do pełniejszej witalności i harmonii, które odczujemy na każdym poziomie funkcjonowania organizmu.
Views: 18