Woda termalna ma wybitne właściwości terapeutyczne, a baseny termalne przestały być traktowane jako coś ekskluzywnego. To jedna z najlepszych form relaksu i odtruwania organizmu.

Baseny termalne przestały być traktowane jako coś ekskluzywnego. Dziś na skorzystanie z dobrodziejstwa wody pozyskiwanej z głębokich pokładów mogą sobie pozwolić właściwie wszyscy – a na pewno warto! Woda termalna ma wybitne właściwości terapeutyczne, jednak nawet jeśli nie uskarżasz się na żadne problemy zdrowotne, to i tak docenisz czas spędzony w basenie termalnym.

Z czego biorą się relaksacyjne właściwości wody termalnej?

Ma to związek przede wszystkim z naturalnie wysoką temperaturą takiej wody, która rozluźnia mięśnie, tym samym pozytywnie wpływając na pracę układu nerwowego. Badania wykazały, że kąpiele w wodzie termalnej stymulują mózg do produkcji większej ilości serotoniny, potocznie nazywanej „hormonem szczęścia”. Jednocześnie następuje zahamowanie wydzielania kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za stres.

Do tego dochodzi również doskonały skład wody termalnej, która zawiera wszystkie najcenniejsze minerały, ma pH zbliżone do pH ludzkiej skóry, wykazuje działanie antyseptyczne i znakomicie nawilża skórę. Wszystko to powoduje uczucie błogostanu podczas kąpieli w basenie termalnym, co oczywiście przekłada się na totalne zrelaksowanie.

Komu można polecić kąpiele w wodzie termalnej?

Baseny termalne są dostępne praktycznie dla każdego, mogą z nich korzystać nawet kobiety w ciąży oraz niemowlęta. Są jednak grupy osób, które szczególnie często powinny fundować sobie kąpiele w wodzie termalnej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:

  • osoby zestresowane, funkcjonujące pod dużą presją,
  • osoby skrajnie zmęczone psychicznie i fizycznie,
  • osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne,
  • osoby zmagające się z problemami dermatologicznymi, w tym łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem,
  • osoby ze schorzeniami reumatycznymi,
  • osoby wracające do zdrowia po kontuzjach, operacjach,
  • osoby mające zaburzenia metaboliczne i hormonalne
basen termalny bukowina
Baseny termalne Bukowina

Wybór basenu termalnego nie powinien być przypadkowy.

W Polsce działa dziś co najmniej kilkanaście kompleksów termalnych zasilanych wodą z głębokich pokładów. Warto jednak wytłumaczyć, że nie każda woda o podwyższonej temperaturze spełnia kryteria, by określać ją mianem termalnej.

Dlatego, zanim wybierzesz basen termalny, w którym będziesz mieć swój pierwszy kontakt z wodą termalną, to wejdź na strony internetowe upatrzonych obiektów i zweryfikuj takie informacje, jak chociażby skład wody, jej źródło oraz bilans jonowy.

Pod względem jakości wody, ale też samego obiektu, zdecydowanie wyróżniają się Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, uważane za jeden z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych kompleksów basenowych w naszej części Europy.

Woda zasilająca basen termalny Bukowina zawiera aż 28 najcenniejszych minerałów, jest regularnie badana, a dzięki korzystnemu bilansowi jonowemu jej składniki są dobrze przyswajane przez ludzki organizm.

Nie tylko baseny termalne

Jeśli zamierzasz wybrać się na termy nie tyle w celach zdrowotnych, ile rekreacyjnych, to koniecznie zwróć uwagę na to, czy dany obiekt oferuje coś więcej poza basenami wypełnionymi gorącą wodą. Z tym bywa różnie, dlatego wiele osób nie jest do końca zadowolonych z wizyty – zwłaszcza jeśli musiały pokonać kilkaset kilometrów w jedną stronę (najlepsze baseny termalne są w rejonie Zakopanego).

Warto więc postawić na takie termy, w których do dyspozycji gości są także inne rozrywki, chociażby strefa saun, SPA, centrum zabiegów Wellness czy zjeżdżalnie, z których ucieszą się szczególnie dzieci (a rodzice nie będą ciągle słuchać narzekania na nudę).

Tutaj znów rekomendowanym wyborem są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, nieprzypadkowo uznawane za idealne dla rodzin z dziećmi.

Kiedy warto się wybrać na basen termalny?

Termy są czynne przez cały rok, jednak szczególnie dobrym okresem, aby je odwiedzić jest:  jesień, zima oraz wczesna wiosna. Właśnie wtedy odczuwamy największą potrzebę wygrzania się, zadbania o skórę zrujnowaną niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz skutecznego zawalczenia z przemęczeniem, chandrą i przesileniem.

W tych okresach można również liczyć na najatrakcyjniejsze oferty, w tym pakiety pobytowe wraz z noclegiem i wyżywieniem – to ważne dla osób, które planują np. weekendowy wypad na termy z drugiego końca Polski.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że musisz w końcu zażyć kąpieli w wodzie termalnej, to prawdopodobnie nie będzie to Twoja ostatnia wizyta na termach. Dlaczego? Tego już dowiesz się z artykułu na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/basen-termalny-sprobujesz-raz-i-bedziesz-korzystac-czesciej.

Artykuł Partnera

Visits: 3

Similar Posts