Choroby trzustki należą do bardzo poważnych zaburzeń. Nasuwa się wiele pytań, jak regenerowac trzustkę? Jakie zioła są na trzustkę? Jaka dieta dla chorych na trzustkę? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy.

Naturalne metody regeneracji trzustki

Artykuł jest kontynuacją pierwszej częsci opisujacej  dolegliwości, diagnozę i naturalne sposoby oczyszczania trzustki.

Naturalne metody wspomagające leczenie, regeneracje chorej trzustki obejmują min.

  • detoksykację trzustki i wątroby
  • dieto-terapię/ głodówki
  • masaże oraz metodę opukiwania
  • bańki
  • zioła
  • homeopatia
  • suplementy
  • napoje enzymatyczne
  • akupunkturę
  • terapie ciepłem

Jak naturalnie zregenerowac trzustkę czyli detoks trzustki

Osoby z chorobami trzustki mają bardzo małą przyswajalność pokarmów, ponieważ ich trzustka ma zaburzoną produkcję enzymów trawiennych (wydzielanie zewnętrzne). Niekiedy również dochodzi do zaburzeń wewnątrzwydzielniczych trzustki, czyli zaburzeń wytwarzania insuliny, co prowadzi do cukrzycy.

W jednym i drugim przypadku do odtruwania organizmu należy podchodzić bardzo ostroznie.

Nie są zalecane metody, które dodatkowo mogą obciążyć ten organ i powodować jego blokady.
Każdy detoks (odtrucie) układu trawiennego opiera się na etapach, które wykonujemy  kolejno w cyklach.

1. Pierwszym etapem każdego oczyszczania organizmu jest oczyszczanie jelit poprzez pozbycie się pasożytów oraz złogów w jelicie.

W przypadku osób z chorobami trzustki wszelkie agresywne formy kuracji nie są wskazane.

Obserwacje dowiadczonych naturoterapeutów pozwalają określić jakie pasożyty szczególnie wpływają niekorzystnie na dany organ.
Chlamydie w znaczącym stopniu przyczyniają się do chorób trzustki, zaburzeń układu pokarmowego, cukrzycy, upośledzenia pracy wątroby. U osób chorych na cukrzycę (stan zapalny trzustki jest stanem przedcukrzycowym) można znaleźć w trzustce przywry z rodzaju Eurytrema panceeaticum.  W takich przypadkach naturoterapeuci bardzo często zalecają chorym włączenie do posiłków w formie np. proszku do posypania potrawy, nasiona kozieradki.

Najmniej agresywne dla organizmu  jest odrobaczanie za pomocą informoterapii, homeopatii oraz gorzkich ziół(ziołapodajemy ostrożnie, obserwując reakcje organizmu).

Zioła przeciwpasożytnicze dla chorych na trzustkę

Zioła przeciwpasożytnicze doskonale wspomogą organizm w pozbyciu się pasożytów.
Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem jest popijanie mleczka ze świeżo zmielonych pestek z dyni.
Dynia jest dostępna w handlu bardzo długo, dlatego możemy na bieżąco ze świeżej dyni przyrządzać takie mleczko

Dieta w chorobach trzustki

Przepis jest bardzo prosty:

Świeżo wyciągnięte pestki z dyni blendujemy razem ze skorupką do postaci gęstego mleka.
Popijamy powoli przez cały dzień.

Do typowych przeciwpasożytniczych ziół zaliczamy:

  • Pestki dyni
  • Czosnek
  • Piołun
  • Goździki
  • Granat
  • Mięta błotna
  • Dymnica pospolita
  • Tymianek
  • Cytwar
  • Pieprz czerwony

Świeże zioła np. pestki dyni, tymianek, mięta błotna możemy dodawać do wyciskanych soków.

Aby wspomóc wydalanie, zalecane są delikatne lewatywy z wody, własnego moczu, kawy, naparów ziół.
Lewatywa wykonywana jest z litra wywaru, ale bardzo często chorzy nie potrafią nawet pół litra wywaru wlać, ponieważ są tak zanieczyszczeni.

Lewatywę z kawy przyrządza się i stosuje jak w terapii dr. Gersona, aby uśmierzyć ból i poruszyć pracę wątroby. Nie należy przeprowadzać lewatyw bez uzupełnienia enzymów z soków. Na jedną pełną lewatywę z kawy przyjmuje się 1 litr soku.

UWAGA!

Nie zaleca się, aby osoby z chorobami trzustki stosowały preparaty na pasożyty ani oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego metodą CH. Clark oraz metodą A. Moritza.

Jest to zbyt obciążające i niebezpieczne dla tak osłabionego organizmu.

Jedynie terapia sokowa wydaje się bezpieczna w stanach ostrych i przewlekłych przebiegających z bólem.Dodatkowo w czasie oczyszczania jelit przyjmuje się zarówno probiotyki, jak i prebiotyki, aby odbudować florę jelitową.

Probiotyki najlepiej omówić z dietetykiem, ponieważ na podstawie dolegliwości głównych, dietetyk specjalizujący się w leczeniu probiotycznym, może dobrać szczep mikroorganizmów najkorzystniejszy dla aktualnego obrazu schorzenia.
Jeżeli jednak z jakichś powodów nie chcesz skorzystać z porady dietetyka, możesz zakupić sobie pożyteczne mikroorganizmy na własną rękę. W Polsce takie mikroorganizmy można zakupić pod nazwą EM -efektywne mikroorganizmy.

Jeżeli chodzi o prebiotyki, czyli pokarm dla mikro biomu jelitowego możemy sami skomponować pożywkę dla naszych “dobrych” bakterii w układzie trawiennym, albo zakupić gotowy preparat składający się z włókien pokarmowych.

Ponieważ w jelitach bytują na pewnych odcinkach (można mówić o siedmiu odcinkach) zupełnie inne mikroorganizmy (mowa cały czas o pożytecznych dla organizmu) należy uwzględnić w diecie:

 

  • łupiny nasion babki jajowatej
  • inulinę z korzenia cykorii
  • inulinę z topinamburu
  • beta glukany (składnik błonnika) znajdujący się między innymi w zbożach, grzybach, drożdżach
  • inulinę z  korzenia mniszka lekarskiego

 

Możemy wszystkie powyżej składniki w równych proporcjach np. po łyżce stołowej z każdego, zmielić i taką mieszankę przyjmować na pusty żołądek jako pokarm prebiotyczny samodzielnie wykonany.

 

2. Drugi etap obejmuje oczyszczenie dróg żółciowych.


P
onieważ u osób z chorobami trzustki najczęściej zaburzona jest również praca żołądka, śledziony i wątroby jedyną bezpieczną metodą jest kuracja oparta na sokach, która została opisana w cyklu artykułów o oczyszczaniu wątroby.  Oczyszczanie woreczka żółciowego i wątroby z kamieni nie dla każdegoKorzyść z takiego detoksu jest bardzo szeroka. Metoda alkalizuje zakwaszony organizm, który mają wszyscy z chorobami trzustki, odtruwa, uzupełnia mikroelementy i witaminy, a jednocześnie pomaga usunąć pasożyty.Warto podczas takiej kuracji włączyć lewatywy. Można zastosować cały protokół według terapii Gersona. 

Uwaga!

Osoby z chorobami trzustki w początkowej fazie kuracji nawet do picia soków potrzebują przyjmowania enzymów trawiennych.

Soki nie wolno bezpośrednio połykać! To jest bardzo ważne! Należy wziąć łyk soku i ogrzewać go w buzi (jamie ustnej), zanim powolutku się go przełknie. W jamie ustnej występuje wstępny proces trawienia (ślina zawiera min enzymy trawienne). Nie obciążamy wtedy tak żołądka i trzustki.

 

Dieta w chorobach trzustki

Ogólnie dieta powinna być lekkostrawna taka jak przy cukrzycy i hipoglikemii.Problem polega na tym, że w chorobach trzustki zaburzone jest wydzielanie enzymów pomagających strawić Białka, Tłuszcze, Węglowodany i w zasadzie te produkty powinny być wyeliminowane, aby nie odciążyć pracy trzustki. Jest to oczywiście niemożliwe, ponieważ oznacza nic nie jedzenie, czyli całkowitą głodówkę.Dlatego dieta trzustkowa oparta jest na podstawie produktów najmniej obciążających układ trawienny. Produkty klasyfikowane jako lekkostrawne najczęściej niestety są wysoko przetworzone bez wartości odżywczych. (puste kalorie).

Białe pieczywo, sucharki, biały ryż itp. metabolizowane są w organizmie za pomocą insuliny, ponieważ to są węglowodany zaliczane do cukrów. Trawienie takich pokarmów dodatkowo obciąża chorą trzustkę!
Produkty odżywcze dla organizmu najczęściej są ciężkostrawne, ale niezbędne, aby odżywić organizm. Potrzebujemy je odpowiednio przygotować przez  fermentację, kiełkowanie, gotowanie.

Ludzie z chorobami trzustki najczęściej mają zaburzenie pracy żołądka.

Pokarm w żołądku przetwarzany jest przez enzym pepsynę i kwas solny. (tutaj białka pochodzenia zwierzęcego są rozszczepiane na aminokwasy) Dopiero w dalszym procesie trawienia pokarm przeciskany jest do dwunastnicy, w której pożywienie jest przetwarzane przez enzymy zasadowe wytwarzane w trzustce.

Niezależnie od tego, czy chora osoba odczuwa jakiekolwiek problemy żołądka (uczucie kuli, ból, pieczenie itp.) czy nie, powinna wzmacniać żołądek w swojej pracy.

Jak wzmocnić pracę żołądka?

Istnieje parę naturalnych sposobów na odbudowę i wzmocnienie kwasu żołądkowego. Na początku najlepiej stosować tylko jedną np. kilka ziarenek soli. Jeżeli przyjmowanie soli nie pomaga, wdrażamy łączenie np. rano na pusty żołądek soda a pomiędzy posiłkami ziarenka soli. Jedynie przyjmując kwas solny, patrz pkt. 5, nie łączymy innych metod.

1. rano na czczo pij płaską łyżeczkę sody oczyszczonej zalaną niewielką ilością wrzątku (wrzątek ługuje szkodliwe salicyle) po spienieniu się sody możemy dolać trochę zimnej wody.
2. Pomiędzy posiłkami weź na język 1-3 ziarenek soli i powoli rozpuść w ustach. Bardzo ważne, aby to była sól naturalna nie przetworzona, czyli warzona.
3. przed posiłkiem ok. 20 minut możesz wypić 1 łyżeczkę octu jabłkowego niepasteryzowanego z niewielką ilością wody.
4. 1 łyżeczka  ziół szwedzkich w naparze z krwawnika i nagietka 3 razy dziennie również działa wspomagająco na trawienie. Mogą również być inne godzkie zioła jak piołun , mniszek lekarski, cykoria itp.
5. w przypadku chorób żołądka sięgnij po kwas solny betainę HCL lub carską wódkę Bołotowa.

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego soda skoro w żołądku jest kwas, a przecież soda jest zasadowa?

Wypicie alkalicznej wody z sodą o poziomie pH (9,5-10) podnosi poziom kwasu żołądkowego na wysoki poziom. Jest to bodziec stymulacyjny (soda o wysokim pH) dla żołądka do produkcji większej ilości kwasu solnego, celem powrotu do swojej funkcji, czyli utrzymaniu niskiego poziomu pH w żołądku. Przyjmując sodę na pusty żołądek (to bardzo ważne), do krwiobiegu dostaje się większa ilość wodorowęglanów, wspomagając jednocześnie pracę trzustki i odkwaszając nadmiernie zakwaszone komórki.

Oczywiście sodę nie pijemy jak szaleni, ponieważ możemy sobie zaszkodzić. Organizm człowieka używa kwasów i zasad podobnie jak przypływy i odpływy morza. Nie można zaburzać naturalnych rytmów przez zbytnią alkalizację czy zakwaszenie. Istnieją całe protokoły leczenia z pomocą sody (wodorowęglanu) nowotworów, grzybic, schorzeń nerek i wiele innych chorób, ale bez odpowiedniej fachowej wiedzy spożycie 1 raz dziennie rano na czczo sody jest wystarczające.

Należy bezwzględnie przestrzegać tych zasad !

  • spożywamy na czczo (pH żołądka na czczo jest nieco wyższe dlatego, że nie musi pracować nad produkcją kwasów potrzebnych do trawienia).
  • spożywamy tylko sodę po sparzeniu -musi się zapienić.

 

Co jesć a czego unikać przy zapaleniu trzustki

Osoby z chorobami trzustki, szczególnie w stanie ostrym, mają dużą niechęć do jedzenia. Ból i mdłości odczuwalne w trakcie spożywania posiłków w naturalny sposób przymusza chore osoby do „głodówki”.

W dopasowaniu diety należy kierować się reakcjami organizmu. Jest to spowodowane indywidualną siłą trawienną wynikającą ze stopnia zaawansowania choroby trzustki. W chorobach trzustki szczególnie korzystna jest dieta makrobiotyczna, która różni się znacząco od zaleceń konwencjonalnych. Nie stosuje się w diecie makrobiotycznej rafinowanych, przetworzonych zbóż.
Pełne nierafinowane zboża są ciężkostrawne dla chorych, dlatego wcześniej należy je lekko podfermentować poprzez namaczanie.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie przeżuwać pokarmy minimum 50 razy jeden kęs (najlepiej 100-200) ze względu na wstępne trawienie zachodzące w czasie przeżywania w jamie ustnej jak już zostało to nadmienione powyżej.

Stosujemy dietę rozdzielną, czyli nie łączymy pokarmów typu: węglowodan, białko, tłuszcz (typowy polski obiad- ziemniaki, mięso, tłusty sos).

Dieta trzustkowa powinna zawierać takie składniki pokarmu jak:

  • proso, czyli kaszę jaglaną najlepiej w postaci kleiku lub z warzywami (proso można łączyć z ryżem nierafinowanym) korzystne są zwłaszcza zupy z prosa i dyni
  • dynia
  • kapusta
  • cebula
  • fenkuł
  • śliwki umeboshi
  • borówka
  • fasolka adzuki najlepiej połączona z dynią (1/2 filiżanki do filiżanki)
  • kasza gryczana niepalona nie może być suszona roundupem czy innymi chemicznymi środkami.
  • lekko podgrzany do temperatury pokojowej sok ze świeżej marchewki
  • napoje enzymatyczne Bołotowa opisane poniżej
  • chlorofil np. w postaci młodego jęczmienia
  • chlorella ma właściwości przeciwzapalne
  • chleb na zakwasie
  • kiszonki, ale uwaga muszą być warzywa ukiszone, a nie kwaszone (do kwaszenia dodaje się ocet) kiszonki są pokarmem enzymatycznym, ale ciężkostrawnym. Jemy je w niewielkich ilościach z przyprawami wspomagającymi trawienie

 

ekologiczne niepryskane “chemią” zboża, warzywa, jagody (jest to bardzo ważne, żeby nie obciążać  dodatkowo trzustki toksycznymi środkami chemicznymi)

Wszystkie zboża przed gotowaniem i spożyciem należy wymoczyć przez ok. dobę a najlepiej lekko skiełkować. Jest to zabieg wstępnego trawienia, a przy okazji pozbywamy się niekorzystnych dla zdrowia fityn. Oczywiście wylewamy wodę, w której moczyły się zboża.

Z wyjątkiem soków wyciskanych w specjalnej soko-wyciskarce i pitych według procedury nie spożywaj surowych pokarmów (zbyt osłabiają układ trawienny).

 

Uwaga!

Ponieważ chorzy ze stanami zapalnymi trzustki są niedożywieni, bardzo często dochodzi do utraty tkanki mięśniowej objawiające się nadmiernym chudnięciem. W takiej sytuacji należy w diecie uwzględnić przyjmowanie białka.

Bardzo dobrym pokarmem białkowym jest długo gotowany rosół z kury (lepszy jest z koguta) z warzywami oraz przyprawami trawiennymi np. kminek, liść laurowy, pieprz, ziele angielskie, imbir, kurkuma. Tradycyjny polski krupnik również jest dobrym uzupełnieniem białka.

Niekiedy jednak chory w stanie ostrym, nie potrafi nawet zjeść rosołu. W takiej sytuacji podaje się preparaty odżywcze pozajelitowo, czyli dożylnie. Odżywki podawane dożylnie powinie być dobierane przez dietetyka klinicznego w porozumieniu z lekarzem.

Unikaj !

  • pokarmów pochodzenia zwierzęcego zwłaszcza mięsa z kurczaka (wywar czyli rosół jest dozwolony), jajek (dozwolone jest sporadycznie tylko żółtko z jajka na miękko) owoców morza (krewetki,    kraby, homary powodują złogi w trzustce), twardych serów, potraw z mąki, produktów nadmiernie solonych
  • produktów opiekanych, smażonych, grilowanych
  • surowych produktów również owoców i warzyw z wyjątkiem jak wyżej
  • cukru
  • soli w dużych ilościach. Potrawy posól troszeczkę dopiero na talerzu nie w czasie gotowania
  • żywności w której jest cukier np. lody, ciastka, keczup itp.
  • miodu
  • kawy, coli, wody destylowanej
  • mleka oraz produktów mlecznych
  • tłuszczy jak masło, margaryna, oleje, smalec i inne
  • alkoholu
  • melasy i innych słodzików
  • owoców tropikalnych
  • owoców bogatych w cukry
  • przypraw mocno pobudzających takich jak pieprz, gorczyca, curry
  • białej mąki
  • białego pieczywa (jest to czysty węglowodan przetwarzany przez organizm na cukier)
  • pieczywa, ciast itp. na drożdżach (chorzy mają najczęściej candidę)
  • białego ryżu
  • warzyw psiankowatych jak ziemniaki, pomidor, bakłażan, zielona papryka
  • przetworzonych zbóż
  • orzechów
  • produktów nieekologicznych zwłaszcza zbóż, owoców i warzyw
  • przejadania się
  • za dużej ilości płynów zwłaszcza przed snem
  • jedzenia o późnej godzinie
  • kuchenki mikrofalowej
  • aspiryny. Badania wykazały, że już 1 aspiryna dziennie stosowana przez dłuższy czas zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki aż o 58%.

Dozwolone produkty z umiarkowaniem w zależności od stanu zdrowia

  •  lekko uduszone owoce z niewielką ilością soli
  •  1- 2 razy w tygodniu mała porcja chudej ryby o białym mięsie
  •  żółtko na miękko
  •  olej kokosowy tłoczony na zimno nierafinowany, trawienie oleju kokosowego nie obciąża wątroby (nie wymaga do trawienia wydzielania żółci).

Uwaga!

W przebiegu choroby trzustki z bólem i niemożnością jedzenia najkorzystniejsze jest picie ekologicznych herbatek ziołowych ok. 1-2 litry dziennie, które są bogactwem składników mineralnych i substancji witalnych. Herbaty ziołowe możemy samodzielnie komponować z zalecanych ziół lub kupić gotowe mieszanki wspomagające trawienie np. Pankrofix

Co jeść, kiedy boli trzustka?

Jeżeli jesteśmy w ostrym stanie choroby, jakiekolwiek przyjmowanie pokarmów może sprawiać ból lub dyskomfort. Możemy wtedy zastosować krótkotrwałą głodówkę (jeden/dwa dni) lub ograniczyć się do przyjmowania delikatnych wywarów z owsa (zawiera beta glukany) lub z warzyw.

Ogólnie głodówka dla osób chorych na trzustkę nie jest wskazana, ponieważ takie osoby już od dłuższego czasu mają bardzo wysokie niedobory witamin, minerałów, i innych składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia, czyli są po prostu zagłodzeni. Głodówka jest tylko kontynuacją tego zagłodzenia.

Potraktuj siebie jak małe dziecko, któremu wdraża się pokarmy stałe powoli, a pierwszym pokarmem po mleku mamy jest marchewka.

Ekologiczna marchewka w postaci soku wyciskanego w wyciskarce wolnoobrotowej pita małymi porcjami może być początkiem odżywiania chorego organizmu. Pamiętaj, że maleńkie dziecko, zanim połknie jedzenie, lubi się nim pobawić, poczuć smaki i tak też trzeba robić. Dobrze zmieszać łyk soku ze śliną, podgrzać go w ustach, a następnie powolutku połknąć. (UWAGA. marchewka zawiera dużo cukru i aby ją strawić trzustka aktywuje hormon insuliny dlatego jeżeli poczujesz ból, dyskomfort lub inną anomalię, nie możesz na tym etapie przyjmować soku)

Możesz włączyć sobie również mleczko pszczele (zamiast mleka mamy)  Mleczko pszczele  jest zarezerwowane dla królowej ula. Daje jej długowieczność, można powiedzieć, że odmładza, gdyż królowa żyje ok. lat a pracownica ok. 1,5.
Mleczko pszczele jest tonikiem dodającym sił. Stosuje się go w niedożywieniu, artretyzmie, białaczce i innych wyniszczających chorobach. Mleczko stosuje się w bardzo małych ilościach max. do 400 mg dziennie (najczęściej do zakupionego mleczka dołączana jest miarka) Oczywiście, zanim połkniesz mleczko, należy go rozpuść z enzymami znajdującymi się w ślinie w jamie ustnej.

Pyłek pszczeli to bogate źródło witaminy B12. Oprócz tego pyłek pszczeli zawiera całe bogactwo witanym i mikroelementów. Witaminy z grup A, B, C, D, E i P, wapń, żelazo, magnez, cynk. To wszystko, co potrzebujesz jest właśnie w pyłku kwiatowym. Pyłek zalecany jest przewlekle chorym oraz podczas rekonwalescencji.

Kasza jaglana ekologiczna to produkt lekkostrawny podawany najczęściej w chorobach żołądka, śledziony, trzustki. Jest bogata w krzem i aminokwasy. Najlepiej kaszę jaglaną rozgotować do postaci kleiku i tak spożywać. Przy wodnistych biegunkach nie stosuj kaszy jaglanej (proso).

Wywar owsiany również wzmacnia śledzionę-trzustkę. Bogaty w krzem i fosfor stosowany bardzo szeroko w zaburzeniach trawienia, opuchliźnie, wzdęciach, cukrzycy, zapaleniu wątroby, wycieńczeniu nerwowym, regeneracji układu kostnego.

Wsypujemy 2 łyżki kaszy lub płatków owsianych do 1 litra wody i gotujemy 30 minut do godziny. Pijemy przecedzony napój małymi łykami.

Trzustka regeneracja inne naturalne metody

Masaż trzustki oraz metoda opukiwania w chorobie trzustki

Masaż brzucha. Rozluźniający delikatny masaż, przynosi ulgę wielu chorym. Podczas wydechu możemy trochę zwiększać nacisk, ze wdechem robimy delikatne głaskania. Rozmasowywanie bolesnych części ciała zmniejsza napięcie.

Masowanie brzucha oraz kontakt z organami przez dotyk uwalnia wiele energii, może wystąpić z tego powodu zesztywnienie karku, ból głowy, napięcie kończyn, a nawet ból organów wewnętrznych. Nie zrażaj się tym ponieważ w medycynie wschodu uważa się, że, wspomnienia i emocje gromadzą się w brzuchu. Po prostu zwolnij tępo masaży, rób je w większych odstępach czasowych. Po masażu brzucha poleż chwilę i rozluźnij (otwórz) biodra, barki i kark.

Masaż stopy (refleksologia) okolicy trzustki wspomaga leczenie organu oraz przynosi ulgę w bólu.

Masaż punktów merydianowych poprawiających pracę narządów trawiennych. W medycynie chińskiej zaburzenie pracy śledziony i żołądka skutkuje m.in. chorobami trzustki dlatego to właśnie śledzionę i żołądek należy wzmacniać różnymi technikami, aby usprawnić pracę trzustki.

Punkty akupunkturowe do masowania:
Poprawa trawienia śl 6, ż 36, ren 6, ren 12, jg 10
Słaby apetyt, mdłości, gazy, biegunka ż 25, ż 36, śl 3, śl 6, Ren 12

Stawianie baniek w chorobach trzustki

Metoda stawiania baniek znana jest od tysiącleci. Bardzo chętnie była stosowana w latach 70 tego stulecia przez polskich pediatrów. O właściwościach zdrowotnych stawiania baniek możesz dowiedzieć się z artykułu bańki lekarskie – poznaj niezwykłą moc zdrowotnego działania

W stanie ostrym i przewlekłym chorób trzustki zaleca się stawianie baniek w lewym nadbrzuszu oraz na plecach w segmentach Th2-L1 , stawiamy bańki w miejscach bolesnych.
Terapia trwa ok. 6 tygodni. Co trzy dni stawiamy bańki w miejscu wolnym od wybroczyn po wcześniejszych bańkach.

Uwaga!

Nie stawia się baniek  w przypadku raka trzustki, chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej.

trzustka leczenie

Bańki  można samodzielnie postawić w domowym zaciszu. Na fotografii są pokazane  bańki bezogniowe, które możemy nabyć w aptece.

Zioła na regeneracje trzustki

W chorobach trzustki zalecane są zioła o działaniu rozkurczowym, żółciopędnym, żółciotwórczym, przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym, uspokajającym i wspomagającym metabolizm wątroby.

Herbatki ziołowe dodatkowo uzupełniają niedobory witamin i minerałów. Można zakupić gotowe mieszanki ziół na trzustkę w sklepie zielarskim (np. Pankreaflos) lub samodzielnie sobie zebrać, ususzyć i zmieszać w równych proporcjach.

Zioła wspomagające pracę trzustki:

Kora z korzeni śniegowca wirginijskiego, liść pokrzywy, ziele rzepiku, ziele glistnika, ziele szanty, ziele piołunu,  korzeń mniszka , ziarno ostropestu, ziele z kwiatem krwawnika, kwiat nagietka, liść karczocha, korzeń cykorii, ziele dziurawca, serdecznika.

Robimy sobie mieszankę i popijamy gotowy napar przez cały dzień.

Przykładowa mieszanka do zaparzania:

Korzeń mniszka lekarskiego, liście mięty, liście pokrzywy, ziele krwawnika, ziele tymianku. W problemach ze snem dodajemy np. szyszki chmielu lub melisę.

Znany polski doktor i fitoterapeuta Aleksander Ożarowski zalecał następujące zioła na dolegliwości trzustki:

Po 50 g  kłącza tataraku i korzenia mniszka lekarskiego
Po 25 g szyszki chmielu, ziela mięty pieprzowej, korzenia pokrzywy, ziela macierzanki lub  tymianku

Zmielić dokładnie w młynku dodać do 200 g miodu, dżemu lub powideł 5 dużych łyżek i starannie wymieszać.

Przyjmować po 1-2 łyżeczki, 1 do 2 razy dziennie przez dłuższy czas.

Mieszanka ma działanie przeciwzapalne oraz reguluje wydzielanie żółci i soku trzustkowego, poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów.

 

wspomaganie trzustki

Korzeń mniszka lekarskiego zapraszamy do artykułu o mniszku lekarskim  Mlecz a mniszek lekarski właściwości, działanie i zastosowanie

homeopatia na trzustkę

produkty homeopatyczne wspierające trzustkę

Pankreas/ Meteoreisen w ampułkach (Wala) wzmacnia aktywność trzustki.

Cichorium/Pankreas comp. Wspiera organy nadbrzusza oraz wspomaga trawienie w jelicie cienkim szczególnie polecany przy równoległych alergiach pokarmowych.

Sulfur iodatum D6 aktywuje trzustkę i woreczek żółciowy.

R 72  jako lek złozony na zapalenie trzustki i wątroby

Wspomagająco i wzmacniająco na trzustkę można zastosować sole Schusslera:   

 

  • Nr 4 Kalium chloratum
  • Nr 6 Kalium sulhuricum
  • Nr 7 Magnesium phosphoricum
  • Nr 8 Natrium chloratum
  • Nr. 10 Natrium sulfuricum
  • Nr 23 Natrium bicarbonicum

 

Warto o solach Schusslera dowiedzieć się więcej:  Sole Schusslera.  oraz artykuł  Twój dzień urodzenia może warunkować niedobór minerałów?

 

Jaki suplement diety wybrać na chorą trzustkę?

Jak już zostało opisane powyżej w chorobach trzustki zaburzone jest wchłanianie i przyswajanie składników odżywczych. Chorzy mają niedobory witamin i minerałów. Szczególnie witaminy A, D, E, K, B 12 oraz minerały takie jak żelazo, wapń, magnez, cynk, selen są w niedoborach w związku z ich zaburzoną przyswajalnością (za pomocą enzymów czy tłuszczy).

Mimo olbrzymiego zapotrzebowania na suplementy diety, przyjmowanie doustne gotowych suplementów diety nie przynosi zbytniego skutku.

Najlepszą formą suplementowania wydaje się forma dożylna lub przez skórna.

Wlewy dożylne witaminowe wykonuje się pod opieką lekarza  w wyspecjalizowanej przychodni lub w gabinecie dostosowanym do zabiegu. Indywidualnie dobiera się również rodzaje witaminowych koktajli. Najczęściej w fazie zapalnej podaje się witaminę C oraz kwercetynę, które działają silnie przeciwzapalnie.

Przez skórne podawanie suplementu polega na ciepłej, ale nie gorącej kąpieli z dodatkiem naparu/odwaru z ziół, słomy owsa, magnezu w postaci np. chlorku magnezu.

Również powolne rozpuszczanie soków warzywnych w jamie ustnej oraz dokładne i długie przeżuwanie pokarmu powoduje częściowe wchłanianie w jamie ustnej ( przez ślózówkę) składników odżywczych.

Ssanie oleju roślinnego o najwyższej czystości i jakości również pomaga przyswoić w jamie ustnej niektóre kwasy tłuszczowe w niewielkich ilościach.

Napoje enzymatyczne Borysa Bołotowa

Rosyjski naukowiec Borys Bołotow na podstawie swoich badań zauważył, że trzustka produkuje odpowiednią ilość insuliny i trypsyny tylko wtedy, jeśli do dwunastnicy trafią substancje zawierające gorycz.

Jeżeli do dwunastnicy trafią z pokarmem lub z ziołowymi napojami rośliny zawierające gorycz takie jak: piołun, krwawnik, cykoria, rdest ostrogorzki, gorczyca, mniszek lekarski, gałka muszkatołowa, pszonak, sfora japońska, jastrzębiec, tatarak, oman, lubczyk, glistnik, oset itp. to następuje obniżenie poziomu cukru we krwi.
W niewielkich terapeutycznych ilościach rośliny gorzkie pomagają w leczeniu otyłości, cukrzycy, sercowo-naczyniowych i chorób trawiennych.

Ponieważ większość gorzkich roślin w dłuższym stosowaniu jest szkodliwa i może prowadzić do zatruć lub dysbakteriozy B. Bołotow zaleca spożycie takich roślin w postaci enzymów, lub nalewki octowej.
Napój enzymatyczny jest bardzo prosty w przygotowaniu i stanowi naturalny probiotyk na bazie roślin.

Akupunktura w chorobach trzustki

Akupunktura stanowi wspaniałe uzupełnienie terapii. Warto skorzystać z pomocy akupunkturzysty, ponieważ za pomocą akupunktury można przyspieszyć uruchomienie pracy trzustki.
Bardzo ważne punkty odblokowujące zaburzoną pracę układu trawiennego znajdują się na medianie żołądka, śledziony i wątroby.
Efekty mogą być wręcz spektakularne.
Jeżeli z jakichś powodów nie jesteś w stanie wybrać się do akupunkturzysty, zastosuj mikro masaż na pary punktach akupunkturowych opisanych w zakładce masaż.

Akupunkturzysta dodatkowo może działać na aspekt psychiki. Jest to wskazane u chorych na trzustkę. Takie osoby często cierpią na depresję z bezsennością, a akupunktura może przynieść im ulgę.

Uśmierzenie bolu trzustki za pomocą ciepła

Bardzo prosta i przynosząca ulgę cierpiącemu terapia. Polega na ogrzewaniu za pomocą moksy, lampy na podczerwień lub termoforu, stóp oraz bolesnych miejsc.

Ponieważ choroby trzustki prowadzą do niedożywienia organizmu, spada witalność i energia tego człowieka. W konsekwencji chorym jest ciągle zimno. Dogrzewanie ciała od zewnątrz stanowi jeden z kluczowych elementów. Chodzi o to, aby organizm nie musiał dodatkowo zużywać energii na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.

Dla osób w przewlekłym i ciężkim stanie polecam stosowanie moksy lub zakup małego panelu na podczerwień i wygrzewanie się przed nim jak najwięcej. Okolice bardzo ważne do rozgrzania to: stopy, nerki i bolesne miejsca. Najbardziej efektywne będą Panele emitujace  daleką podczerwień.
Dla zastosowania moksy odgrzewamy jak wyżej oraz dodatkowo punkty akupunkturowe wskazane przez akupunkturzystę.

Chora trzustka co robić? czyli nowy styl życia

Osoby z chorobami trzustki najczęściej emocjonalnie odczuwają niepokój i rozdrażnienie. Należy pamiętać, aby takie osoby przebywały w cichym i spokojnym otoczeniu. Spacery o poranku pomagają wyciszyć się i nabrać dystansu.

Nacieranie ciała ręcznikiem namoczonym w ciepłej wodzie lub w ciepłym naparze z imbiru, termofor oraz okład solny z nagrzanej soli na bolesne miejsce, przynosi ulgę chorym.

Uwaga!

Ciepłe okłady są bardzo korzystne, ale gorące kąpiele, gorące prysznice, przebywanie w saunie- przyczynia się do pozbywania z organizmu minerałów, a to w chorobach trzustki jest przeciwwskazane.

Zasadowa pielęgnacja ciała oparta na zasadowych kąpielach i moczeniu stóp w sodzie oczyszczonej skutecznie odciąża i odkwasza zatruty kwasami organizm.

Kąpiele i nacierania zasadowe silnie wspomagają pracę trzustki i nerek dlatego powinny być stosowane bardzo często, a nawet okresowo codziennie w formie kuracji. Przez jeden tydzień kąpiel całkowita lub stóp codziennie. Następnego tygodnia dwa razy w tygodniu. Potem tydzień przerwy.

Uwaga!

W trakcie zmiany diety i trybu życia dochodzi do oczyszczenia organizmu z toksyn, aby uniknąć bólu i złego samopoczucia, jaki często jest związany z uwalnianiem się olbrzymiej ilości toksyn do organizmu, dobrze jest nie rezygnować w tym czasie z kąpieli zasadowych.
Dodatkowo warto przyjmować  enterosgel lub  glinkę białą  oraz chlorelle, aby wspomóc organizm w wiązaniu i wydalaniu toksyn. Bezwzględnie wtedy należy pić większą ilość ciepłej wody nawet do 4 litrów dziennie.

zioła na trzustkę

Zioła wspomagające trzustkę

Jak długo regeneruje sie trzustka?

Choroby trzustki należą do bardzo poważnych chorób, ponieważ zaburzony jest cały proces wchłaniania. Doprowadza to do całkowitej awitaminozy, a co za tym idzie osłabienia układu odpornościowego.

Dochodzenie do zdrowia jest procesem, tak samo, jak procesem było doprowadzenie do choroby.
Choroba trzustki rozwija się latami (z wyjątkiem zatrucia chemicznego).

Chory na raka trzustki potrzebuje więcej czasu na powrót do zdrowia niż chory z zaburzeniami lżejszymi np. senność po posiłku.

Oczywiście należy też wziąć pod uwagę siły życiowe osoby. Jedni potrzebują więcej czasu, żeby dojść do zdrowia nawet w czasie grypy, podczas gdy niektórzy chorują tylko jeden dwa dni i czują się dobrze.

Z obserwacji można powiedzieć, że chory potrzebuje ok. miesięcy na trwałą poprawę zdrowia, o ile dba o siebie.

Materiały źródłowe:

„Sztuka stawiania baniek” H. Piotrowski,

„Terapia doktora Gersona, leczenie raka i innych chorób przewlekłych” C. Gerson,B. Bishop,

Co mówi Twoja krew” L. Ursinus,

Od lekarza do grabarza” J. Maslanky,

Zdrowie człowieka w niezdrowym świecie” B. Bołotow,

Soda leczenie właściwości” M. Sircus,

„Irydologia dla wszystkich” M. Bardadyn

Makrobiotyka” M. Kushi, A. Jack,

Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania” A. Moritz,

Masaż meridianów” C. Black,

„Oczyszczanie drogą do zdrowia” P. Jentschura, J. Lokhamper,

Zioła w leczeniu dolegliwości i chorów układu trawiennego oraz wątroby i trzustki” M. Senderski,

„Leczenie magnezem” M. Sircus,

„ Rośliny lecznicze i ich zastosowanie” A. Ozarowski, W. Jaroniewski,

„Sole Schusslera” M. Muller-Frahling,

Visits: 170

Similar Posts