Magnez nieprzypadkowo zwany jest pierwiastkiem życia. U zwierząt i ludzi to jeden z głównych elementów kości i twardych tkanek zębów.Znajduje się też we wnętrzu komórek i mitochondriów – jest niezbędny do prawidłowego przebiegu nieliczonej liczby procesów metabolicznych, a bezpośrednio uczestniczy aż w ponad 300 reakcjach. Dlatego niedobór magnezu – o który nietrudno – zawsze jest groźny.
Dlaczego niedobór magnezu może być groźny?
Niedobór magnezu to bezpośrednia przyczyna stresu komórkowego, ponieważ zakłóceniu ulega wiele szlaków metabolicznych. W tym jeden z najważniejszych, a mianowicie produkcja ATP w mitochondriach – związku wysokoenergetycznego, w którym zmagazynowana jest energia wykorzystywana przez organizm do wszelkich procesów i czynności życiowych: od mrugnięcia okiem, poprzez bicie serca, ruch, trawienie, aż po uprawianie seksu, zabawę i pracę.
Niedobór magnezu prowadzi do uwiądu i śmierci organizmów.
Dr Mark Sircus
Poziom magnezu w organizmie regulowany jest m.in. przez hormon aldosteron. Co ciekawe jednak – to właśnie od obecności magnezu zależy wytwarzanie tego hormonu w postaci DHEA, czyli dehydroepiandrosteronu. Wchłanianie magnezu wspomaga natomiast m.in. witamina B6 oraz witamina D. Zatem, kiedy pewnych składników w organizmie nie mamy lub jest ich za mało, negatywnie odbije się to też na gospodarce magnezem.
Do czego potrzebny jest magnez?
Magnez jest centralnym pierwiastkiem chlorofilu – zielonego barwnika roślin, od którego zależy zdolność pochłaniania energii słonecznej i wykorzystywania jej do zasilenia procesów służących wytworzeniu glukozy i innych składników tworzących biomasę roślinną. Glukoza jest też podstawowym paliwem energetycznym dla komórek wszystkich organizmów, z ludźmi włącznie. Zatem, dzięki obecności magnezu w chlorofilu roślin, my – pośrednio – uzyskujemy dostęp do glukozy, z której spalenia w procesie oddychania komórkowego powstaje energia magazynowana we wspomnianym wyżej ATP.
Magnez jest pierwiastkiem zaangażowanym w tak wiele procesów życiowych, że lista jego wszystkich znanych nam obecnie aktywności byłaby bardzo długa (ponad 300 pozycji). Dlatego wymienimy tutaj tylko najistotniejsze obszary, w których musi być zaspokojone zapotrzebowanie na magnez:
- utrzymanie równowagi elektrolitowej;
- utrzymanie prawidłowego stanu zębów i prawidłowego stanu kości;
- wspomniany już wyżej metabolizm energetyczny;
- przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni, w tym skurcze mięśnia sercowego;
- zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia;
- utrzymanie prawidłowych funkcji psychicznych/psychologicznych;
- prawidłowa biosynteza białek;
- zapewnienie właściwych podziałów komórkowych;
- prawidłowy wzrost i rozwój kości u dzieci;
- gospodarka hormonalna, węglowodanowa…
Badania potwierdzają też, że jest niezbędny do syntezy kwasów nukleinowych, czyli RNA i DNA, które są nośnikami informacji genetycznej.
Niedobór magnezu ma poważne skutki.
Niedostatek magnezu powoduje, że organizm nie może korzystać w sposób właściwy z dostarczonych wraz z pożywieniem tłuszczów, białek i węglowodanów, a co za tym idzie – możemy się narazić na niedożywienie pomimo dobrej diety. Ponadto, kiedy magnezu mamy za mało, źle reaguje psychika: stajemy się nerwowi, poirytowani, ospali, znużeni, zmęczeni. Słabiej też się regenerujemy, pogarsza się pamięć, a impulsy nerwowe są przekazywane gorzej, co przekłada się na pogorszenie reaktywności na bodźce.
Minerał ten spełnia w ludzkim organizmie funkcję podobną do oleju silnikowego – jak tylko go zabraknie, problemy natychmiast dają o sobie znać. Analogicznie, również i niedobór magnezu przełoży się na zaburzenia procesów fizjologicznych, przynosząc w efekcie schorzenia serca, udary mózgu, stany nowotworowe i zaburzenia neurologiczne.
Dr Mark Sircus
Niestety, cierpimy na permanentny niedobór magnezu. Dlatego przywrócenie poziomu tego pierwiastka w organizmie do metabolicznie wymaganego nasycenia, umożliwi takie usprawnienie pracy mitochondriów zaangażowanych w wytwarzanie ATP, że będzie to wyraźnie odczuwalne – jako przypływ energii życiowej. Umożliwi też sprawne działanie organizmu w obszarze przewodzenia impulsów nerwowych, skurczów mięśni, utrzymania sprawności pamięci i przyda się do uzyskania stanu relaksu.

Magnez pierwiastek życia
Jak uzupełnić niedobór magnezu?
Magnez można uzupełnić doustnie w postaci produktów żywnościowych zawierających ten pierwiastek, a także suplementów diety. W składzie suplementów diety z magnezem mogą znajdować się tylko związki organiczne i/lub nieorganiczne tego pierwiastka albo formuła suplementów zawierać może dodatkowo składniki wspomagające wchłanianie magnezu, na przykład witaminę B6 czy witaminę D.
Wchłanianie magnezu dostarczonego z pokarmem lub w postaci suplementu diety jest ograniczone – w korzystnych warunkach dietetycznych zaledwie 30-50% przyjętej porcji pozostaje w organizmie. Można też podawać magnez dożylnie – takie postępowanie ma miejsce między innymi na szpitalnych oddziałach ratowniczych, a także na oddziałach kardiologicznych
Można wreszcie – bardzo skutecznie – uzupełniać deficyt magnezu w organizmie, podając ten pierwiastek przezskórnie (transdermalnie). I to jest znakomite rozwiązanie, bo skuteczność podania magnezu przez skórę jest porównywalna do podania dożylnego tego pierwiastka. Więcej o suplementacji magnezu w drugiej części artykułu. W tekście znajdują się też praktyczne porady oraz wyjaśnienie, dlaczego warto uzupełnić magnez z jednoczesnym podaniem sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu).
Nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości co do tego, że gdybyśmy w naszym organizmie całkowicie zaspokoili zapotrzebowanie na magnez, bylibyśmy zdrowsi, żylibyśmy dłużej i moglibyśmy czerpać większe zadowolenie z życia.
Dr Mark Sircus
* Uwaga: wszystkie zamieszczone w tym artykule cytaty pochodzą z książki „Leczenie magnezem. Metoda przezskórna. Nowa koncepcja leczenia” autorstwa dra Marka Sircusa – lekarza medycyny, światowego autorytetu w dziedzinie działania i stosowania magnezu z korzyścią dla zdrowia i poprawy jakości życia. Jego prace przyczyniły się do przełomu w medycynie i zrewolucjonizowania spojrzenia lekarzy na rolę i wykorzystanie magnezu w ratowaniu i utrzymaniu życia i zdrowia.
Odsłony: 17