Magnez nieprzypadkowo nazywany jest pierwiastkiem życia. U zwierząt i ludzi jest jednym z głównych składników kości oraz twardych tkanek zębów. Występuje również wewnątrz komórek i mitochondriów, gdzie jest niezbędny do prawidłowego przebiegu niezliczonej liczby procesów metabolicznych, a bezpośrednio uczestniczy w ponad 300 reakcjach biochemicznych. Dlatego niedobór magnezu – o który nietrudno – zawsze jest groźny.
Dlaczego niedobór magnezu może być groźny?
Niedobór magnezu jest bezpośrednią przyczyną stresu komórkowego, ponieważ zaburza wiele szlaków metabolicznych, w tym jeden z najważniejszych – produkcję ATP w mitochondriach. ATP to związek wysokoenergetyczny, w którym magazynowana jest energia wykorzystywana przez organizm do wszelkich procesów życiowych: od mrugnięcia okiem, poprzez bicie serca, ruch, trawienie, aż po uprawianie seksu, zabawę i pracę.
Niedobór magnezu prowadzi do uwiądu i śmierci organizmów.
Dr Mark Sircus
Poziom magnezu w organizmie jest regulowany m.in. przez hormon aldosteron. Co ciekawe, to właśnie obecność magnezu wpływa na wytwarzanie tego hormonu w postaci DHEA, czyli dehydroepiandrosteronu. Wchłanianie magnezu wspomagają m.in. witamina B6 oraz witamina D. Zatem, gdy brakuje tych składników w organizmie lub jest ich za mało, może to negatywnie wpłynąć na gospodarkę magnezem.
Do czego potrzebny jest magnez?
Magnez jest kluczowym składnikiem chlorofilu – zielonego barwnika roślin, który odpowiada za absorpcję energii słonecznej i jej wykorzystanie do produkcji glukozy oraz innych związków budujących biomasę roślinną. Glukoza stanowi podstawowe źródło energii dla komórek wszystkich organizmów, w tym człowieka. Dzięki obecności magnezu w chlorofilu roślin, pośrednio uzyskujemy dostęp do glukozy, której utlenianie w procesie oddychania komórkowego dostarcza energii magazynowanej w postaci ATP.
Magnez uczestniczy w tak wielu procesach życiowych, że obecnie znanych jest ponad 300 jego funkcji. W związku z tym, poniżej przedstawiamy jedynie najważniejsze obszary, w których odpowiednie zaopatrzenie organizmu w magnez jest niezbędne:
- utrzymanie równowagi elektrolitowej;
- utrzymanie prawidłowego stanu zębów i prawidłowego stanu kości;
- wspomniany już wyżej metabolizm energetyczny;
- przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni, w tym skurcze mięśnia sercowego;
- zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia;
- utrzymanie prawidłowych funkcji psychicznych/psychologicznych;
- prawidłowa biosynteza białek;
- zapewnienie właściwych podziałów komórkowych;
- prawidłowy wzrost i rozwój kości u dzieci;
- gospodarka hormonalna, węglowodanowa…
Badania potwierdzają też, że jest niezbędny do syntezy kwasów nukleinowych, czyli RNA i DNA, które są nośnikami informacji genetycznej.
Niedobór magnezu ma poważne skutki.
Niedobór magnezu sprawia, że organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać dostarczanych z pożywieniem tłuszczów, białek i węglowodanów. W efekcie możemy narazić się na niedożywienie, mimo stosowania dobrej diety. Ponadto, przy zbyt niskim poziomie magnezu, nasza psychika reaguje negatywnie: stajemy się nerwowi, poirytowani, ospali, znużeni i zmęczeni. Procesy regeneracyjne przebiegają wolniej, pogarsza się pamięć, a impulsy nerwowe są gorzej przekazywane, co prowadzi do obniżonej reaktywności na bodźce.
Minerał ten spełnia w ludzkim organizmie funkcję podobną do oleju silnikowego – jak tylko go zabraknie, problemy natychmiast dają o sobie znać. Analogicznie, również i niedobór magnezu przełoży się na zaburzenia procesów fizjologicznych, przynosząc w efekcie schorzenia serca, udary mózgu, stany nowotworowe i zaburzenia neurologiczne.
Dr Mark Sircus
Niestety, większość z nas cierpi na chroniczny niedobór magnezu. Przywrócenie poziomu tego pierwiastka do optymalnego stanu metabolicznego pozwoli na znaczną poprawę funkcjonowania mitochondriów, które są odpowiedzialne za produkcję ATP, co przełoży się na odczuwalny wzrost energii życiowej. Ponadto, odpowiedni poziom magnezu wspiera efektywne przewodzenie impulsów nerwowych, prawidłowe skurcze mięśni, utrzymanie dobrej pamięci oraz sprzyja osiągnięciu stanu relaksu.
Jak uzupełnić niedobór magnezu?
Magnez można uzupełniać doustnie poprzez spożywanie produktów żywnościowych bogatych w ten pierwiastek oraz za pomocą suplementów diety. W składzie suplementów mogą znajdować się związki organiczne i/lub nieorganiczne magnezu, a także dodatkowe składniki wspomagające jego wchłanianie, takie jak witamina B6 czy witamina D.
Wchłanianie magnezu dostarczanego z pokarmem lub suplementami diety jest ograniczone – w optymalnych warunkach dietetycznych zaledwie 30-50% przyjętej dawki pozostaje w organizmie. Magnez można również podawać dożylnie, co stosuje się m.in. na oddziałach ratunkowych i kardiologicznych.
Istnieje także bardzo skuteczna metoda uzupełniania magnezu przez skórę (transdermalnie). Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ skuteczność podania magnezu tą drogą jest porównywalna do podania dożylnego. Więcej informacji na temat suplementacji magnezu znajdziesz w drugiej części artykułu, gdzie zamieszczone są także praktyczne porady oraz wyjaśnienie, dlaczego warto uzupełniać magnez jednocześnie z sodą oczyszczoną (wodorowęglanem sodu).
Nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości co do tego, że gdybyśmy w naszym organizmie całkowicie zaspokoili zapotrzebowanie na magnez, bylibyśmy zdrowsi, żylibyśmy dłużej i moglibyśmy czerpać większe zadowolenie z życia.
Dr Mark Sircus
* Uwaga: wszystkie zamieszczone w tym artykule cytaty pochodzą z książki „Leczenie magnezem. Metoda przezskórna. Nowa koncepcja leczenia” autorstwa dra Marka Sircusa – lekarza medycyny, światowego autorytetu w dziedzinie działania i stosowania magnezu z korzyścią dla zdrowia i poprawy jakości życia. Jego prace przyczyniły się do przełomu w medycynie i zrewolucjonizowania spojrzenia lekarzy na rolę i wykorzystanie magnezu w ratowaniu i utrzymaniu życia i zdrowia.
Views: 19