Magnez na serce

Magnez, oprócz tego, że jest absolutnie niezbędny do wytwarzania energii przez mitochondria, stanowi także dla komórki ludzkiej barierę ochronną przed szkodliwymi dla zdrowia i życia metalami ciężkimi takimi jak aluminium, rtęć, ołów, kadm, beryl oraz nikiel.

Jak magnez wpływa na organizm.

Magnez zatem ochrania naszą komórkę przed zniszczeniami oksydacyjnymi wywołanymi przez wolne rodniki tlenowe. Wspomaga również wchłanianie i przyswajanie witaminy B, C, E.

Magnez chroni komórki mózgowe przed toksycznym wpływem związków chemicznych, co jest bardzo istotne w dzisiejszym zanieczyszczonym i zatrutym przez metale ciężkie środowisku.

Niski poziom magnezu (wg dr Russell Blaylock ) pociąga za sobą drastyczny wzrost produkcji wolnych rodników oraz zubożenie produkcji glutationu jednej z niewielu molekuł antyoksydacyjnych zdolnych zneutralizować rtęć.

W wyniku niedoboru magnezu organizm produkuje nadmierne ilości tlenku azotu (NO), który może wejść w reakcję z nadtlenkiem i utworzyć bardzo szkodliwy związek  nadtlenoazotyn.

 

Znaczenie magnezu na pamięć i koncentrację

Magnez powoduje, że wapń może przedostać się do komórek nerwowych. A zatem magnez jest niezbędny, aby umożliwić przekaz impulsu elektrycznego na całej długości szlaku transmisji aż do mózgu i z powrotem. Jako że magnez jest także obecny w komórkach mózgowych, ma on swój udział w procesach myślowych. Można powiedzieć, że magnez przeciwdziała chorobom powstającym w mózgu jak Alzheimer czy demencja, poprawiając jednocześnie funkcje pracy mózgu.

Dr Al Pinto na podstawie własnej praktyki medycznej przekonał się, że po podaniu magnezu we wczesnych fazach udaru mózgu następowała najbardziej widoczna poprawa szczególnie u pacjentów z największym deficytem magnezu.

W przypadku terapii autyzmu i innych neurologicznych schorzeń u dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na niedobory magnezu.

 

Magnez jest niezbędny dla skutecznej w detoksykacji.

Magnez jest niezwykle istotny dla pierwszego etapu detoksykacji. Podobnie jak cynk usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu.
W detoksykacji organizmu z metali ciężkich magnez jest jednym z elementów diety i suplementacji całego protokołu.

Wpływ magnezu na DNA

Magnez ma zasadniczy wpływ na funkcjonowanie białek, odpowiedzialnych za budowę naszego DNA. Synergistyczny wpływ jonów magnezu w polimerazie może wpływać na geometrie jej miejsc aktywnych i przyczynić się do ich otwierania i zamykania. Dzięki jonom magnezu możliwa jest stabilizacja białek wiążących jednoniciowego kwasu rybonukleinowego.

Poziom magnezu i działanie witaminy D

Niedobór magnezu może powodować poważne ograniczenia w działaniu witaminy D.
Witamina D nie może być przyswajana bez właściwego poziomu magnezu, to  znaczy, że witamina D bez obecności magnezu jest nieaktywna. Magnez w wątrobie i nerkach pomaga przekształcić witaminę D, do jej formy aktywnej wzmacniając jednocześnie układ odpornościowy.

Gotowanie zmniejsza zawartość magnezu w pożywieniu

magnez dla dzieci
magnez dla dzieci

Objawy niedoborów magnezu

Do objawów niedoboru magnezu u dzieci należy: 

 • niepokój w zachowaniu
 • nadpobudliwość ruchowa
 • bujanie się na boki
 • zgrzytanie zębami
 • uporczywe czkawki
 • nadwrażliwość na hałas
 • niska zdolność do koncentracji uwagi
 • drażliwość
 • agresywność
 • podatność na stres

Magnez jest czynnikiem determinującym napięcie, kurczliwość i sprężystość naczyń krwionośnych. Jest niezbędny dla zapewnienia rozluźnienia mięśni. Niedobór magnezu powoduje skurcz mięśniówki tętnicy, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi.

Niedobory magnezu objawiają się również bolesnymi skurczami mięśni np. łydek. Niedobór magnezu prowadzi do stresu komórkowego, działa niekorzystnie na szczelność błony komórkowej. Gdy magnez spadnie poniżej minimalnego zapotrzebowania, zbyt dużo wapnia i sodu wnika do komórki, pozbawiając ją elastyczności (wywołuje to jej nadmierną reaktywność).

 

Główne przyczyny niedoboru magnezu u dorosłych i dzieci

Pokarm pozbawiony właściwej ilości magnezu. Najczęściej jest to wynik obniżenia poziomu tego minerału w glebie, a co za tym idzie w jedzeniu.
Spożywanie (szczególnie przez dzieci) pokarmu typu zapychacze (coca-cola, chrupki, słodycze)  bez wartości odżywczej dla organizmu.
Zaburzone wchłanianie w jelitach niezbędnych minerałów, szczególnie u dzieci z autyzmem. Problem nasila się przy zespole nieszczelnego jelita najczęściej spowodowanym najczęściej przez glifosat, środek ochrony roślin, stosowany powszechnie w rolnictwie.
Gotowe suplementy magnezu przyjmowane w niewłaściwej postaci, gdyż magnez okazuje się mało skuteczny w przypadku stosowania doustnego.

Lista udokumentowanych korzyści i sytuacji leczniczych wynikających z przez skórnej terapii magnezowej chlorkiem magnezu

 • Obniżenie ciśnienia krwi
 • Regularne wcieranie w miejsca pokryte plamami starczymi  w wielu przypadkach powoduje zblednięcie albo częściowy zanik przebarwień
 • Wmasowywanie w okolice stawów dotkniętych osteoporozą, często przynosi niemal natychmiastową ulgę
 • W przypadku zastosowania aplikacji doustnej za pomocą atomizera kilka razy dziennie powoduje re-mineralizację szkliwa nazębnego
 • Stosowanie jako dodatku do kąpieli zapewni relaksującą kąpiel i dostarczy organizmowi dużą ilość magnezu wprost do komórek. Niezastąpiona forma w przypadku zespołu niespokojnych nóg
 • Wspomaga profilaktykę cukrzycy;
 • podnośni wydzielanie insuliny,
 • wspomaga metabolizm cukru. Przy braku magnezu, insulina nie jest w stanie transportować glukozy do komórek
 • Wspomaga profilaktykę udarów mózgu i uskutecznia rekonwalescencję
 • Pomaga na bezsenność
 • Polepsza skutecznie stan zdrowotny serca
 • Optymalizuje poziomy produkcji energii w organizmie (ATP)
 • Zapobiega zanikom pamięci
 • Stanowi konieczny czynnik w zabiegach odtruwania organizmu przez usuwanie toksyn i metali ciężkich
 • Wspomaga odbudowę kośćca i produkcję białek
 • Wielokrotnie powtarzany zabieg spryskiwania pomarszczonej skóry z biegiem czasu prowadzi do częściowego zniknięcia zmarszczek
 • Uspokaja i działa tonizująco na system nerwowy
 • Wpływa na poprawę stanu u osób z autyzmem
 • Aktywnie wspomaga terapie antycholesterolową
 • Łagodzi problemy astmatyczne
 • Przy stanach zapalnych pęcherza zapobiega skurczom
 • Zapobiega zespołowi napięcia przedmiesiączkowego
 • Hamuje próchnicę zębów
 • Wspomaga leczenie w chorobie Raynauda  (pomaga rozkurczać spastyczne naczynia krwionośne, które wywołują ból i utratę czucia w palcach rąk)
 • Wspomaga leczenie dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, stany splątania)
 • Wpływa korzystnie na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak gościec, skurcze mięśni, drżenie powieki, bóle szyi, bóle krzyża, fibromialgia
 • Kontroluje poziom wydzielania hormonu stresu (nadnercza) przy stanach lękowych i napadach lęku panicznego
 • Podnosi poziom androgenu nadnercza DHEA, który jest biomarkerem procesu starzenia. DHEA określa się jako hormon macierzysty; przy odpowiednich poziomach stymuluje produkcje wszystkich innych hormonów.

Jak zbadać poziom magnezu

Prawidłowo powinno się badać poziom aktywnego magnezu w formie zjonizowanej (drogie i trudno dostępne), a nie poziomu całkowitego (łatwo dostępne i najczęściej wykonywane)

Ważne jest określenie poziomu  wysycenia magnezem komórki, a nie ilość znajdująca się we krwi.

Czy można przedawkować magnez?

Magnez przyjmowany w pożywieniu jest trudno przedawkować. Większość ludzi ma niedobory magnezu i przyjmowanie magnezu zawartego w pożywieniu może być niewystarczający, aby organizm otrzymał odpowiednią ilość tego pierwiastka.

Najbezpieczniejszą i zarazem najskuteczniejszą formą suplementacji jest przyjmowanie magnezu, omijając układ trawienny. Należy uzupełniać magnez zewnętrznie przez skórę.

Dobrym rozwiązaniem są kąpiele magnezowe, wcieranie w skórę oliwy magnezowej, jak i moczenie nóg w roztworze magnezu.

Kąpiel magnezową, oliwę magnezową, jak i roztwór magnezu wykonuje się rozcieńczając  chlorek magnezu z wodą w różnym stężeniu.

Oto przepis na oliwę magnezową 

Chlorek magnezu można zakupić w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością lub w  sklepie internetowym.

Naturalne źródła magnezu

Warzywa strączkowe, liściaste, nasiona i otręby, olejek magnezowy

zielone liście szpinaku
jedzenie zawierające dużo magnezu

Magnez w medycynie chińskiej

W medycynie chińskiej spożywanie magnezu jako minerału jest zabronione, ponieważ magnez ma termikę bardzo zimną. Spożycie doustne powoduje bardzo silne wyziębienie żołądka, co z czasem może prowadzić do zaburzeń trawienia, a nawet uszkodzenia żołądka.

Chińscy zielarze zalecają spożywanie korzenia atraktyloda  BAI ZHU. Korzeń Bai Zhu jest podawany w mieszance ziołowej skomponowanej przez zielarza TMC.
Kąpiele magnezowe np. w morzu o dużym nasyceniu solą, w wannie z dodatkiem soli morskiej a najlepiej z chlorkiem magnezu ze względu na skoncentrowanie magnezu oraz nacierania skóry oliwą magnezową jest bezpieczną formą przyjmowania magnezu, ponieważ omija układ trawienny.

Warto wiedzieć oraz przeciwwskazania

Magnez należy stosować we wszystkich schorzeniach serca, z wyjątkiem gdy mamy niskie ciśnienie krwi i istnieje realne zagrożenie niewydolności nerek.

 Przeczytaj również artykuł:  Niedobór magnezu groźne skutki

 

Materiały źródłowe:

Chyba najlepsza i najobszerniejsza publikacja przedstawiająca, w zrozumiałym języku, działanie magnezu na organizm wraz z przykładami zastosowania.

Dr Mark Sircus “Leczenie magnezem”

Odsłony: 61

Podobne wpisy