Sole Schusslera zestaw

Sole Schusslera to naturalne preparaty, które wspomagają naturalne procesy metaboliczne organizmu. Przeczytaj, jak działają poszczególne rodzaje soli Schusslera i dlaczego warto je wybierać.

Sole Schusslera co to jest?

Sole Schusslera to preparaty oparte na biochemii komórkowej, opracowane przez niemieckiego
lekarza Wilhelma Heinricha Schusslera w XIX wieku. Dr. Schussler  Na  podstawie dostępnych wyników  badań naukowych i obserwacji na własnych pacjentach zauważył , że niedobory podstawowych minerałów na poziomie komórki prowadzą do różnych chorób i dolegliwości.  “Zdrowie komórki i tym samym całego ciała jest zależne od stałego uzupełniania zasobów”

Uważał, że tylko suplementacja na poziomie komórkowym jest w stanie wzmocnić i odbudować organizm.
Opracował teorie dotyczące 12 minerałów, które uważał za niezbędne do utrzymania
prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Minerały w stanie skupionym w naszym organizmie zawsze występują w postaci związku na zasadzie opozycyjnie naładowanych jonów dodatnich i ujemnych.  W organizmie możemy znaleźć takie połączenia sodowo-chlorowe, sodowo- fosforowe, sodowo-siarkowe. Takie połączenia nazywamy SOLAMI

Sole w wodzie rozpadają się  na dodatnio i ujemnie naładowane cząstki (elektrolity)

Jak działają sole Schusslera?

Procesy które zachodzą w organizmie na poziomie komórkowym takie jak np. równowaga kwasowo-zasadowa czy regeneracja komórki są uzależnione od niezbędnych połączeń substancji mineralnych

Celem suplementacji jest przywrócenie równowagi biochemicznej. 

Biochemiczne Sole Schusslera mają na celu likwidowanie zaburzeń w procesie dystrybucji minerałów na poziomie cząsteczkowym, a nie bezpośrednio uzupełnianie niedoborów.

Sole Schusslera to preparaty, które mają za zadanie pobudzać i regulować funkcje organizmu na poziomie komórkowym, wspierając procesy samoleczenia. Sole biochemiczne są łatwo przyswajalne dla komórek po odpowiednim rozcieńczeniu i mają działanie łagodne bez ryzyka skutków ubocznych.
Działają one poprzez stymulowanie pobierania i wykorzystywania dostępnych składników nieorganicznych w organizmie.
Oto krótka charakterystyka i wskazania do stosowania 12 najważniejszych soli biochemicznych doktora Schusslera, które określa się jako “sole funkcyjne”:

Sole Schusslera jak działają

Sole Schusslera 12 podstawowych rodzaje.

Oto lista 12 soli Schusslera i ich krótkie opisy:

Sól nr 1 z fluorek wapnia – Calcium Fluoratum Calcium Fluoratum jest niezbędne do prawidłowego rozwoju kości, zębów, paznokci, ścięgien, mięśni i więzadeł. Jako funkcjonalny składnik fluorku wapnia, reguluje elastyczność ściany komórkowej, przywracając tkankom ich naturalny stan. Ta unikalna sól nr 1 zarówno wzmacnia, jak i zmiękcza tkanki – wzmacnia osłabione tkanki, a zmiękcza zbyt twardą tkankę. Z jednej strony poprawia tkankę łączną, kości, paznokcie, więzadła i ścięgna, a z drugiej – zapobiega przerostowi rogówki, wygładza fałdy skórne i blizny.
Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 1 obejmują: żylaki i pajączki, wiotkość skóry, rozstępy, zbyt miękkie szkliwo (próchnica zębów), pękające kąciki ust, pęknięcia ściany odbytu, hemoroidy, łuszczyca, brodawki, zesztywniałe krosty po trądziku, zdeformowane paznokcie oraz tendencję do opadania narządów.

Fosforan wapnia, zwany również solą nr 2 Schüsslera, jest jednym z najważniejszych związków mineralnych obecnych w ludzkim organizmie. Jest on głównie skoncentrowany w kościach, zębach i chrząstkach. Fosforan wapnia pełni kluczową rolę w procesie mineralizacji, niezbędnym do prawidłowego wzrostu kości i zębów. W szczególności jest często stosowany u dzieci jako składnik preparatów rozluźniających i rozkurczających mięśnie oraz nerwy, działając podobnie jak sole magnezu.
Jest to również ważna substancja w regulowaniu reakcji alergicznych, poprzez hamowanie uwalniania histaminy z komórek przy odpowiedniej ilości jonów wapnia. Z tego powodu, sól nr 2 Schüsslera może być stosowana w leczeniu chorób alergicznych oraz jako wsparcie w przypadku przerostu błony śluzowej, takiego jak polipy, oraz skłonności do krwawień z nosa.
Dodatkowo, fosforan wapnia może być stosowany w przypadku opóźnionego i słabego tworzenia kości oraz bolesnego wyrzynania zębów u dzieci. Może również wspomagać proces leczenia kości po urazach, takich jak złamania, oraz łagodzić objawy skurczów mięśni, mrowienia i drętwienia kończyn.

Sól nr 3 fosforanu żelaza – Funkcjonalna sól, która wspiera organizm Żelazo pełni kluczową rolę w budowaniu białek, enzymów oraz jest niezbędnym minerałem do syntezy kolagenu. Jako sól funkcyjna, fosforan żelaza pomaga organizmowi w wchłanianiu tlenu poprzez stymulowanie wiązania cząsteczek tlenu z krwinkami czerwonymi. Dostarczenie większej ilości tlenu do komórek przekłada się na lepsze spalanie składników odżywczych, co z kolei oznacza większą ilość energii. Sól Schüsslera nr 3 wspiera pamięć, zdolność koncentracji oraz pozytywnie wpływa na napięcie naczyń krwionośnych, poprawiając krążenie krwi. Dodatkowo, wspomaga układ odpornościowy organizmu w walce z infekcjami i stanami zapalnymi, oraz ułatwia eliminację toksyn. Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 3 obejmują zaburzenia metabolizmu żelaza, słabość i wyczerpanie organizmu, problemy z krążeniem (takie jak zimne dłonie i stopy), stany zapalne i początkowe objawy przeziębienia (takie jak kaszel, katar, gorączka), problemy z pamięcią i koncentracją, niskie ciśnienie krwi oraz zaburzenia wzrostu włosów, paznokci i skóry.

Sól Schüsslera nr 4 – Kalium Chloratum (chlorek potasu)
Chlorek potasu jest niezbędnym składnikiem regulującym wydalanie wody z organizmu, wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni oraz uczestniczącym w procesie metabolizmu cukrów i białek. Sól Schüsslera nr 4, czyli funkcjonalny chlorek potasu, jest szczególnie polecany w drugim etapie stanu zapalnego, gdy już wystąpiła choroba i objawy są wyraźne. Dodatkowo, w przypadku chorób zakaźnych, sól nr 4 pomaga w rozpuszczaniu białawych złogów na błonach śluzowych gardła.
Kalium Chloratum pełni także istotną rolę w regulowaniu równowagi potasowej w organizmie, pozytywnie wpływając na rytm serca oraz pracę żołądka i jelit. Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 4 obejmują przewlekłe nieżyt błon śluzowych (chroniczny katar, stany zapalne zatok, oskrzeli, migdałów), wspomaganie leczenia oparzeń I i II stopnia, stany zapalne z gorączką, stany zapalne stawów i ścięgien, zapalenie błony śluzowej jelit i żołądka, oraz zapalenie spojówek.

Sól nr 5 Fosforan potasu, znany również jako sól nr 5 kalium phosphoricum, jest minerałem, który wpływa na wegetatywny i autonomiczny układ nerwowy. Jest uważany za istotny składnik odżywczy, ponieważ pełni rolę w produkcji energii w komórkach, pomagając białkom w mięśniach wchłaniać tlen. Bez fosforanu potasu nie byłoby możliwe spalanie w tkankach mięśniowych i nerwowych. Sól nr 5 kalium phosphoricum reguluje dystrybucję jonów potasu i fosforanów w organizmie, co działa stabilizująco na ciało i umysł. Zakłócenia w gospodarce tym minerałem mogą prowadzić do bólu, osłabienia nerwów i mięśni, a nawet porażenia.
Sól Schüsslera nr 5 jest zalecana w przypadku osłabienia organizmu po wysiłku, stanów wyczerpania fizycznego, psychicznego i duchowego. Może być stosowana również jako wspomagający środek przy przygnębieniu, apatii, lęku i depresji, biegunce i zaparciach wywołanych stresem, zaburzeniach snu związanych z napięciem, skurczach mięśni oraz nadpobudliwości u dzieci.

Sól nr 6 – kalium sulfuricum (siarczan potasu)
Siarczan potasu jest naturalnie obecny w skórze, błonach śluzowych, paznokciach, kościach i mięśniach. Pełni on istotną rolę w metabolizmie białek oraz, w połączeniu z żelazem, wspomaga wymianę gazową. Sól nr 6 jest szczególnie zalecana w przypadku przewlekłych stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, które towarzyszą żółtawym wydzielinom. Działanie funkcjonalne siarczanu potasu pozwala na zwiększenie wydolności wątroby oraz uczestniczenie w procesach detoksykacji organizmu. Może również być stosowana jako środek wspomagający w przewlekłych chorobach skóry, takich jak łuszczyca.
Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 6 obejmują wszelkie stany zapalne błon śluzowych, takie jak żołądka, jelit, gardła, pęcherza moczowego, oskrzeli, oczu, uszu i zatok, nawet o charakterze przewlekłym. Ponadto, jest zalecana w przypadku chorób skóry, chorób wątroby, przewlekłych infekcji ucha oraz w przypadku wędrującego bólu reumatycznego.

Sól Schüsslera nr 7 – Fosforan magnezu, jest cennym minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Fosforan magnezu odgrywa ważną rolę w procesach rozwoju mięśni, nerwów i kości, oraz jest odpowiedzialny za rytmiczne skurcze mięśnia sercowego. Jest również niezastąpiony w regulowaniu aktywności impulsów nerwowych i mięśniowych w przypadku skurczy, nadpobudliwości oraz nerwowego niepokoju. Wpływa zarówno na mięśnie podlegające naszej woli, takie jak mięśnie ramion czy nóg, jak również na mięśnie mimowolne, takie jak mięśnie brzucha czy jelit.
Brak wystarczającej ilości magnezu może prowadzić do nasilenia skurczów i kolki narządów wewnętrznych, takich jak żołądek, jelita, woreczek żółciowy i pęcherz. Jony fosforanowe uczestniczą również we wszystkich procesach dostarczania energii w komórkach, co podkreśla ich kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu.
Sól Schüsslera nr 7 jest zalecana w przypadku różnego rodzaju skurczy, takich jak skurcze brzucha, łydek, skurcze miesiączkowe, a także skurcze naczyń (migreny), skurcze mięśni oddechowych (astma), drżenia mięśni oraz kolki spowodowane niepokojem nerwowym.

Nr 8 Chlorek sodu, znany również jako sól nr 8 Schüsslera, jest ważnym związkiem występującym w organizmach ludzkich. Można go znaleźć przede wszystkim w płynach pozakomórkowych, kościach, chrząstkach, żołądku i nerkach. Pełni on wiele istotnych funkcji biochemicznych, takich jak regulacja równowagi płynów, równowagi kwasowo-zasadowej oraz termicznej. Ponadto, chlorek sodu aktywuje metabolizm tkanek o słabym krążeniu, takich jak wiązadła i chrząstki. Jest to również ważny składnik soli funkcjonalnej nr 8, która wspomaga proces tworzenia nowych komórek oraz pracę enzymów metabolicznych.
Sól Schüsslera nr 8 jest zalecana do stosowania w przypadku różnych dolegliwości, takich jak suchość skóry, oczu i błon śluzowych, wodnisty katar i nagłe przypływy łez (na przykład podczas wiatru), pękanie stawów spowodowane brakiem mazi stawowej, dolegliwości reumatyczne, ogólna słabość organizmu, zaparcia oraz obrzęki tkanek.

Sól Schüsslera nr 9, czyli natrium phosphoricum, to związek chemiczny, który występuje w prawie wszystkich komórkach ludzkiego ciała, głównie jako składnik limfy. Jego głównym zadaniem jest odkwaszanie organizmu poprzez neutralizację nadmiaru kwasów, aby zapewnić równowagę kwasowo-zasadową. Ponadto, fosforan sodu bierze udział w rozkładzie kwasu mlekowego i stymuluje jego wydalanie. Działanie tej funkcjonalnej soli nr 9 polega na wspieraniu tych procesów i przywracaniu naturalnej równowagi organizmu.
Sól Schüsslera nr 9 jest polecana do stosowania w przypadku zaburzeń trawienia tłuszczów, takich jak skurcze brzucha, otyłość, wzdęcia czy kolki. Może być również stosowana przy trądziku metabolicznym, zgadze, dnie moczanowej, bólach mięśni po wysiłku oraz stanach zapalnych pęcherza, nerek i błony śluzowej żołądka.

Sól nr 10 – siarczan sodu, znany również jako natrium sulfuricum, ma działanie stymulujące na prace nerek, jelit, żółci, trzustki i wątroby, co sprzyja usuwaniu nadmiaru wydzielin trawiennych z organizmu. Jony siarczanowe zawarte w tej soli dodatkowo wspomagają procesy eliminacji, co pozwala na usunięcie nadmiaru płynów z organizmu. Ponadto, siarczan sodu przyczynia się do spalania składników odżywczych w komórce, co z kolei prowadzi do produkcji energii i ciepła.
Sól Schüsslera nr 10 jest zalecana w przypadku biegunek, zaparć, gazów, niestrawności, dolegliwości reumatycznych, zapalenia z żółtawozielonym śluzem (związanych z zimnem), obrzęków tkanek oraz trądziku różowatego.

Sól nr 11 – krzemionka (silicea) Silicea, czyli krzemionka, jest istotnym minerałem niezbędnym do budowy i wzmacniania skóry, włosów, paznokci, kości, więzadeł, ścięgien oraz naczyń krwionośnych, ponieważ uczestniczy w procesie tworzenia kolagenu – białka niezbędnego dla elastyczności i wytrzymałości tkanek. Sól mineralna nr 11 poprawia zdolność skóry do regeneracji po urazach, a także zapobiega zaburzeniom w procesie wzrostu kości. Dzięki krzemionce, skóra, która wcześnie uległa procesowi starzenia, może odzyskać jędrność i elastyczność. Silicea jest niezastąpiona w przypadku stanów zapalnych, ropnych zmian skórnych oraz siniaków, ponieważ utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych i chroni przed ich zwapnieniem. Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 11 obejmują: przedwczesne starzenie się skóry, zaburzenia wzrostu paznokci i włosów, ropienie skóry (czyraki, przetoki), osteoporozę, zapalenie okostnej, zwapnienia naczyń i choroby ścięgien, wypadanie włosów oraz sinienie.

12 sól według metody Schüsslera Siarczan wapnia, jest niezbędnym składnikiem aminokwasów, które są budulcem białek w organizmie. Wpływa na proces tworzenia tkanki łącznej oraz wzrost nowych komórek. Dodatkowo, siarczan wapnia działa przeciwzapalnie na skórę i błony śluzowe, wspomagając jednocześnie proces odprowadzania ropy, gdy istnieje taka konieczność. Jony wapnia stabilizują błonę komórkową, a jony siarczanowe wspomagają procesy spalania wewnątrz komórki. Sól nr 12 jest również skutecznym środkiem w procesie regeneracji wątroby i woreczka żółciowego, a także wzmacnia przepuszczalność tkanek.
Wskazania do stosowania soli Schüsslera nr 12 obejmują stany zapalne węzłów chłonnych, rozszerzenia skóry i błon śluzowych oraz ropne zapalenie oskrzeli.

Sole Schusslera zastosowanie

Sole Schusslera są szeroko stosowane jako suplementy diety wspomagające zdrowie i dobre
samopoczucie. Mogą być stosowane jako uzupełnienie diety w przypadku niedoborów minerałów, a
także w celu wspomagania konkretnych funkcji organizmu. Oto niektóre z najczęstszych zastosowań soli Dr. Schusslera:

 • Wspomaganie zdrowia kości i zębów – sole Schusslera, takie jak calcium fluoratum   i calcarea
  phosphorica, mogą wpływać na zdrowie kości, zębów i paznokci, wspomagając procesy
  mineralizacji i remineralizacji tkanek.
 • Wspomaganie układu nerwowego – sole takie jak kalium phosphoricum, magnesia
  phosphorica i silicea, mogą wpływać na zdrowie układu nerwowego, wspomagając
  przewodnictwo nerwowe, zmniejszając napięcie nerwowe i łagodząc objawy stresu i napięcia
 • Wspomaganie procesów trawiennych – sole Schüsslera, takie jak natrium phosphoricum inatrium sulfuricum, mogą wpływać na metabolizm, trawienie i oczyszczanie organizmu,
  mogą być stosowane w przypadku problemów z trawieniem, zgagą i innymi dolegliwościami
  przewodu pokarmowego.
 • Wspomaganie zdrowia skóry, włosów i paznokci – sole takie jak silicea, calcarea phosphorica
  i calcarea fluorica, mogą wpływać na zdrowie skóry, włosów i paznokci, poprawiając ich
  kondycję i wygląd.
 • Wspomaganie odporności organizmu – sole takie jak ferrum phosphoricum i kalium
  phosphoricum, mogą wspomagać odporność organizmu, działając przeciwbakteryjnie i
  przeciwwirusowo.
 • Sposób stosowania soli Schusslera

Sole Dr. Schusslera są dostępne w postaci małych tabletek do ssania, które rozpuszcza się pod językiem.
Dawkowanie soli zależy od wieku, stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb każdej osoby. Zazwyczaj
zaleca się stosowanie 1-3 tabletek, 1-3 razy dziennie, jednak najlepiej skonsultować się z lekarzem,
farmaceutą lub specjalistą od medycyny naturalnej, aby dobrać odpowiednią dawkę w zależności od
swojego przypadku. W dużych niedoborach minerałów może być zalecana dawka kilkunastu, a nawet więcej tabletek dziennie aż do uzyskania poprawy stanu zdrowia.
Przed użyciem soli Dr. Schusslera, ważne jest przeczytanie ulotki lub skonsultowanie się z odpowiednim
specjalistą, szczególnie jeśli masz jakieś schorzenia, jesteś w ciąży, karmisz piersią lub przyjmujesz inne leki.

CIEKAWOSTKA: Sole Schusslera najlepiej suplementować zgodnie z dniem urodzenia. Przeczytaj jakich soli masz niedobory na podstawie twojej daty urodzenia.

Sole Schusslera podsumowanie

Sole Schusslera są suplementami diety, które mogą wspomagać zdrowie i dobre samopoczucie
poprzez uzupełnienie niedoborów minerałów w organizmie. Działają na zasadzie przywracania
równowagi biochemicznej organizmu, co może wpływać na różnorodne funkcje organizmu. Przy
odpowiednim dawkowaniu i stosowaniu, mogą być stosowane jako wsparcie w przypadku różnych
dolegliwości, takich jak problemy z kośćmi, układem nerwowym, trawieniem, skórą czy odpornością
organizmu.
Ważne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem, farmaceutą lub specjalistą od medycyny naturalnej
przed rozpoczęciem stosowania soli Dr. Schusslera, aby dobrać odpowiednią dawkę i odpowiednio
monitorować efekty terapeutyczne. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i przestrzegać
zasad bezpiecznego stosowania suplementów diety.

materiały źródłowe:

Artykuł powstał na podstawie książki którą polecam jako domową encyklopedię zastosowań soli.

Sole Schusslera M. Muller- Frahling

Views: 401

Similar Posts