Omega 3 na co pomaga

Jakie kwasy tłuszczowe należy spożywać, aby mieć naprawdę dobre zdrowie i wysokie IQ? Nie jest prawdą, że wszystkie kwasy tłuszczowe omega, są kwasami niezbędnymi. Nie jest też prawdą, że wszystkie warto spożywać w dużych ilościach. Natomiast udowodnionym naukowo faktem, jest między innymi to, że kwasy omega 3 stabilizowane odpowiedniej jakości polifenolami sprawiaja ze nasza dieta staje się dietą przeciwzapalną.

Omega 3 6 9 właściwości i różnice

Wyjaśniamy, czym różnią się kwasy omega-3 6 i 9 i czy warto traktować je jak suplementy diety. Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 należą do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nazwa każdego z nich bierze się od miejsca położenia pierwszego nienasyconego, czyli podwójnego wiązania, w łańcuchu węglowym.
Z tej trójki jedynie kwas omega-9 jest kwasem jednonienasyconym, to znaczy zawiera tylko jedno podwójne wiązanie w cząsteczce – przy 9. atomie węgla. Z kolei kwasy omega-3 i omega-6 są już kwasami wielonienasyconymi.
Do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) zaliczane są jedynie kwasy omega-3 i omega-6 – ponieważ organizm ludzki nie syntetyzuje ich samodzielnie. Kwas omega-9 to kwas warunkowo niezbędny, co znaczy, że w określonych warunkach wytwarzany jest w komórkach naszego ciała z wykorzystaniem odpowiednich enzymów własnych, a kiedy nie ma takiej możliwości – musi być dostarczany z pokarmem.

Stosunek kwasów omega 3 do 6 – Klucz do zdrowia

Kwasy omega 6 prozapalne i kwasy omega 3 przeciwzapalne – bardzo ważna jest proporcja. Wszystkie z wymienionych kwasów omega, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W wielu badaniach naukowych wykazano jednak, że wprawdzie ilość tych składników w diecie jest istotna dla dobrego działania ludzkiego ciała, ale kluczem do pozytywnego wpływu kwasów tłuszczowych na nasze zdrowie jest odpowiednia proporcja poszczególnych rodzajów kwasów w pożywieniu. Dotyczy to głównie relacji między ilością kwasów omega-3 i omega-6.

Ilość warunkowo wytwarzanego w ustroju kwasu omega-9 organizm sam częściowo reguluje i dostosowuje do aktualnych potrzeb. W przypadku kwasów tłuszczowych niezbędnych, czyli omega-3 i omega-6 sytuacja trochę się komplikuje, bo tylko od naszych codziennych wyborów żywieniowych zależy, ile jakich kwasów dostarczymy do organizmu. Jeśli któregoś z nich w naszej diecie będzie za dużo bądź za mało, zakłóci to równowagę kwasów tłuszczowych w organizmie. Równowaga ta jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia, bo choć wszystkie kwasy omega są dla nas ważne, to frakcja omega-6 w trakcie przemian metabolicznych rozkładana jest do związków, które działają prozapalnie. Natomiast kwasy omega-3 trawione są do związków o działaniu przeciwzapalnym. Zatem jeśli w diecie będzie za dużo kwasów omega-6 w odniesieniu do omega-3, to stworzymy w organizmie warunki prozapalne, czyli sprzyjające rozwojowi wszystkich chorób wywodzących się z procesów zapalnych w organizmie. W tej grupie są między innymi stany zwyrodnieniowe1, nowotwory i procesy starzenia wywołane przez uszkodzenia spowodowane wolnymi rodnikami. Natomiast kiedy w organizmie będzie wystarczająco dużo kwasów omega-3, powstaną warunki przeciwzapalne.

Omega 3 6

Kwasy omega 3 w jakich produktach jest najwiecej

Z badań wynika, że zmiany w stylu życia doprowadziły do silnego zakłócenia w ilości spożywanych przez człowieka kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Przez całe wieki proporcja ta kształtowała się na poziomie mniej więcej 1:1. Przemodelowanie nawyków żywieniowych doprowadziło do tego, że proporcja kwasów omega-6 do omega-3 wynosi obecnie w Europie około 15:1. W Ameryce jest jeszcze gorzej, bo tam proporcja ta wynosi nawet 25:1! Taka zmiana oznacza katastrofę dla naszego zdrowia – z prostego powodu: bo spożywamy zbyt dużo kwasów o działaniu prozapalnym w stosunku do kwasów, które działają przeciwzapalnie.

Dieta prozapalna przeciętnego mieszkańca Ameryki lub Europy charakteryzuje się tym, że spożywa on duże ilości produktów bogatych w węglowodany, wysoko przetworzonych; mało w niej jest warzyw, owoców i tłustych ryb zimnowodnych (wyławianych z otwartych wód a nie z hodowli, w której wykorzystywane są hormony i antybiotyki), za to dużo nasyconych kwasów tłuszczowych lub olejów pochodzenia roślinnego, które są bogate głównie w prozapalne kwasy omega-6.

Podkreślmy jeszcze, że sposób uprawy i hodowli także mają wpływ na ilość kwasów omega-3 i omega-6 w żywności. Ponieważ większość zwierząt hodowanych w celach konsumpcyjnych karmiona jest paszą, która jest oparta na soi i kukurydzy – bogatych w kwasy tłuszczowe omega-6 – to pozyskiwane z nich mleko, mięso, jaja również zawierają dużą ilość kwasów omega-6 w stosunku do kwasów omega-3. I analogicznie: zwierzęta, które hodowane są na wolnym wybiegu – i dzięki temu spożywają paszę naturalną – dostarczają swoim komórkom dużo większych ilości kwasów omega-3, a pozyskiwane z nich mięso, mleko i jaja również mają dużo lepsze proporcje kwasów omega-3 do omega-6.

Gdzie kwasy omega 3
Ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3

Jak zapewnić właściwą proporcję kwasów omega w organizmie?

O właściwą ilość kwasów omega-3 i omega-6 w diecie można zadbać bardzo prosto:

  • zrezygnować z niezdrowej diety bogatej w produkty wysoko przetworzone, z dużą ilością kwasów omega-6 (działających prozapalnie) na rzecz warzyw, owoców i mięsa tłustych ryb zimnowodnych;
  • wybierać żywność pochodzącą z upraw prowadzonych w systemie naturalnym i w hodowli prowadzonych na wolnym wybiegu a nie w klatkach czy pod dachem i z zastosowaniem sztucznych pasz.
  • Suplemnatacja kwasami omega 3 stabilizowanymi. 

Kwasy tłuszczowe w trzech odsłonach: omega-3, omega-6, omega-9

Trzy najważniejsze dla człowieka kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 to:

  • kwas alfa-linolenowy (ALA);
  • kwas eikozopentanowy (EPA);
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Najkorzystniej kwasy omega-3 pozyskiwać z ryb zimnowodnych. Ryby te wprawdzie nie wytwarzają tych składników samodzielnie, ale spore ich ilości znajdują się w mięsie tych zwierząt za sprawą odpowiedniej diety: ryby zjadają bowiem morskie algi, które są bogate w kwasy omega-3. Dzięki temu te bezcenne, chroniące przed chorobami zapalnymi związki trafiają do ciała człowieka wraz z mięsem ryb.

Źródłem kwasów omega-6 są głównie oleje roślinne. Najważniejszym kwasem tej kategorii jest kwas linolenowy (ALA). Jest go dużo w olejach roślinnych, a ponieważ oleje roślinne są jednym z podstawowych składników żywności przetwarzanej, to spożywanie takich produktów powoduje, że w organizmie wzrasta znacząco ilość działających prozapalnie kwasów omega-6. Dodamy jeszcze, że kwas linolenowy (ALA) w drodze przemian metabolicznych przekształcany jest w kwas arachidonowy (AA). Jest to związek o udokumentowanym silnym prozapalnym działaniu.
Najważniejszym kwasem z grupy omega-9 jest dla człowieka kwas oleinowy. Kwasy z tej grupy m.in. korzystnie wpływają na układ krążenia i zdrowie serca, przyspieszają regenerację i wspomagają zatrzymanie wilgoci w skórze.

Udowodniono, że jeśli w diecie nie będzie wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych i nie zostanie zachowana zdrowa proporcja między kwasami omega-3 i omega-6, natychmiast odczuje się to na spadku IQ, empatii, myślenia abstrakcyjnego; wzrośnie też agresja(1)

Czy olejów roślinnych należy unikać?

Absolutnie nie! Są bowiem źródłem ważnych dla zdrowia – pomimo wszystko – kwasów tłuszczowych omega-6, który znacząco zmniejsza zagrożenie chorobą wieńcową i redukuje stężenie cholesterolu LDL, dlatego pomaga nam dbać o równowagę dwóch frakcji cholesterolu w organizmie. Oleje roślinne są również cennymi źródłami kwasów omega-9 (tego kwasu jest najwięcej w oliwkach) i witamin A,D,E.

Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością olejów roślinnych w diecie i dostarczać do organizmu także dużo kwasów omega-3 pozyskanych głównie z ryb zimnowodnych1.

Wprawdzie kwasy omega-3 również pozyskujemy dzięki olejom roślinnym – bo głównym źródłem jest kwas alfa-linolenowy (ALA), ale ponieważ w toku przemian metabolicznych powstaje z niego bardzo mała ilość ważnych dla nas kwasów EPA i DHA, znacznie lepszym źródłem tych związków jest mięso ryb zimnowodnych.

Jakie kwasy omega 3 wybrać?

Przede wszystkim powinny być produkty zawsze stabilizowane polifenolami.  Dodatek polifenoli powoduje, że kwasy Omega 3 zachowują swoje właściwości przeciwzapalne nawet przez ponad 35 godzin. Dlaczego jest  to aż ważne? Ano dlatego, że kwasy omega 3 w naturze występuje właśnie  zawsze razem z tymi związkami, co powoduje, że  nie ulegają one szybkiemu zepsuciu i mają o wiele dłuższy termin, w którym nadają się do spożycia, co ma oczywiście bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia.

Brak związków polifenolowych powoduje, że taka  Omega 3 traci swoje właściwości przeciwzapalne, a nawet może być szkodliwa dla naszego zdrowia, gdyż wtedy pod wpływem działania temperatury i innych czynników zewnętrznych  po prostu szybko się utlenia, czyli jełczeje. Proces jełczenia (utleniania) zaczyna się praktycznie na etapie produkcji. Kilka godzin po wytłoczeniu olej ( w szczególności Omega 3) zaczyna się psuć i tracić swoje przeciwzapalne i odżywcze właściwości. Proces ten postępuje coraz szybciej wraz z upływem czasu i wzrostem temperatury otoczenia.
Ponadto, o czym praktycznie mało kto wie, kwasy omega 3 zaczynają swoje działanie dobroczynne dopiero po 20 godzinach od spożycia, czyli przebywania w organizmie w środowisku, w którym są poddane działaniu różnych innych niesprzyjających czynników jak np. kwasów (np. żołądkowy) i podwyższonej temperaturze, jaka w nim panuje. Tylko i wyłącznie dodatek najlepszej jakości polifenoli powoduje, że  kwasy te zachowują swoje dobroczynne i prozdrowotne działanie. Więcej na ten temat dowiesz się z wykładów i książek dr. Paula Claytona.

1http://www.czytelniamedyczna.pl/5330,wplyw-kwasow-tluszczowych-omega-zawartych-w-rybach-na-organizm-czlowieka.html

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-40458-5_30

http://www.czytelniamedyczna.pl/5247,rola-diety-w-reumatoidalnym-zapaleniu-stawow-przeglad-systematyczny-badan.html

Wiecej Informacji: 512 950 100 ( po 16 tej prosze dzwonic)

Visits: 6

Similar Posts