kawior właściwości zdrowotne

Kawior, czyli solona ikra ryb, to luksusowy produkt spożywczy, ale także znakomite wspomaganie zdrowia. Jest lepszy niż niejeden apteczny suplement diety, a zawartość cennych składników pokarmowych zadziwia. Udowodniono, że już jedna łyżeczka dziennie tego specjału wystarczy, aby zdecydowanie zmniejszyć ryzyko choroby oczu czy serca i spowolnić starzenie się skóry. Jak to możliwe?

Właściwości kawioru

Fenomen odżywczy i zdrowotny kawioru jest tak spektakularny, że badania nad nim przeprowadzane są w wielu ośrodkach badawczych na świecie. Naukowo potwierdzono już następujące zalety tego smakołyku: Jest jednym najlepszych źródeł niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dotyczy to szczególnie kwasów omega-3 – jedna łyżeczka ja kawioru zawiera aż 350 mg tego składnika. To więcej, niż wynosi dobowa norma określona na 200-300 mg. To bardzo dobry środek, który zapobiega chorobom oczu oraz schorzeniom neurodegeneracyjnym rozwijającym się na podłożu zapalnym.
Jest wyjątkowo bogatym źródłem witaminy B12 i znakomitym środkiem zapobiegającym wystąpieniu chorób sercowo-naczyniowych i zakrzepowych, który dodatkowo sprzyja poprawie krążenia w naczyniach włosowatych. Hamuje aktywność reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i zmniejsza dolegliwości wynikające z tej choroby.

 

Jest to prawdziwa skarbnica składników odżywczych, budulcowych i regulatorowych. Jeden z najlepszych darów natury, gdyż w jego składzie znajdują się:

  • liczne aminokwasy
  • makro i mikroelementy
  • wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, magnez, selen
  • witaminy: A, C, D, E, K,
  • witaminy z grupy B: tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy, witamina B12.

Szczególnie dużo w kawiorze jest kwasów omega-3 oraz witaminy B12 (kobalaminy).

Omega 3: serce, jak dzwon i sokoli wzrok

Zawarte w kawiorze kwasy omega-3: DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozaheksaenowy) mają niezwykle korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Działają one ochronnie na serce i naczynia, gdyż zmniejszają wytwarzanie substancji o charakterze zapalnym. Przekłada się to na mniejszą liczbę zawałów serca – szczególnie u osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym i z insulinoopornością. Kwasy te również wzmacniają śródbłonek wyściełający naczynia krwionośne, a dzięki temu zapobiegają powstawaniu zakrzepów i również w ten sposób chronią przed zawałem.

Naukowo udowodniono, że regularne spożywanie kawioru zapobiega chorobom oczu, gdyż zawarte w tym luksusowym przysmaku kwasy omega-3 chronią wiązki nerwowe odpowiedzialne za przekazywanie bodźców świetlnych do mózgu. Zabezpieczają też przed wpływem przewlekłego narażenia na światło, stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i procesów starzenia się, które sprzyjają wytwarzaniu naczyń krwionośnych, ale prowadzą jednocześnie do neurodegeneracji, czyli niszczenia włókien nerwowych.

Cenne źródło witaminy B12

W 100 gramach kawioru znajduje się aż 20 μg witaminy B12. To 20 razy więcej (!) niż wynosi dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Ryzyka przedawkowania jednak nie ma, gdyż witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie i jej nadmiar usuwamy z moczem, a poza tym – kto zjada codziennie minimum 1/10 kilograma kawioru?…
Witamina B12 jest niezbędna do syntezy kwasów DNA, do zapobiegania niedokrwistości makrocytarnej i niedoboru kwasu foliowego. Odpowiedzialna jest również za tworzenie osłonek mielinowych, które pełnią funkcję ochronną i izolacyjną dla włókien nerwowych, umożliwiając tym samym prawidłowe przekaźnictwo nerwowe.
Duża ilość witaminy B12 w kawiorze powoduje, że jest on znakomitym źródłem kobalaminy dla wegetarian, którzy nie wykluczają ze swojej diety produktów odzwierzęcych i nie zrezygnowali z jedzenia ryb. Już jedna łyżeczka wystarczy, aby uchronić się przed zaburzeniami neurologicznymi spowodowanymi niedoborami witaminy B12.

Zastosowanie kawioru w kosmetyce

Bogaty skład oraz bardzo duża ilość kwasów NNKT powodują, że kawior to prawdziwy eliksir młodości. W badaniach, które przeprowadzono na fibroblastach pobranych od osób w wieku 70+, udowodniono, że po 72 godzinach działania kawioru wzbogaconego koenzymem Q10 znacznie wzrosła synteza kolagenu typu I (czyli najpowszechniej występującego w ciele ludzkim) i stężenie ATP, co świadczyło o korzystnym wpływie na funkcje mitochondrium. Dzięki temu skóra staje się jędrna i elastyczna.
Jakość skóry poprawiają także zawarte w kawiorze minerały, gdyż zapewniają odpowiednie pH i zapobiegają procesom zapalnym. Wspomagają je w tym antyoksydanty i witamina A, gdyż te pierwsze chronią przed wolnymi rodnikami, natomiast witamina A to jeden z najlepszych środków rekomendowanych do likwidacji skutków foto starzenia. Ponieważ kawior zawiera także duże ilości aminokwasów, skóra jest znakomicie nawilżona.

Jak spożywać ?

Recepta jest prosta: wystarczy łyżeczka dziennie, aby zapewnić organizmowi wszystkie składniki, których potrzebuje. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby kawiorem się nie przejadać, gdyż zawiera on bardzo duże ilości sodu, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przeciążenia nerek, zatrzymania wody w organizmie. Przejadanie się kawiorem jest również niekorzystne z powodu dużej ilości cholesterolu, co może być niekorzystne dla osób z syndromem metabolicznym. Uwaga: zanim podasz kawior dziecku, sprawdź, czy malec nie jest uczulony na ikrę rybią. Kawior często uczula małe dzieci i nie jest to powiązane z alergią na mięso ryby.

Kawior a zanieczyszczenia środowiska

Kawior, niestety, może zawierać szkodliwe substancje organiczne: DDT, HCH (heksachlorocykloheksan) oraz PCB (polichlorek winylu). I nie ma znaczenia, czy pochodzi z ryb hodowlanych, czy dzikich. W badaniach przeprowadzonych w 2008 i w 2013 roku udowodniono, że niezależnie od tego, czy kawior pochodzi z ryb hodowlanych, czy żyjących dziko, zawiera porównywalną ilość wymienionych szkodliwych substancji, ale też nie powinno to jednak powstrzymywać przed konsumpcją tego naturalnego dobra, gdyż dowiedziono, że wpływ wszystkich tych szkodliwych substancji razem wziętych w żaden sposób nie przeważy korzystnego wpływu kawioru na zdrowie.

 

Przypisy:

1.van Bussel BC, Henry RM, Ferreira I et al.: A healthy diet is associated with less endothelial dysfunction and less low-grade inflammation over a 7-year period in adults at risk of cardiovascular disease. J Nutr 2015 Mar; 145(3): 532-540.

2. San Giovanni JP, Chew EY: The role of omega-3 long-chain polyunsaturated fatty acids in health and disease of the retina. Prog Retin Eye Res 2005 Jan; 24(1): 87-138.

3. National Agricultural Library: National Nutrient Database for Standard Reference, Release 25, Nutrient data for caviar. USDA. Retrieved 15 November 2012.

4. Kaur N, Chugh V, Gupta AK: Essential fatty acids as functional components of foods – a review. J Food Sci Technol 2014; 51: 2289.

5. Wang W, Batterman S, Chernyak S et al.: Concentrations and risks of organic and metal contaminants in Eurasian caviar. Ecotoxicol Environ Saf 2008 Sep; 71(1): 138-148.

6. Hosseini SV, Hosseini SM, Monsef Rad SF et al.: Heavy metal bioaccumulation and risk assessment for wild and farmed beluga sturgeon caviar. Environ Monit Assess 2013 Dec; 185(12): 9995-9999.

Visits: 7

Similar Posts