Brzoskwinia właściwości

Brzoskwinia ma właściwości, które zaskakują zarówno w sferze zdrowia, jak i urody. Ta urokliwa, soczysta owocowa gwiazda lata, często postrzegana jedynie jako smakowy składnik deserów, skrywa w sobie wiele korzyści dla naszego organizmu. W sezonie na brzoskwinie warto wzbogacić swoją dietę o te owoce, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich bogactwo w prowitaminę, która jest niezastąpiona dla zdrowia naszej skóry. Ale to nie wszystko! Właściwości brzoskwini działają korzystnie także na nasz układ trawienny, pomagając w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Zastanawiasz się, jak jeszcze brzoskwinia może wpłynąć na Twoje zdrowie i urodę? Oto kilka powodów, dla których warto zwrócić na nią szczególną uwag

Brzoskwinia właściwości dla zdrowia w tradycyjnej medycynie chińskiej

W medycynie chińskiej ( TMC) najczęściej stosuje się kwiat brzoskwini perskiej i pestkę.
Kwiat bowiem stosowany jest z powodzeniem przy zaparciach, skąpomoczu, miejscowych obrzękach.

Jądra pestek (Tao Ren)  stosowane są m.in. aby poprawić krążenie krwi (przy zakrzepach krwi)  i ogólnie wzmacniająco.
Jądra pestek brzoskwiń są składnikiem wielu mieszanek ziołowych stosowanych przez zielarzy TMC szczególnie przy schorzeniach.

  • Macicy,
  • bólach podbrzusza,
  • suchym kaszlu,
  • suchym stolcu

Niemniej jednak niektóre źródła podają, że stosowanie miąższu brzoskwiń przynosi korzyści przy nadmiernej suchości jelit, czyli w zaparciach, ponieważ brzoskwinie mają właściwości nawilżające.

Jądra pestek brzoskwini korzystnie działają na jelita i na płuca.

Łagodzą suchy kaszel, działają nawilżająco przy suchych łamiących się włosach i suchej skórze. Brzoskwinie lekko obniżają ciśnienie krwi. Usuwają nadmierne poty dzięki właściwościom ściągającym i poprawiającym napięcie tkanek.

Liście brzoskwiń w formie naparu stosowane są przeciw pasożytom.

Brzoskwinia właściwości okiem medycyny zachodu

W kulturze zachodniej brzoskwinie cenione są ze względu na zawartość prowitaminy A (karotenoid), która w naszym organizmie zmienia się pod wpływem enzymu karotenazy w witaminę A. Witamina A wspaniale wchłania się przez skórę, dlatego tak korzystne dla urody są maseczki ze świeżych owoców brzoskwini.
Dla przypomnienia warto zaznaczyć, że to właśnie niedobory witaminy A powodują osłabienie wzroku, suchość skóry, suchość gardła i oczu, upośledzenie zmysłu węchu czy cuchnącą wydzielinę z nosa.

Brzoskwinia właściwości dla urody

Od dawien uważano, że jeżeli chce się mieć piękną i delikatną skórę jak brzoskwinia, należy stosować maseczki na twarz z rozgniecionego miąższu brzoskwini. Taką maseczkę należy pozostawić na twarzy i szyi 15- 20 minut, a następnie spłukać letnią wodą.

W kosmetyce bardzo szeroko stosowany jest olej z pestek brzoskwini ze względu na delikatność i braku odczynów alergicznych. Olej brzoskwiniowy można stosować do każdego rodzaju skóry.

Brzoskwinia właściwości dla zdrowia i urody

Przeciwwskazania w spożywaniu brzoskwiń

Znana w średniowieczu mistyczka i lekarka Hildegarda z Bingen brzoskwinie zaklasyfikowała do trucizn. Uważała, że brzoskwinie w żołądku wytwarzają śluz.
Biorąc pod uwagę spojrzenie TMC brzoskwinie nie są polecane dla osób zakatarzonych, wyziębionych, odkrztuszających wodnistą lub śluzowatą plwocinę. Również osoby  miewające wodniste stolce nie powinny spożywać brzoskwiń.

Uwaga!

Jeżeli nie masz brzoskwiń w swoim ogródku, postaraj się poszukać ekologicznych owoców u rolnika/sadownika  stosującego w ogrodnictwie np. pozytywne mikroorganizmy. Brzoskwinie  bowiem są delikatne i często  atakowane przez chorobę liści kędzierzawość dlatego większość sadowników stosuje chemiczne opryski niekoniecznie służące zdrowiu człowieka.

Materiały źródłowe:

“Odżywianie dla zdrowia” P. Pitchford

“Żywność, która leczy” Dr. W. Strehlow”            

Visits: 8

Similar Posts