Brzoskwinia ma niezwykłe właściwości zdrowotne, lecznicze, odżywcze i kosmetyczne. Ten soczysty, letni owoc, często postrzegany jedynie jako smaczny składnik deserów, kryje w sobie liczne korzyści dla naszego organizmu. Warto wzbogacić dietę o brzoskwinie, zwłaszcza ze względu na ich bogactwo w prowitaminę A, niezbędną dla zdrowia skóry. Ale to nie wszystko! Brzoskwinie korzystnie wpływają także na układ trawienny, wspomagając jego prawidłowe funkcjonowanie. Oto kilka powodów, dla których warto zwrócić szczególną uwagę na ten owoc:
- Poprawa zdrowia skóry dzięki prowitaminy A
- Wspomaganie układu trawiennego
- Nawilżanie i detoksykacja organizmu
- Wspomaganie zdrowia włosów i skóry
Brzoskwinie to nie tylko smakowity dodatek do deserów, ale również cenny składnik diety wpływający pozytywnie na zdrowie i urodę.
Brzoskwinia właściwości zdrowotne w tradycyjnej medycynie chińskiej
W medycynie chińskiej ( TMC) najczęściej stosuje się kwiat brzoskwini perskiej i pestkę.
Kwiat bowiem stosowany jest z powodzeniem przy zaparciach, skąpomoczu, miejscowych obrzękach.
Jądra pestek (Tao Ren) stosowane są m.in. aby poprawić krążenie krwi (przy zakrzepach krwi) i ogólnie wzmacniająco.
Jądra pestek brzoskwiń są składnikiem wielu mieszanek ziołowych stosowanych przez zielarzy TMC szczególnie przy schorzeniach.
- Macicy,
- bólach podbrzusza,
- suchym kaszlu,
- suchym stolcu
Niemniej jednak niektóre źródła podają, że stosowanie miąższu brzoskwiń przynosi korzyści przy nadmiernej suchości jelit, czyli w zaparciach, ponieważ brzoskwinie mają właściwości nawilżające.
Jądra pestek brzoskwini korzystnie działają na jelita i na płuca.
Łagodzą suchy kaszel, działają nawilżająco przy suchych łamiących się włosach i suchej skórze. Brzoskwinie lekko obniżają ciśnienie krwi. Usuwają nadmierne poty dzięki właściwościom ściągającym i poprawiającym napięcie tkanek.
Liście brzoskwiń w formie naparu stosowane są przeciw pasożytom.
Brzoskwinia właściwości lecznicze w medycynie zachodniej.
W kulturze zachodniej brzoskwinie są cenione za wysoką zawartość prowitaminy A (karotenoidów), która w organizmie przekształca się w witaminę A dzięki enzymowi karotenazie. Witamina A doskonale wchłania się przez skórę, dlatego maseczki ze świeżych owoców brzoskwini są tak korzystne dla urody.
Niedobory witaminy A mogą prowadzić do osłabienia wzroku, suchości skóry, gardła i oczu, upośledzenia zmysłu węchu oraz nieprzyjemnej wydzieliny z nosa.
Brzoskwinia właściwości dla urody
Od dawien uważano, że jeżeli chce się mieć piękną i delikatną skórę jak brzoskwinia, należy stosować maseczki na twarz z rozgniecionego miąższu brzoskwini. Taką maseczkę należy pozostawić na twarzy i szyi 15- 20 minut, a następnie spłukać letnią wodą.
W kosmetyce bardzo szeroko stosowany jest olej z pestek brzoskwini ze względu na delikatność i braku odczynów alergicznych. Olej brzoskwiniowy można stosować do każdego rodzaju skóry.

Przeciwwskazania w spożywaniu brzoskwiń
Znana w średniowieczu mistyczka i lekarka Hildegarda z Bingen brzoskwinie zaklasyfikowała do trucizn. Uważała, że brzoskwinie w żołądku wytwarzają śluz.
Biorąc pod uwagę spojrzenie TMC brzoskwinie nie są polecane dla osób zakatarzonych, wyziębionych, odkrztuszających wodnistą lub śluzowatą plwocinę. Również osoby miewające wodniste stolce nie powinny spożywać brzoskwiń.
Uwaga!
Jeżeli nie masz brzoskwiń w swoim ogródku, postaraj się poszukać ekologicznych owoców u rolnika/sadownika stosującego w ogrodnictwie np. pozytywne mikroorganizmy. Brzoskwinie bowiem są delikatne i często atakowane przez chorobę liści kędzierzawość dlatego większość sadowników stosuje chemiczne opryski niekoniecznie służące zdrowiu człowieka.
Materiały źródłowe:
„Odżywianie dla zdrowia” P. Pitchford
„Żywność, która leczy” Dr. W. Strehlow”
Views: 10