Melatonina działanie

Melatonina – hormon snu i czuwania jest wytwarzany u ssaków głównie w szyszynce. Powstaje też w komórkach bezkręgowców, pierwotniaków, glonów, roślin, grzybów i bakterii – wszystkich grup istot żywych na Ziemi. To regulator cyklu dobowego i jeden z najsilniejszych antyutleniaczy darowanych nam przez Naturę, z powodzeniem wykorzystywany w terapii raka. To tylko niektóre niezwykłe właściwości melatoniny traktowanej niczym remedium na starość. Poznajcie kolejne korzystne dla nas cechy tego związku.

Melatonina na sen urodę i długie zdrowie

To hormon ściśle związany z ciemnością – jego produkcja wzrasta, kiedy zapada zmrok. Przez długi czas sądzono, że melatoninę należy wiązać jedynie z regulacją okresu snu i czuwania i że jest to jej pierwotna funkcja. Obecnie jednak świat naukowy coraz chętniej skłania się ku twierdzeniu, że pierwotną i najważniejszą funkcją melatoniny jest jej aktywność antyoksydacyjna. Udokumentowano, że jest tak silna, iż nie dorównuje jej przeciwutleniająca moc witamin C oraz E – uznawanych powszechnie za najskuteczniejsze antyoksydanty. Melatonina potrafi jeszcze więcej, mianowicie przekształca sporą część zneutralizowanych wolnych rodników tak, że niegdysiejsze molekularne szkodniki” zaczynają działać jak cząstki o działaniu antyoksydacyjnym, a więc molekuły wyjątkowo pożądane w procesach zatrzymywania zdrowia i młodości. To dlatego właśnie melatonina m.in.:

  • utrzymuje mózg w zdrowiu do późnej starości;
  • działa profilaktycznie przy demencji i chorobach nowotworowych;
  • minimalizuje szkody powstałe przy zawale i wylewie;
  • daje potężny korzystny efekt jako środek wspomagający w terapii raka;
  • pomaga w wychodzeniu z depresji;
  • pomaga w radzeniu sobie z ADHD.
  • Nawet choroba Kreuzfeld-Jakoba może być leczona za pomocą melatoniny.

 Wszystkie powyższe informacje są poparte naukowymi faktami i znajdują potwierdzenie w wynikach nowoczesnych badań.

Jak działa melatonina na sen.

Hormon ten działa bardzo skutecznie:

  • przy zjawisku jet-lag, czyli przy zespole nagłej zmiany strefy czasowej, co często wiąże się z problemami z zasypianiem i z jakością snu;
  • u autystów cierpiących na bezsenność (skuteczność dowiedziona zarówno u dzieci, jak i dorosłych);
  • przy bezsenności spowodowanej przyjmowaniem betablokerów (leki te utrudniają biosyntezę melatoniny w mózgu i osłabiają sen(1).

Cudowne działanie hormonu melatoniny w terapiach anti-aging.

Ponieważ melatonina wytwarzana jest w takiej samej postaci od komórek bakterii po człowieka, wskazuje to na ogromne znaczenie tego związku dla wszystkich istot żywych już od miliardów lat – prawdopodobnie począwszy od zarania istnienia życia na Ziemi.

Z tego powodu melatonina powinna być ważna dla współczesnych lekarzy i wszystkich zainteresowanych swoim zdrowiem. Tym bardziej że dzisiejszy styl życia, stres, mało snu (natura pierwotnie „zaplanowała” średnio 12 h snu, a nie – jak sądzimy – zaledwie 8 h), do tego nocne oglądane telewizji, osłabiają produkcję melatoniny.
Sen jest najlepszym kosmetykiem antystarzeniowym – biorąc pod uwagę wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne melatoniny, potrafimy wreszcie zrozumieć, dlaczego podczas snu tkanki najlepiej się regenerują i odmładzają.

Melatonina – zaskakująco skuteczna ochrona przed rakiem

Niedobory melatoniny wywołują raka i skracają nawet o kilkadziesiąt procent czas trwania życia. Potwierdzają to prace naukowe, na przykład badanie na szczurach, w którym jedną grupę trzymano po ciągłym światłem, natomiast grupie kontrolnej pozwalano w nocy na sen w ciemnościach.
Wyniki okazały się zaskakujące: zwierzęta, które były poddawane działaniu światła, żyły aż od 25% krócej od szczurów z grupy kontrolnej i miały zdecydowanie wyższy wskaźnik zachorowalności na raka (1,2) Przypadkom raka i silnie skróconej długości życia można było całkowicie zapobiec przez doustne podawanie melatoniny.
Fakt, że suplementacja melatoniny chroni przed rozwojem raka, potwierdzają liczne badania – wyraźnie i jednoznacznie, bez względu na rodzaj raka i przynależność taksonomiczną organizmu. W każdym organizmie niezależnie od stopnia jego złożoności, zawsze działa ten sam mechanizm: regularny sen w całkowitej ciemności lub – jeśli to z jakichś powodów niemożliwe do spełnienia – w zastępstwie przyjmowanie melatoniny, są działaniami absolutnie niezbędnymi dla zdrowego stylu życia, a przede wszystkim skutecznej terapii raka.
Związek między deficytem melaniny spowodowanym snem w obecności nocnego oświetlenia lub brakiem snu a drastycznymi wzrostem rozwoju raka potwierdzono już w 1984 r. Wskazano też możliwość skutecznego zapobiegania ryzyku poprzez suplementację melatoniny. Po bliższym przyjrzeniu się sprawie okazało się, że praca na nocną zmianę, oświetlenie podczas snu prowadzą do zmniejszenia się liczby białych ciałek krwi aż o 50%! Znacznie skraca to czas życia i podnosi rysko rozwoju raka.

Melatonina nie tylko chroni przed rozwojem raka, ale okazuje się także być niezwykle użyteczną w walce z rakiem już istniejącym. Z niedawnych odkryć wynika, że melatonina wspomaga walkę z wieloma różnymi rodzajami nowotworów, w tym hematologicznych i białaczek. Naukowcom, udało się w eksperymentach całkowicie zatrzymać wzrost komórek rakowych.

Melatonina – ochrona mózgu, profilaktyka demencji i padaczka

Hormon ten:

  •  zapewnia niezwykle skuteczną ochronę neuronom i mitochondriom;
  • okazuje się wyjątkowo skuteczny w leczeniu pląsawicy Huntingtona i choroby Kreutzfelda-Jakoba;
  • jest pomocny w padaczce.

Melatonina a układ krwionośny i ochrona po udarze lub zawale

Melatonina wykorzystywana jest jako środek ochronny podczas sepsy i radioaktywnego skażenia. W przypadku udaru, kiedy część tkanek obumiera wskutek niedokrwienia narządu czy wylewu krwi poza obszar naczyń krwionośnych, szybkie podanie melatoniny minimalizuje szkody wywołane udarem. Dzieje się tak, gdyż hormon ten niweluje skutki ogromnego stresu oksydacyjnego dotykającego każde z uszkodzonych naczyń krwionośnych (3). Z tego powodu uważa się, że melatonina powinna być obowiązkowo podawaną substancją po zawałach – gdyż skutecznie ochrania serce i redukuje szkody, jakie powstały podczas epizodu niedokrwienia tego mięśnia.

Melatonina a zapalenie trzustki

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców w 2010 r. udowodniono, że hormon chroni przed uszkodzeniem trzustki w razie wystąpienia ciężkiego zapalenia tego narządu. W badaniu wykazano, że u osób przyjmujących melatoninę stwierdzono mniej stanów zapalnych (4).

Działanie melatoniny w depresji

Podawanie melatoniny w próbach na zwierzętach, które sztucznie wpędzano w stany depresyjne, skutkowało wyraźną poprawą ich stanu. Z tego powodu melatoninę uznaje się za obiecującą opcję w leczeniu depresji – szczególnie sezonowych, głównie zimowej.

Wymienione wyżej właściwości melatoniny nie zamykają listy przykładów wielkiego potencjału tego hormonu – dlatego w kolejnych wpisach przedstawimy szerzej, korzystne da zdrowia właściwości cudownej tej substancji.

 

 

Źródła:

1.  https://scienceblog.com/56863/melatonin-helps-beta-blocker-patients-sleep/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16648818

 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18383709

 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22352217

 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21331999

 

Visits: 7

Similar Posts