Kilkudniowa głodówka oczyszczająca może zdziałać cuda lub… zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jak podejdzie się do realizacji zadania. Podsuwamy zalecany, sprawdzony i bezpieczny schemat postępowania.
Lecznicza głodówka oczyszczająca. Protokół
1 dzień.
Na początku zafunduj sobie dzień wprowadzający. W tym czasie delikatnie wprowadzaj organizm w rytm niedostatku jedzenia. Odstaw używki: kawę, herbatę, alkohol, palenie. Powstrzymuj się od objadania się. Stawiaj na relaks, wypoczynek i odprężenie. Pierwszy dzień głodówki przeznacz też na dokładne oczyszczenie jelit. Jeśli nie masz problemu z zaparciami, wystarczy wypić sok z kapusty kiszonej na pusty żołądek. Szklanka soku wystarczy, aby w krótkim czasie odczuć potrzebę skorzystania z toalety. Osoby, które mają problemy z wypróżnieniem, nadwagą lub cierpiące na zatwardzenie, mogą wypróbować roztwór z 40 g soli glauberskiej rozpuszczonej w 3/4 litra wody przegotowanej, zakwaszonej sokiem cytrynowym. Wypicie roztworu soli w szybkim tempie wygeneruje potrzebę pójścia do toalety. Uwaga panie przyjmującej doustne środki antykoncepcyjne: roztwór soli powinien być stosowany nie wcześniej niż 3 godziny po przyjęciu pigułki. Jeśli z jakichś powodów stosowanie roztworu soli glauberskiej nie jest możliwe, należy wykonać lewatywę.
2 dzień
Kiedy pojawi się uczucie głodu zaraz z rana, należy je oszukać, pijąc szklankę wody. Jeśli to nie pomoże, należy wypić kilka łyków maślanki, a następnie zastosować lewatywę. Jeśli pojawiają się takie zjawiska, jak:
- zawroty głowy,
- osłabienie,
- zaplątanie,
nie należy się tym przejmować, gdyż są to naturalne objawy związane z niedostatkiem glukozy we krwi.
3 i kolejne dni głodówki oczyszczającej.
Na początku tego okresu następuje stabilizacja fizyczna i psychiczna organizmu, gdyż przestawia się on na inny tryb działania. W zależności od rodzaju głodówki, w tym dniu oczywiście może pojawić się uczucie łaknienia, ale także ochota na coś absolutnie niezwiązanego z dietą, np. uprawianie sportu. Trzeba jednak uważać, gdyż nierozsądne dawkowanie aktywności fizycznej podczas głodówki może być niebezpieczne.
Co dalej po zakończeniu głodówki oczyszczającej?
Kolejnym etapem jest ponowna nauka jedzenia. Polega ona stopniowym wprowadzaniu do diety lekkich produktów żywnościowych. Jeśli pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, powrót do normalnego schematu żywienia powinienem być oparty w pierwszej kolejności o dietę mleczno- bułkową, a następnie wprowadzenie lekkostrawnych potraw, krótko gotowanych, najlepiej duszonych i z niewielką ilością tłuszczu.
O tym też pamiętaj po zakończeniu głodówki:
- Wszystko, co zjadasz, bardzo dokładnie żuj.
- Przełykać należy niewielkie porcje pokarmowej papki.
- Przerwij posiłek wraz z momentem pierwszego pojawienia się uczucia sytości.
- Pierwsze posiłki po głodówce należy oprzeć o gotowane zboża i warzywa,
- w dalszej kolejności o zdrowe produkty mięsne: rybne i drobiowe.
Aby głodówka oczyszczająca dawała korzystny długoterminowy efekt, należy potraktować ją jak punkt startu do opracowania zupełnie nowej strategii dietetycznej i na podstawie zasad zdrowego żywienia.
Zanim przystąpisz do przeprowadzenia głodówki, dowiedz się jak najwięcej na ten temat. Polecamy też nasze artykuły o głodówce Jak przeprowadzić kilkudniową głodówkę oczyszczającą oraz Bezpieczna głodówka – poradnik krok po kroku
Odsłony: 13