progesteron u mężczyzn

Progesteron, chociaż często kojarzony z kobietami, jest również niezwykle ważny u mężczyzn. To prekursor testosteronu i regulator estrogenu. U kobiet zaburzenie poziomu tego hormonu może prowadzić do napięcia przedmiesiączkowego, obfitych miesiączek czy niepłodności. Ale nie można zapominać, że progesteron u mężczyzn odgrywa kluczowe role w różnych czynnościach naszego ciała i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów fizjologicznych.

Progesteron uspokaja, poprawia nastrój, sen, libido i kości.

Wielu mężczyzn jesnak nie wie, że progesteron działa jako prekursor w naszym organizmie do produkcji testosteronu, a jednocześnie działa jako środek równoważący, obniżając poziom estrogenu.Oprócz funkcji równoważenia estrogenu, progesteron wpływa na ogólne samopoczucie, podnosi temperaturę ciała, pobudza metabolizm, wspiera funkcjonowanie tarczycy.

U mężczyzn naturalna produkcja hormonów odbywa się przez jądra i nadnercza. Spadek poziomu hormonów zaczyna się zmniejszać wraz z wiekiem. Spadek produkcji hormonów, może prowadzić nie tylko do niedoboru progesteronu, ale także do zaburzenia równowagi polegającej na zmniejszeniu ilości testosteronu i zwiększeniu ilości estrogenu. Równowaga między testosteronem, progesteronem i estrogenem męskim ma kluczowe znaczenie dla zdrowia.

Objawy zaburzenia hormonalnego

Mężczyźni na podstawie swoich dolegliwości próbują pobudzić organizm do produkcji testosteronu nie mając świadomości, że objawy zaburzeń równowagi progesteronowej są bardzo podobne do objawów niedoboru testosteronu:

•    Zmniejszenie energii lub jej brak
•    Zmniejszenie libido lub popędu płciowego
•    Trudności z pobudzeniem seksualnym i słabsze erekcje
•    Zaburzenia erekcji
•    Zaburzenia poznawcze
•    Przyrost masy ciała
•    Osteoporoza
•    Wypadanie włosów lub przerzedzanie się włosów

U kobiet progesteron jest głównie uwalniany w jajnikach a spadek poziomu progesteronu powoduje że zaczyna dominować estrogen. Należy zwrócić uwagę na objawy braku równowagi hormonalnej. Kiedy progesteron jest za wysoki lub za niski pojawia się prawdziwa huśtawka objawów:

•    Wybuchy złości
•    Cysty
•    Bóle głowy
•    Obfite bolesne miesiączki
•    Bezsenność
•    Wahania nastroju
•    Przyrost masy ciała
•    Krwawienia maciczne
•    Ryzyko endometrium
•    Nowotwory

 

Za wysoki poziom estrogenu może prowadzić do niepłodności, a nawet raka trzonu macicy.

progesteron u mężczyzn

Gospodarka hormonalna wpływa na stan włosów u mężczyzn

Badanie zaburzenia równowagi progesteronu u mężczyzn.

Badanie poziomu hormonów odbywa się poprzez pobranie krwi, a najczęściej analizowane są: testosteron (produkowany głównie w jądrach pod wpływem hormonu luteinizującego, ale także w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy, jajniki i łożysko), DHEA-S (hormon wydzielany przez korę nadnerczy) oraz estradiol (produkowany w korze nadnerczy oraz w jądrach). Estradiol, należący do grupy estrogenów (obok estronu i estriolu), jest również wytwarzany, choć w niewielkiej ilości, u mężczyzn. Warto dodać, że progesteron u mężczyzn także odgrywa ważną rolę w ich gospodarce hormonalnej. Klinika St. George w Szwajcarii specjalizuje się w pomocy mężczyznom z problemami hormonalnymi. Współpracując z certyfikowanymi laboratoriami, klinika gwarantuje innowacyjne metody badań.

Leczenie zaburzeń równowagi progesteronu

Dobrą wiadomością dla mężczyzn jest , że zaburzenia równowagi progesteronu można obecnie leczyć. Klinika St. Georg w Niemczech oprócz onkologii i infekcjologii, ma kilka specjalistycznych oddziałów (głównie boreliozy i koinfekcji) miedzy innymi poradnię specjalizującą się w leczeniu hormonalnym.  Terapii zastępczej bioidentycznymi hormonami męskimi, w leczeniu przeciwstarzeniowym i w odwracaniu procesów starzenia. Celem pracy kliniki jest plan leczenia, który przywraca równowagę hormonalną, aby poprawić witalność i zdrowie. Przywracając równowagę między wszystkimi hormonami w organizmie, takimi jak testosteron, estrogen, progesteron, kortyzol i tarczyca, można złagodzić, a nawet wyeliminować objawy choroby.
Optymalny poziom progesteronu wpływa również na zmniejszenie dolegliwości zdrowotnych, takich jak zapalenie gruczołu krokowego, niepokój, stany zapalne, metabolizm tłuszczów, libido, podwyższony poziom cukru we krwi, osteoporoza i bezsenność. Myśląc o progesteronie, wiele osób uważa, że jest to hormon wyłącznie żeński. Jest to nieprawda!
Mężczyźni też potrzebują progesteronu!!

Progesteron u mężczyzn, dlaczego go potrzebują?

 • Progesteron pomaga kontrolować działanie estrogenów, chroniąc zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
 • Progesteron, w miarę starzenia się mężczyzn, chroni ich narządy rozrodcze przed negatywnymi skutkami nadmiaru estrogenów.
 • Progesteron pomaga zwalczać “piwny brzuch” i neutralizować wytwarzane w nim estrogeny.
 • Progesteron pomaga także mężczyznom zachować męskość.
 • Progesteron jest prekursorem testosteronu.
 • Progesteron dba o zdrowie plemników.

Co się dzieje kiedy estrogeny dominują?

Wraz z wiekiem u mężczyzn poziom testosteronu zaczyna się obniżać, a poziom estrogenów stale wzrasta. Poziomy te mogą potencjalnie wzrosnąć jeszcze szybciej, gdy testosteron u mężczyzn jest przekształcany w estrogen przez enzym zwany aromatazą. Prowadzi to również do “bardzo szkodliwej dominacji estrogenów” u mężczyzn, podobnie jak to może mieć miejsce u kobiet. Wiadomo bowiem, że nadmierne stężenie estrogenów może wpływać na funkcje mózgu i ciała.

Dominacja estrogenowa to termin wprowadzony przez dr Johna R. Lee, opisujący stan, w którym u danej osoby występuje o tyle więcej estrogenów , że układ hormonalny zaczyna być rozregulowany ponieważ nie może już kontrolować estrogenów za pomocą progesteronu. Nawet jeśli poziom estrogenów u mężczyzny jest podwyższony lub za niski, może on mieć objawy “dominacji estrogenowej”. Co ciekawe objawy „dominacji estrogenowej” pojawiają się również , gdy poziom progesteronu jest niski.

Przyczyny zaburzeń gospodarki hormonalnej

Czynniki środowiskowe mogą niszczyć receptory hormonalne. Tworzywa sztuczne lub substancje hormonalne zawarte w żywności (np. w mleku i mięsie) to powszechny czynnik zaburzeń hormonalnych od wczesnego dzieciństwa. Bardzo niebezpieczne dla gospodarki hormonalnej są  opakowania PET.   Ponadto nadmierne spożywanie alkoholu, przewlekły stres, a zwłaszcza otyłość (zbyt duża liczba komórek tłuszczowych) przyczyniają się do zwiększenia dominacji estrogenów. W naszym tłuszczu, przy pomocy enzymu aromatazy, aromatyzujemy lub przekształcamy testosteron w estrogen, a estrogen powoduje, że mężczyźni i kobiety tyją – co staje się błędnym kołem!

wysoki progesteron u mężczyzn leczenie

żywność zawiera hormony, które zaburzają gospodatkę hormonalną u ludzi.

Progesteron chroni mózg.

U mężczyzn progesteron również przekazuje swoje sygnały do receptorów progesteronowych. W mózgu, dziewczynek, chłopców, mężczyzn i kobiet, znajduje się wiele receptorów progesteronu. W rzeczywistości progesteron jest tak ważny dla ochrony funkcji nerwów i mózgu, że jest nawet wytwarzany bezpośrednio w mózgu. Niektórzy neurolodzy, wiedząc o tym, podają niewielkie ilości progesteronu dzieciom z padaczką lub zaburzeniami koncentracji uwagi, aby ustabilizować pracę mózgu. Gdy ktoś dozna urazu mózgu, progesteron jest produkowany lokalnie i pomaga neuronom mózgowym szybciej i lepiej się goić. Dzieje się tak zarówno u dzieci, jak i u dorosłych kobiet oraz mężczyzn. A zatem progesteron:

 • stymuluje uczucie sytości po jedzeniu.
 • zwiększa sygnalizację kontrolowaną przez dopaminę.
 • Zastępcze podawanie może być w przyszłości stosowane w przypadku innych chorób.
 • wspomaga neuroprotekcję (mózg i nerwy) i naprawę.
 • działa podobnie jak barbiturany i propofol, zmniejszając nadpobudliwość chorych neuronów. (Te syntetyczne leki są powszechnie stosowane w śpiączce farmakologicznej wywoływanej w wyniku urazowego uszkodzenia mózgu)

Progesteron i pigułka antykoncepcyjna.

Bioidentyczny progesteron jest coraz częściej wskazany dla młodych kobiet, które nie tolerują powszechnie stosowanych pigułek lub przestają je przyjmować, a następnie pilnie potrzebują uzupełnienia niedoboru progesteronu.

Wskazanie do stosowania progesteronu

Innowacyjnie myślący neurochirurdzy, coraz częściej sięgają po biodentyczny progesteron kiedy występuje:

 

 • Urazowe uszkodzenie mózgu i rdzenia kręgowego (zarówno ostrym, jak i przewlekłym)
 • Blokada nerwu (choroba dysku)
 • W niektórych przypadkach neuropatii obwodowej spowodowanej cukrzycą itp.
 • W stwardnieniu rozsianym otrzymuje się dobre wyniki po dodaniu substytucji progesteronu do leków konwencjonalnych. (To dlatego u pacjentek z SM, które zachodzą w ciążę – poziom progesteronu wzrasta w czasie ciąży – często dochodzi do remisji).
 • W bezsenności, zastąpienie progesteronu zwiększa produkcję neurosteroidów (allopregnanolonu), które modulują receptory GABA typu A (podobnie jak Valium) i sprzyjają spokojnemu snu i odpoczynkowi.
 • Progesteron może być stosowany jako środek ochronny, ale także jako terapia ostrego udaru mózgu, ponieważ progesteron bierze udział w różnych procesach, które wpływają na zdrowie nerwów.

Niedokrwienne uszkodzenie mózgu

Bioidentyczny progesteron jest obecnie testowany w wieloośrodkowym badaniu w różnych ośrodkach zajmujących się urazami głowy w celu poprawy gojenia i zmniejszenia liczby powikłań.

Progesteron zwiększa produkcję serotoniny w mózgu, reguluje temperaturę ciała, energię i zachowania seksualne. Mężczyźni z niskim poziomem progesteronu są bardziej narażeni na niepokój, niskie libido, wypadanie włosów, przyrost masy ciała, zmęczenie, depresję, zaburzenia erekcji, impotencję, utratę kości, utratę mięśni, prostatę , a nawet raka.

Działanie progesteronu na mózg, nerwy i psychikę jest najskuteczniejsze dzięki jego metabolitom tworzonym enzymatycznie w wątrobie.
Dlatego progesteron działa uspakajająco na mózg co wpływa na poprawę jakości snu.  Ma również właściwości chroniące nerwy.

Jak przyjmować progesteron?

Najlepsze wyniki można uzyskać, przyjmując go doustnie. Dawki doustne muszą być znacznie większe niż dawki progesteronu podawanego transdermalnie lub na błony śluzowe (w jamie ustnej, pochwie lub okolicy odbytu). Progesteron na zaburzenia erekcji można stosować w postaci kremu, wtedy przyjmuje się w mniejszych dawkach.

Dawki doustne mogą wynosić od zaledwie 25 mg do nawet 400 mg jednorazowo. Nie należy mylić syntetycznych PROGESTYN (Provera, Clinovir, Megestat itp.) z naturalnym, bioidentycznym PROGESTERONEM (Uterogest). Progestyny mają więcej działań niepożądanych niż progesteron bioidentyczny w postaci doustnej lub transdermalnej. Dlatego rzadko przepisujemy syntetyczne hormony i tylko w bardzo szczególnych warunkach. Wszelkie przyjmowanie hormonów musi odbywać się pod nadzorem wyspecjalizowanego lekarza ponieważ każde zaburzenie nierównowagi hormonalnej niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Oryginalny artykuł:  https://www.klinik-st-georg.de/progesteron-das-bedeutende-hormon-fuer-frauen-und-maenner/

 

Visits: 35

Similar Posts