mniszek lekarski nalewka

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego, znana ze swoich leczniczych właściwości, delikatnie stymuluje działanie soków trawnych i jest bogatym źródłem pyłku kwiatowego. Jej subtelny i przyjemny smak czyni ją ulubieńcem wielu osób, a ze względu na korzystny wpływ na złagodzenie dolegliwości menstruacyjnych, jest szczególnie polecana kobietom cierpiącym na bóle menstruacyjne.

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego czy z mlecza?

Zanim zaczniemy robić nalewkę, warto dowiedzieć się  jakie właściwości lecznicze ma mniszek lekarski, ponieważ mniszek lekarski jest bardzo powszechną i niedocenianą rośliną. Wiele osób myli mniszek lekarski z mleczem i szuka przepisów na mniszka, pytając jak zrobić nalewkę z mleczu?  Polecam artykuł, gdzie dowiesz się, że mniszek lekarski działanie na zdrowie może mieć znaczące.
Proponuję nalewkę z samych płatków kwiatu mniszka lekarskiego.  Ma delikatny smak, mniej goryczy w sobie i można ją pić bez dodatku cukrowego.

Możemy również zrobić nalewkę z całego koszyczka kwiatowego, ale taka nalewka ma w sobie więcej  goryczki. Możemy wtedy do takiej nalewki dodać tzw. Miód z mniszka (miodek z mniszka lekarskiego).

Na co pomaga nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego.

Taka łagodna nalewka z płatków mniszka lekarskiego działa lekko rozkurczowo dlatego polecana jest dla kobiet z bolesnymi miesiączkami. Pobudza soki trawienne, więc można ją spożyć przed posiłkiem. Jest bogata w pyłki kwiatowe, a pyłki kwiatowe są zalecane szczególnie osobom z niedożywieniem (anemia). Kobiety z silnymi krwawieniami menstruacyjnymi mają wskazania do spożywania pyłków kwiatowych.  Nalewka z całych kwiatków ma podobne właściwości jak nalewka z płatków mniszka, ale bardziej ułatwia trawienie ze względu na więcej substancji gorzkich w nalewce. Polecam jednak zrobienie nalewki z samych płatków ze względu na delikatny smak.

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego przepis.

Składniki:

  • Kwiaty mniszka lekarskiego
  • Wódka 40% lub spirytus
  • Woda
  • Syrop z mniszka lekarskiego/ opcjonalnie
  • Słoik
Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego

przepis na nalewkę alkoholową z mniszka lekarskiego

Przyrządzanie nalewki z kwiatów mniszka lekarskiego

Zasada jest bardzo prosta. Wyskubane płatki mniszka lekarskiego zalewamy alkoholem ok. 1 cm nad powierzchnią płatków.  UWAGA.  Należy najpierw zaznaczyć na słoiku, ile jest płatków, a dopiero później zalać alkoholem, ponieważ płatki są lekkie i zanim  przesiąkną alkoholem, unoszą się na powierzchni, co stanowi przeszkodę w nalaniu alkoholu powyżej poziomu płatków.Jeżeli używamy spirytusu 90%, należy go rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1, czyli szklanka spirytusu na szklankę wody. Otrzymamy wtedy roztwór alkoholowy 45%, ale nie należy tym na tym etapie się przejmować.Zalane płatki mniszka zakręcamy szczelnie, owijamy ręcznikiem słoik i odstawiamy na 3 tygodnie.Po trzech tygodniach miksturę przecedzamy przez gazę. Próbujemy smak i w zależności od preferencji dolewamy trochę wody, aby nalewka była mniej alkoholowa lub dolewamy syrop z mniszka. Otrzymujemy wtedy nalewkę likierową. Możemy również dodać do smaku miodu lub dolać miód z mniszka według przepisu podanego w artykule o mniszku.

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego właściwości

Jak zrobić nalewkę z mniszka lekarskiego krok po kroku

Jak pić nalewkę z mniszka lekarskiego

Celem poprawy trawienia stosujemy 1 kieliszek likierowy najlepiej przed posiłkiem.
W bólach miesiączkowych 1 kieliszek likierowy z gorącą herbatą. Można zastosować kilka razy dziennie.

Przeciwwskazania:

Oprócz przeciwwskazań opisanych w artykule o mniszku nie należy pic nalewki wieczorem po kolacji. Nalewka pobudza soki trawienne, a wieczorem żołądek powinien już „odpocząć”, więc nie pobudzamy go już do pracy.

mniszek lekarski nalewka

Domowa nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego

Esencja Zdrowia: Kluczowe Zalety Nalewki z Mniszka Lekarskiego

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego to prawdziwy dar natury, oferujący mnogość korzyści zdrowotnych. Poprzez delikatną stymulację soków trawnych, wspiera proces trawienia, czyniąc ją idealnym wyborem dla osób poszukujących naturalnego wsparcia dla układu pokarmowego. Bogata w pyłek kwiatowy, ta nalewka jest nieocenionym wsparciem dla osób zmagających się z anemią, dostarczając kluczowych składników odżywczych. Dla kobiet cierpiących na bolesne miesiączki, nalewka ta oferuje łagodne działanie rozkurczowe, przynosząc ulgę i komfort w trudne dni. Wybierając wersję z samych płatków, użytkownicy mogą cieszyć się nie tylko korzyściami zdrowotnymi, ale również delikatnym, przyjemnym smakiem. Nalewka z mniszka lekarskiego to zatem nie tylko naturalny sposób na poprawę zdrowia, ale także źródło przyjemności, idealnie wpisujące się w codzienny reżim zdrowotny.

Visits: 88

Similar Posts