mniszek lekarski nalewka

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego lekko pobudza soki trawienne, bogata w pyłek kwiatowy, przyjemna w smaku. Idealna dla kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne.

 

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego czy z mlecza?

Zanim zaczniemy robić nalewkę, warto dowiedzieć się  jakie właściwości lecznicze ma mniszek lekarski, ponieważ mniszek lekarski jest bardzo powszechną i niedocenianą rośliną. Wiele osób myli mniszek lekarski z mleczem i szuka przepisów na mniszka, pytając jak zrobić nalewkę z mleczu?  Polecam artykuł, gdzie dowiesz się, że mniszek lekarski działanie na zdrowie może mieć znaczące.
Proponuję nalewkę z samych płatków kwiatu mniszka lekarskiego.  Ma delikatny smak, mniej goryczy w sobie i można ją pić bez dodatku cukrowego.

Możemy również zrobić nalewkę z całego koszyczka kwiatowego, ale taka nalewka ma w sobie więcej  goryczki. Możemy wtedy do takiej nalewki dodać tzw. Miód z mniszka (miodek z mniszka lekarskiego).

Na co pomaga nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego.

Taka łagodna nalewka z płatków mniszka lekarskiego działa lekko rozkurczowo dlatego polecana jest dla kobiet z bolesnymi miesiączkami. Pobudza soki trawienne, więc można ją spożyć przed posiłkiem. Jest bogata w pyłki kwiatowe, a pyłki kwiatowe są zalecane szczególnie osobom z niedożywieniem (anemia). Kobiety z silnymi krwawieniami menstruacyjnymi mają wskazania do spożywania pyłków kwiatowych.  Nalewka z całych kwiatków ma podobne właściwości jak nalewka z płatków mniszka, ale bardziej ułatwia trawienie ze względu na więcej substancji gorzkich w nalewce. Polecam jednak zrobienie nalewki z samych płatków ze względu na delikatny smak.

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego przepis.

Składniki:

  • Kwiaty mniszka lekarskiego
  • Wódka 40% lub spirytus
  • Woda
  • Syrop z mniszka lekarskiego/ opcjonalnie
  • Słoik

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego przepis

przepis na nalewkę alkoholową z mniszka lekarskiego

Przyrządzanie nalewki z kwiatów mniszka lekarskiego

Zasada jest bardzo prosta. Wyskubane płatki mniszka lekarskiego zalewamy alkoholem ok. 1 cm nad powierzchnią płatków.  UWAGA.  Należy najpierw zaznaczyć na słoiku, ile jest płatków, a dopiero później zalać alkoholem, ponieważ płatki są lekkie i zanim  przesiąkną alkoholem, unoszą się na powierzchni, co stanowi przeszkodę w nalaniu alkoholu powyżej poziomu płatków.
Jeżeli używamy spirytusu 90%, należy go rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1, czyli szklanka spirytusu na szklankę wody. Otrzymamy wtedy roztwór alkoholowy 45%, ale nie należy tym na tym etapie się przejmować.

Zalane płatki mniszka zakręcamy szczelnie, owijamy ręcznikiem słoik i odstawiamy na 3 tygodnie.

Po trzech tygodniach miksturę przecedzamy przez gazę. Próbujemy smak i w zależności od preferencji dolewamy trochę wody, aby nalewka była mniej alkoholowa lub dolewamy syrop z mniszka. Otrzymujemy wtedy nalewkę likierową. Możemy również dodać do smaku miodu lub dolać miód z mniszka według przepisu podanego w artykule o mniszku.

 

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego właściwości

Jak zrobić nalewkę z mniszka lekarskiego krok po kroku

Jak pić nalewkę z mniszka lekarskiego

Celem poprawy trawienia stosujemy 1 kieliszek likierowy najlepiej przed posiłkiem.
W bólach miesiączkowych 1 kieliszek likierowy z gorącą herbatą. Można zastosować kilka razy dziennie.

Przeciwwskazania:

Oprócz przeciwwskazań opisanych w artykule o mniszku nie należy pic nalewki wieczorem po kolacji. Nalewka pobudza soki trawienne, a wieczorem żołądek powinien już „odpocząć”, więc nie pobudzamy go już do pracy.

mniszek lekarski nalewka

Domowa nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego

Odsłony: 73

Podobne wpisy