Dieta przeciwzapalna

Dieta przeciwzapalna jest absolutnie konieczna dla zdrowia organizmu. Dlatego niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w odpowiednich proporcjach omega 3 do omega 6, polifenole i beta glukany 1,3/1,6 powinny wrócić do naszej diety. Tylko wtedy uda nam się dożyć w zdrowiu do późnych lat i… umrzeć tylko ze starości, a nie z powodu stanu zapalnego, raka lub choroby zwyrodnieniowej toczącej się w organizmie.

Dieta przeciwzapalna to proste równanie zdrowia i choroby.

Zdrowa dieta zawierająca polifenole, beta glukany i przeciwzapalne oleje + ruch (najlepiej na świeżym powietrzu) = zdrowie i dobra kondycja.

Nasi przodkowie prowadzili bardziej aktywny tryb życia niż my i potrzebowali prawie dwukrotnie więcej kalorii niż my. Biorąc pod uwagę, że prowadzimy wyjątkowo siedzący tryb życia, obecnie możemy przeżyć przy 2000 kaloriach dziennie. Jest to bardzo blisko tego, czego potrzebuje nasz metabolizm. Jednak paradoksalnie: choć jemy mniej niż nasi przodkowie, to wciąż za dużo niż potrzebujemy, a pomimo tego jesteśmy niedożywieni – gdyż w odżywianiu nie chodzi o liczbę kalorii, lecz o jakość tych kalorii.

Dieta wysoko przetworzona a choroby zwyrodnieniowe

Nadwaga i otyłość to plagi naszych czasów. Generują one rozwój  procesów zapalnych i zwyrodnieniowych w organizmie. Te nieprawidłowości w masie ciała to między innymi skutek spożywania produktów wysoko przetworzonych, które w procesie produkcyjnym tracą większość cennych dla zdrowia składników. Ubogość odżywcza współczesnej żywności to również skutek wprowadzenia na rynek agresywnych form uprawy roślin (z intensywnym nawożeniem wspomaganym stosowaniem pestycydów) i stopniowego wykluczania z upraw odmian starych, na rzecz szybko rosnących czy plonujących odmian nowych, otrzymanych metodami np. inżynierii genetycznej.

Wysoko przetworzona żywność jest źródłem bardzo dużej liczby szybko przyswajalnych kalorii i niewielkiej – tak naprawdę – ilości składników odżywczych. Unowocześnienie upraw powoduje, że płody ziemi mają niską zawartość, aktywnych biologicznie składników, których w dawnych odmianach warzyw i owoców nie brakowało. Różnica ta jest naprawdę duża, ponieważ szacuje się, że zawartość składników biologicznie aktywnych w dzisiejszej żywności jest ok. 7-10 razy mniejsza aniżeli w dawnych produktach. Ponadto każdy produkt żywnościowy dostępny obecnie w sklepach jest nafaszerowany cukrem. Cukier  to łatwo przyswajalne puste kalorie i żadnych dodatkowych wartości odżywczych. Dlatego cukier – pomimo sporego ładunku energetycznego, jaki niesie, jest antyodżywczym składnikiem diety.

Dieta przeciwzapalna – fundament zdrowia

Chociaż wielu ludzi ma nadwagę i otyłość, tak naprawdę ich organizmy są niedożywione. Brakuje szczególnie tego, co najważniejsze dla zapewnienia jego ochrony przed chorobami cywilizacyjnymi: zwyrodnieniami, nowotworami, nadciśnieniem, problemami z krążeniem. Czyli przeciwzapalnych kwasów omega 3, polifenoli i betaglukanów.

Zatem pierwszym i najbardziej podstawowym czynnikiem chroniącym przed chorobami cywilizacyjnymi i starzeniem się jest dieta.

Nieodpowiednie jedzenie generuje powstanie w organizmie stanów zapalnych. Przewlekły stan zapalny, który doprowadza do zniszczenia na przykład chrząstek, jest dla organizmu szczególnie niebezpieczny, gdyż:

  • tli się latami i przez całe dekady nie musi dawać żadnych objawów. Jednak pomimo braku symptomów dochodzi do stałej degradacji tkanki sąsiadującej z obszarem objętym zapaleniem;
  • o zniszczeniach dokonanych przez przewlekły stan zapalny dowiadujemy się najczęściej dopiero wtedy, kiedy w organizmie zaczyna coś na tyle silnie niedomagać, że konieczna jest interwencja lekarska, która zazwyczaj kończy się przepisaniem dużej liczby leków (które również mogą mieć wpływ na powstanie procesu zapalnego w organizmie) lub skierowaniem na badania i na inwazyjny zabieg.

Aby zdrowym i bez stanów zapalnych być…

… trzeba zapobiegać. Do diety muszą więc wrócić przeciwzapalne składniki:

  • kwas omega 3;
  • polifenole;
  • betaglukany 1,3/1,6

Dieta bogata w kwasy omega-3, polifenole i betaglukany – to klucz do wyciszenia stanów zapalnych w organizmie, zapobiegający potencjalnym chorobom zwyrodnieniowym.

I na koniec ważna uwaga: tu trzeba działać natychmiast, ponieważ zapalenie przewlekłe występuje obecnie u prawie wszystkich dorosłych i coraz większej liczby nastolatków.

dieta przeciwzaplna omega 3

Kwasy omega 3

Kwasy omega 3 znajdziemy w:

  • algach morskich
  • rybach szczególnie małe ryby pelagiczne
  • oleje rybie

Betaglukany (rodzaj błonnika pokarmowego) znajdziemy w:

  • Płatki drożdżowe
  • grzyby takie jak   shiitake, maitake , reishi
  • wodorosty i algi
  • jęczmień pełne ziarno
  • pszenica nierafinowana
  • żyto nierafinowane
  • owies

Polifenole

Polifenole praktycznie znajdziemy w większości owoców i warzyw, ale więcej związków polifenolowych występuje w produktach lekko cierpkich jak aronia, zielone oliwki czy ciemny winogron (resveratrol) 

Visits: 6

Similar Posts