Maść z podagrycznika świetnie pomaga w chorobie dny moczanowej, czyli podagrze. Warto mieć w domowej apteczce maść z podagrycznika nie, tylko aby łagodzić objawy dny moczanowej, ale jako środek antyseptyczny. Zanim dojdziemy do przepisu jak zrobić maść z podagrycznika na podagrę, podaję parę interesujących informacji m.in.o właściwościach leczniczych podagrycznika. Jeżeli już wiesz wystarczająco o roślinie lub interesuje cię tylko przepis – przejdź na sam koniec artykułu.
Co to jest podagrycznik?
Podagrycznik pospolity jest rośliną z rodziny selerowatych. Swoją nazwę zawdzięcza zastosowaniu, jakim służył naszym przodkom, czyli leczył podagrę (dnę moczanową). Podagrycznik znany jest również pod nazwą: kurza stopka, ziele diabelskie, barszlica, ger, giersz, kozia stopa, srocyna, śnitka, krzemionka.
Podagrycznik pospolity jest rośliną (uważaną za uciążliwy chwast) pojawiającym się wczesną wiosną i rośnie aż do późnej jesieni w miejscach wilgotnych i zacienionych. Potrafi osiągnąć wysokość do ok.60- 80 cm, ale w Polsce najczęściej dorasta do 30- 40 cm.
Na co pomaga maść z podagrycznika.
Powszechnie występujący chwast, który zasłynął w medycynie ludowej w leczeniu chorób zdeformowanych stawów oraz łagodzenia ich bólu. Swoją nazwę zawdzięcza szwajcarskiemu księdzu i zielarzowi Johann Kunzle, który podagrycznikiem leczył choroby podagry, stawów, żylaków.
Chociaż roślina kojarzona jest przede wszystkim z chorobą podagry, to dzięki swoim właściwościom odkwaszającym, moczopędnym, przeciwzapalnym, rozkurczowym i uspakajającym ma zastosowanie również w takich chorobach jak:
- reumatyzm
- zapalenie pęcherza moczowego
- kamica nerkowa
- artroza
- rwa kulszowa
- dolegliwości układu pokarmowego
- przyspiesza przemianę materii względu na swój lekko gorzki smak
- zaburzenia funkcjonowania jelit z naprzemiennymi biegunkami i zaparciami
- jest przeciwgrzybiczny ze względu na swoje alkalizujące działanie
- ma właściwości hamujące rozrost gronkowca złocistego, pałeczki zapalenia płuc
- uspakaja i wycisza
- ma właściwości detoksykujące wątrobę i układ krwionośny
- wspomaga gojenie się rany
Jak wygląda podagrycznik pospolity?
Podagrycznik można pomylić z dzięglem leśnym, barszczem zwyczajnym lub świerząbkiem korzennym. Podagrycznik ma kilka cech charakterystycznych i jak będziemy o nich pamiętać, do takiej pomyłki nie powinno dojść.
Cechy charakterystyczne podagrycznika:
- Arkusz liścia jest zawsze podzielony na trzy części.
- Poszczególne liście są również podzielone na trzy części.
- Łodyga jest trójkątna.
Podagrycznik wygląd z bliska. Widać trójkątny kształt łodyżki.
Kiedy zbierać podagrycznik pospolity?
Okres zbioru odbywa się od końca kwietnia do jesieni. Zbieramy liście i łodyżki.
Kwiaty możemy użyć do dekoracji potraw, ponieważ podagrycznik inaczej zwany jako ziele diabelskie ma również zastosowania w kuchni jako przyprawa
Jak przechowywać podagrycznik?
Najprościej jest ususzyć ziele podagrycznika pospolitego w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni.Taki surowiec przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Chociaż istnieje zasada, że zbieramy zapasy ziół tylko na przyszły rok i zalecany okres przechowywania to 1 rok to w odpowiednich warunkach surowiec może przetrwać 2 lata, zachowując swoje właściwości.Możemy sporządzić sobie oliwę z podagrycznika. (przepis znajdziesz poniżej) lub tinkturę na alkoholu.
Przepis na maść z podagrycznika
Stara domowa metoda na reumatyzm, dnę i chorobę zwyrodnieniową stawów.
Do maści z podagrycznika będzie potrzebny: olej z podagrycznika i nalewka alkoholowa z krwawnika lub z podagrycznika, które są bardzo łatwe do wykonania. Nalewkę alkoholową inaczej zwana tinkturą uzyskamy, zalewając krwawnik alkoholem 40%.
Składniki na nalewkę z podagrycznika:
- Świeży krwawnik
- Alkohol 40%
Garść świeżych liści krwawnika zalewamy alkoholem 2-5 milimetra ponad powierzchnię krwawnika tak, żeby był całkowicie zanurzony. Odstawiamy na 14 dni w ciepłe zacienione miejsce i gotowe. Nie sprawdzamy codziennie, czy już dobrze smakuje :)
Olej z podagrycznika.
Składniki na wyciąg olejowy:
- Świeży podagrycznik
- Oliwa z oliwek
- Alkohol do dezynfekcji
Drobno posiekane liście podagrycznika zalewamy oliwą
Podagrycznik drobno zsiekaj, zalej oliwą z oliwek i wystawiaj na działanie promieni słonecznych przez 14 dni. Pamiętaj jednak, że najlepiej wystawiać olej rano na wschodzące słońce i wieczorem, kiedy słońce już zachodzi.
Nie ma w tym jakiegoś mistycyzmu (chociaż kto wie?) chodzi o to, żeby nie ugotować zioła w oliwie a jedynie lekko podgrzać naturalnymi promieniami słońca. Po 14 dniach oliwa jest gotowa.
Gotowa lecznicza oliwa z podagrycznika.
Maść z podagrycznika składniki:
- 50 g oleju z podagrycznika
- 4 g nalewki z krwawnika
- 5 g wosku pszczelego
- Olejki eteryczne (opcjonalnie) – po 5 kropli
- Rozmaryn
- Jałowiec
- Lawenda
- Alkohol do dezynfekcji (tylko dezynfekcji)
Maść z podagrycznika składniki i wykonanie.
- Zdezynfekuj wszystkie materiały robocze
- Umieść wosk pszczeli oraz olej z podagrycznika i w ognioodpornym szkle i powoli rozpuść w łaźni wodnej.
- Zdejmij z ognia i powoli mieszaj, dodając powoli nalewkę z podagrycznika.
- Następnie mieszając, dodawaj po kropli olejki eteryczne.
- Jeszcze ciepłą maść wlej do zdezynfekowanych słoiczków.
- Po przestygnięciu maści można słoiczek zamknąć.
- Przechowujemy maść w lodówce.
Oliwa i wosk pszczeli – główne składniki maści.
Uwaga: Ponieważ zauważyłam, że w olejku z podagrycznika znajduje się trochę soku z podagrycznika, aby łatwiej połączyć fazę olejową z fazą wodną (sok z podagrycznika, o którym wspomniałam jest fazą wodną ) proponuję dodać w trakcie podgrzewania fazy olejowej 1 płaską łyżeczkę bio bazy emulgującej.
Jak stosować maść z podagrycznika ?
Smarować kilka razy dziennie chore i bolące miejsca. Robić okłady z maści. Należy na kawałek lnianej szmatki nanieść grubo maść, przyłożyć na bolesne miejsce i okryć ciepłym kocem. Taki okład łagodzi ból zdeformowanych stawów.
Jakie inne zastosowanie ma podagrycznik?
Podagrycznik można też spożywać na surowo jako aromatyczny dodatek do wszelkiego rodzaju potraw bądź zielonych soków.
Views: 741