Zioła w kuchni

Współczesne domy coraz częściej stawiają na przestronne salony, relegując kuchnie do roli niewielkich pomieszczeń. Jednak patrząc wstecz, zauważymy, że kuchnia odgrywała kluczową rolę w życiu domowym. Zapraszam do podróży w czasie, gdzie kuchnia była sercem domu, a zioła w kuchni stanowiły nieodłączny element codzienności.

Zioła w kuchni u babci i prababci.

Tam odbywały się spotkania rodzinne, dzieci odrabiały lekcje, a przedsiębiorcy jeszcze 100 lat temu bardzo często mieli w zwyczaju wypłacać pracownikom pensję w kuchni. Nierzadko taka wypłata kończyła się wspólnym posiłkiem pracodawcy z pracownikami. Wielu z nas pamięta, jak w kuchni babci lub prababci nad piecem suszyły się rozmaite zioła. Właśnie zioła w kuchni odgrywały niezwykle istotną rolę. Do rosołu dodawano świeży lub suszony kurdybanek.

Zimą pijało się herbatkę z macierzanki lub dziurawca. Jako przyprawy trawienne często stosowano czosnek, cebulę, koper, seler, pietruszkę, majeranek, gorczycę, tarninę, arcydzięgiel, nasturcję i wiele innych, dziś często zapomnianych artykułów roślinnych. Tymczasem większość tych przypraw powinna zawsze znajdować się w naszej kuchni, jeżeli chcemy, aby była to zdrowa kuchnia, a nie wylęgarnia chorób.

Zrób zapasy świeżych przypraw ziołowych.

Warto wiedzieć zatem jak należy przechowywać przyprawy. Wiele poradników podaje jako najlepsze przechowywanie skrzynie drewniane, worki lniane czy szary karton.
Najlepiej jednak trzymać się zasady: im bardziej pachnące zioła – tym lepszej wymagają izolacji od innych artykułów spożywczych i lepszego szczelnego opakowania, aby olejki eteryczne, które są czynnikiem leczniczym i trawiennym, wyparowują i wietrzeją. Najlepiej zioła w kuchni przechowuje się w szklanych słoikach szczelnie zamkniętych. W takich opakowaniach zioła przechowujemy do dwóch lat, nasiona i owoce do lat trzech. Wyjątkiem jest kminek, który i po dziesięciu latach jest dobry.
Natomiast kory i korzenie możemy przechowywać do sześciu lat. Po tym czasie rośliny najczęściej tracą swoje właściwości trawienne i lecznicze.

Zioła w kuchni
Potrawy bez przypraw gorzej się trawi

„Apteka w kuchni” powinna być dobrze zaopatrzona zioła najwyższej jakości.

Obecnie żywność, jaką znajdziemy w sklepie, w większości nie ma wartości odżywczych, ze względu na proces technologiczny, jakim jest poddawana. Orzechy są pasteryzowane, kasze napromieniowywane falami, a warzywa przez monokulturę i wyjałowioną ziemię zawierają niewiele składników odżywczych. Co do produkcji mięs to jak nie masz sprawdzonego ekologicznego gospodarstwa, to lepiej zostań wegetarianinem.
Dlaczego więc nasza kuchnia powinna być dobrze zaopatrzona w przyprawy i zioła? Otóż te rośliny pełnią funkcję katalizatorów. To taki majster w hali fabrycznej: on sam nie stoi przy maszynie i nie produkuje, ale bez niego produkcja idzie kulawo albo wcale nie idzie. Niedobory mikroelementów możemy właśnie uzupełnić dzięki przyprawom.

Korzyści dla zdrowia dobrych jakościowo przypraw ziołowych

Przykładowo prowitaminę A zawiera bluszczyk, brzoza, estragon, dziurawiec, mięta, lisic orzecha włoskiego, liść pokrzywy liść dębu i inne. Brak tej witaminy powoduje osłabienie wzroku czy wysuszenie skóry. Aby przyswoić witaminy z grupy B z produktów ciężkostrawnych, niezbędny jest kminek, natka koperku, majeranek, jałowiec. Warto sięgnąć po cynamon, kiedy bierze nas przeziębienie. Wystarczy pół łyżeczki cynamonu zalać wrzątkiem i wypić przed snem, aby rano poczuć się lepiej.

Zioła na dobre trawienie

Nie zapominajmy używać przypraw i ziół w naszych potrawach. Szczególnie cenne są te, które nie tylko dodają smaku, ale też poprawiają trawienie – takie jak

  • kminek,
  • imbir,
  • kolendra,
  • gorczyca,
  • majeranek,
  • rozmaryn,
  • tymianek
  • czarnuszka

Przyprawy i zioła w kuchni, poza swoimi walorami smakowymi, są źródłem wielu cennych dla naszego zdrowia składników. Mogą działać przeciwzapalnie, wspomagać układ odpornościowy, a nawet wpływać korzystnie na nasze samopoczucie. Przyprawy nadają charakter potrawie, stanowią jej dopełnienie i tworzą harmonię smaków. Jak zostało wcześniej wspomniane, nie tylko uzupełniają witaminy, ale również wspierają trawienie, co jest kluczem do zdrowia naszego układu pokarmowego. Zioła w kuchni dodatkowo wzbogacają nasze dania o unikatowy aromat i nutę świeżości. Dlatego dobra kuchnia to nie tylko kuchnia smaczna, ale przede wszystkim kuchnia pełna przypraw i ziół, które czynią ją wyjątkową i korzystną dla naszego zdrowia.

Na podstawie: Poradnik Zielarza Witold Poprzecki

Visits: 7

Similar Posts