czwartek, 21 styczeń 2021

Kurkuma z własnej doniczki

Choć kurkuma jest rośliną wymagającą, warto jednak  posadzić ją w domu choćby nawet ze względu na jej właściwości zdrowotne.

Kurkuma (Curcuma longa L.) znana też pod nazwą, ostryż długi, ostryż Zohar, czy szafran indyjski jest byliną z rodziny imbirowatych. Spożywa się kłącze rośliny, które po wysuszeniu i zmieleniu nazywa się kurkumą. Kurkuma jest przede wszystkim rośliną przyprawową. Jest składnikiem popularnej przyprawy o nazwie curry czym garam masala. Ma intensywnie pomarańczowy kolor (silnie barwiący) oraz gorzkawy posmak. Choć kurkumę uprawia się w krajach o klimacie tropikalnym, w Polsce można ją posadzić w doniczce i trzymać w domu. Nie powinna jednak przebywać w temperaturze poniżej 15 stopni dlatego, że należy do roślin ciepłolubnych.
Najodpowiedniejszą doniczką dla kurkumy jest doniczka z gliny. Glina utrzymuje właściwą wilgotność. Nadmiar wody, doniczka pochłania, jednocześnie dodając ją stopniowo do ziemi i na zewnątrz.  Roślina lubi wilgoć, ale nie może być zbyt intensywnie podlewana, aby nie zgniła. Kurkuma najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym i łatwo się nagrzewającym. Torf z piaskiem lub keramzytem jest odpowiednim podłożem. Najłatwiej jest kupić sobie kawałek korzenia w sklepie z ekologiczną żywnością i wsadzić do przygotowanej wcześniej ziemi. Kurkuma lubi słońce, ale w czasie upałów nie może być wystawiana na bezpośrednią ekspozycję, ponieważ liście mogą zbrązowieć.


A oto główne zalety kurkumy

1. Kurkuma zawiera kurkuminę, która jest substancją o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.
    Duże ilości kurkuminy otrzymuje się z kurkumy dzięki standaryzacji wyciągów. więcej kurkumina -10 faktów które warto znać

2. Przewlekły stan zapalny przyczynia się do wielu powszechnych chorób. Kurkumina dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych.

3. Kurkumina ma silne działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje wolne rodniki samodzielnie, ale także stymuluje własne enzymy antyoksydacyjne.

4. Kurkumina podnosi poziom hormonu wzrostu BDNF (białko wydzielane przez neurony, należące do rodziny czynników wzrostu nerwów), który zwiększa wzrost nowych neuronów i zwalcza różne      procesy  degeneracyjne w mózgu.

 

(Kurkuma na fotografiach wsadzona była w lutym do donicy. Od maja trzymana była na podwórku. Wykopana 29 października)

 

5. Kurkumina Poprawia funkcję śródbłonka i jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniaczem co korzystnie wpływa na stan naszego serca.

6. Kurkumina potrafi dokonać zmian na poziomie molekularnym, które mogą pomóc w zapobieganiu, a może nawet w leczeniu raka.

7. Kurkumina może przekroczyć barierę krew-mózg i wykazano, że prowadzi ona do różnych ulepszeń w patologicznym procesie choroby Alzheimera.

8. Kurkumina może pomóc w leczeniu objawów zapalenia stawów i jest w niektórych przypadkach bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne.

9. Badanie przeprowadzone na 60 osobach z depresją wykazało, że kurkumina była tak samo skuteczna, jak Prozac w łagodzeniu objawów choroby.

10. Ze względu na wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, takich jak potencjał zapobiegania chorobom serca, Alzheimerowi i rakowi, kurkumina może opóźnić procesy starzenia.

Uwaga!

Kurkuma przeciwwskazana jest dla kobiet w ciąży (badania na szczurach wykazały, że roztwory wodne i alkoholowe powodowały poronienia u ciężarnych szczurów), również osoby z niedrożnością dróg żółciowych powinie zachować ostrożność w stosowaniu kurkumy.

Jak w przypadku wszystkiego nadmiar może nam zaszkodzić !

Każdy artykuł pisany jest z intencją niesienia pomocy tym którzy tracą nadzieję. Zajmujemy się tematyką, która odkrywa to, co potrzeba, aby ludzie odzyskali zdrowie, radość i nadzieję w dobro i miłość, która płynie z drugiego człowieka.