Olej z rokitnika, znany także jako „złoto Syberii”, to prawdziwy skarb wśród naturalnych produktów o właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych. Jego wyjątkowe działanie odżywcze i regenerujące sprawia, że znajduje zastosowanie zarówno w tradycyjnej medycynie, jak i współczesnej kosmetologii. Dzięki bogactwu witamin, antyoksydantów oraz kwasów tłuszczowych, olej ten jest idealnym wsparciem dla zdrowia i urody, które łatwo można włączyć do codziennej pielęgnacji. W artykule przyjrzymy się, jak może on wspierać kondycję skóry, włosów oraz ogólne samopoczucie, a także jak zastosować go w domowym zaciszu.
Olej z rokitnika pozyskanie.
Olej z rokitnika pozyskuje się zarówno z nasion, jak i owoców tej rośliny. Choć oba rodzaje pochodzą z tego samego źródła, każdy ma nieco inne właściwości. O zaletach oleju z rokitnika wiedziano już w starożytności – zapiski sprzed ponad 5000 lat z Tybetu i Chin potwierdzają, że był stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Już wtedy doceniano jego zdolność do regeneracji skóry i nabłonków, wspomagania układu pokarmowego oraz ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Mimo dzisiejszej wiedzy na temat jego skuteczności, olej z rokitnika wciąż jest zbyt rzadko wykorzystywany. Czas to zmienić.
Olej z rokitnika właściwości zdrowotne.
Rokitnik to prawdziwy fenomen w świecie roślin – dostarcza oleju nie tylko z nasion, ale także z owoców. Co więcej, niektórzy wyróżniają jeszcze trzecią frakcję tego naturalnego skarbu – olej z wytłoków. Najbardziej fascynujące jest to, że każdy z tych olejów ma swoje unikalne, choć zawsze korzystne dla zdrowia właściwości. Naukowe badania potwierdzają, że olej z nasion wykazuje działanie:
- przeciwmiażdżycowo,
- przeciwnowotworowo,
- antyoksydacyjne,
- wspomaga procesy regeneracyjne (stymuluje i podtrzymuje gojenie się ran, odnowę skóry, porost włosów),
- zapobiega atopowym zapaleniom skóry i uszkodzeniom błon śluzowych;
- chroni komórkę przed niedotlenieniem,
- działa przeciwwysiękowo,
- ochrania drogi oddechowe przed ditlenkiem siarki;
Olej z nasion rokitnika wykazuje działanie przeciwbakteryjne, szczególnie skuteczne wobec bakterii Escherichia coli. Choć E. coli naturalnie występuje w ludzkim organizmie, w przypadku zaburzenia równowagi wewnętrznej może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Olej pozyskiwany z owoców również działa przeciwmiażdżycowo, a dodatkowo ma właściwości przeciwcukrzycowe – obniża zbyt wysoki poziom insuliny we krwi, zmniejszając hiperinsulinemię.
Podobnie jak olej z nasion, wspomaga gojenie ran skórnych i regenerację błon śluzowych, a także wspiera układ sercowo-naczyniowy, zapobiegając chorobie wieńcowej. Badania potwierdziły również, że mieszanka olejów z nasion, owoców i wytłoków rokitnika wykazuje liczne korzystne właściwości.
- znakomicie wspomaga walkę z odleżynami;
- wspomaga walkę z nużeńcem – pasożytem skóry i mieszków włosowych;
- stymuluje odporność i procesy rewitalizujące w skórze i nabłonkach, ponieważ sprzyja produkcji nowych zasobów kolagenu – głównego białka skóry i nabłonków;
- jest nieoceniony do leczenia skutków choroby popromiennej i oparzeń słonecznych;
- warto stosować go na odmrożenia i przeciw starzeniu się skóry;
- sprzyja detoksykacji organizmu i nasycaniu tkanek witaminami A, C, E i B;
- wykazuje silne działanie antyutleniające.
Co zawiera olej z rokitnika?
Wymienione wyżej wszechstronne właściwości oleju z rokitnika to zasługa jego składu. Zawiera on bowiem:
- mnóstwo kwasów tłuszczowych – prawie 90% frakcji stanowią bezcenne dla organizmu wielonienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT);
- wiele witamin o działaniu antyutleniającym, w tym A, C, E oraz witaminy K, z grupy B, kwas foliowy – szczególnie dużo witaminy E jest w oleju otrzymywanym z wytłoków, tokoferoli może być w tej frakcji nawet pięciokrotnie więcej niż w oleju z miąższu i trzykrotnie więcej niż w oleju z nasion;
- karotenoidy – to jedna z najcenniejszych frakcji oleju z rokitnika; jest ich aż ponad 2100 mg na 100 g oleju pozyskanego z miąższu owoców (to bardzo dużo);
- sole mineralne;
- fitosterole – jest ich szczególnie dużo w oleju z nasion;
- cukry;
- garbniki.
Olej z rokitnika możemy samodzielnie pozyskać, o czym piszemy w drugiej części artykułu lub zakupić gotowy w sklepie, lub zielarni.
Views: 5