Wiosną nasz organizm potrzebuje detoksykacji i oczyszczenia krwi z toksyn. Po ciężkostrawnych, zimowych posiłkach oraz nazbieranych toksynach środowiskowych, niejednokrotnie właśnie wiosną czujemy się zmęczeni, senni oraz podatni na przeziębienia.

Sok z brzozy (i klonu) naturalny detoks

Najprostszym sposobem na detoks i zastrzyk nowej energii jest naturalny sok z polskiego klonu i brzozy. Cena takiego soku to twój spacer do lasu 2 razy dziennie.
Właśnie rozpoczął się sezon na soki z drzew.

Po pierwszych przymrozkach jak tylko temperatura powietrza podniesie się powyżej 8 stopni klony, brzoza i inne drzewa wypuszczają soki z korzeni do gałązek, aby zasilić młode listki do wzrostu. Jest to najlepszy czas na pozyskiwanie soku, ale trwa bardzo krótko. Trzeba się spieszyć, aby dzięki pomocy soków z drzew oczyścić i odżywić organizm.

Sok z brzozy właściwości

Świeży sok z brzozy (OSKOŁA) ma działanie wzmacniające i regulujące przemianę materii. Sok zapobiega tworzeniu się kamieni moczanowych, odtruwa i oczyszcza organizm z toksyn. Szczególnie nerki, wątroba i układ moczowy pozbywają się złogów jak robimy kurację na soku z brzozy. Sam czysty sok składa się z 95% wody i 5% składników odżywczych, w skład których wchodzą węglowodany, sole mineralne, białka, kwas askorbinowy, czyli witamina C.
Sok ma zastosowanie w chorobach nerek i kamicy moczowej. Podobnie jak młode listki również sok wspomaga pracę wątroby.
Osoby słabe, schorowane powinny pić sok z brzozy, ponieważ ma właściwości wzmacniające, dotleniające, odkwaszające oraz odtruwające.

Zewnętrznie świeży sok z pnia brzozy możemy stosować na włosy w formie płukanki lub wcierki. Taka kuracja na włosy nada im piękny połysk, doda objętości i wzmocni cebulki włosowe.

Sok z klonu właściwości

Świeży sok pozyskany z pnia jest odtruwający i wzmacnia organizm. Poprawia przemianę materii oraz zaspakaja apetyt na słodycze.
Sok jest bogaty w cukry, sole mineralne takie jak: cynk, sód, potas, mangan, wapń oraz witaminy z grupy B.
Sok możemy podawać osobom osłabionym z deficytem energii. Sok zalecany jest również dla uczniów, studentów oraz osób pracujących umysłowo. Sok klonowy będzie dobrym wyborem w kuracjach odtruwających polegających na głodówkach. W czasie głodówki taki sok zaspokoi nasz organizm w wartości odżywcze oraz doda trochę energii.

Kiedy zbiera się sok z klonu i brzozy?

Drzewa puszczają soki w zależności od położenia geograficznego i temperatury powietrza. Należy obserwować pogodę już końcem lutego, ale zwykle drzewa budzą się ok. połowy marca. Klony puszczają soki szybciej (nie jest to regułą, ponieważ zależy od nasłonecznienia drzewa)  niż brzozy (również może to być  zależne od nasłonecznienia drzewa w lesie). Trudno dokładnie określić czas różnicy, kiedy soki płyną w górę. Może to być 2 dni a może 2 tygodnie, wszystko zależy od pogody a dokładnie słońca, czyli temperatury powietrza. Najczęściej jest to temperatura powyżej 8 stopni utrzymująca się przez parę dni. Jak zrobi się chłodniej, po prostu sok przestanie płynąć. Z moich obserwacji w regionie, w którym mieszkam brzozy zaczynają puszczać sok jak zakwita forsycja.

Z jakiego drzewa pozyskuje się sok ?

Najbardziej popularne jest pozyskiwanie soku z  klonu polnego, klonu jaworu i brzozy.Mniej popularne, ale również cenne dla zdrowia są soki z grabu, wierzby, buka, orzecha włoskiego, jaworu. Niektórzy smakosze przyrody polecają również sok z czereśni, wiśni, topoli osiki czy olchy.

Sok pozyskujemy, wybierając duże okazy drzew. Nacinamy, nawiercamy lub wbijamy pod kątem metalową rurkę w drzewo od południowej strony. Obserwacje pokazują, że więcej soku płynie od strony południowej ewentualnie wschodniej drzewa. Jeżeli drzewo jest pochyłe, możemy wykorzystać krzywiznę, wtedy sok będzie skapywał w naturalny sposób.

Dlaczego warto pozyskiwać sok z klonu i brzozy?

Przedwiośnie to czas, kiedy mamy niewiele świeżych roślin, które wspomagają wydalanie toksyn nagromadzonych w okresie zimowym, a jednocześnie wzmacniają organizm. Sok z klonu, brzozy i innych drzew jest pierwszą zdrową nowalijką bez dodatku chemicznych środków rolniczych. Z dużego 20-letniego drzewa możemy uzyskać 3 do 5 litrów soku. Należy pamiętać, aby po pobraniu soku zakorkować otwór, z którego leciał sok. Taki otwór zalepiamy, specjalną maścią gojącą, którą zakupimy w sklepie ogrodniczym.

Świeży sok z brzozy ma również właściwości dotleniające organizm.  Soki z drzew  są też świetnymi naturalnymi napojami izotonicznymi dla sportowców.

Sok z brzozy na odchudzanie

Sok z brzozy może wspomagać odchudzanie w trakcie kuracji oczyszczającej. Sok z brzozy ma właściwości regulujące trawienie, ale uwaga u niektórych osób może wystąpić biegunka po spożyciu większej ilości soku. Również osoby nadmiernie marznące nie mogą pić za dużo soku z brzozy.

Ponieważ sok z brzozy ma właściwości oczyszczające nerki i wątrobę może wspomagać odchudzanie poprzez udrożnienie tych narządów. Może się okazać bardzo pomocny przy zaparciu z suchym stolcem.

Czy sok z brzozy i klonu podnosi cukier we krwi?

Sok z brzozy zawiera ok. 0,5 -2% cukru, natomiast sok z klonu (sok, czyli woda z klonu, a nie syrop) jest trochę słodszy i ma ok. 1-2% cukrów.
Soki mają niski indeks glikemiczny. Oczywiście osoby z cukrzycą nie powinny spożywać żadnych cukrów, ale cukier ukryty jest w niemalże każdym produkcie i soki z naszych drzew świecą tu świętością.

Ponieważ sok z brzozy ma naturę ochładzającą (terminologia TMC)  wiele osób z nadciśnieniem, które piją sok, może zauważyć spadek ciśnienia krwi oraz mniejsze uderzenia gorąca na twarz.

Jak przechowywać sok z klonu i brzozy

Świeży sok z klonu i brzozy to właściwie woda z brzozy i woda z klonu. Oba soki składają się z wody, cukrów (glukozy, fruktozy i sacharozy) oraz soli mineralnych i substancji organicznych. Cukier ułatwia fermentację, dlatego soki mają bardzo krótką trwałość. Już na drugi dzień zaczyna się psuć. Światło przyspiesza fermentację  dlatego słoiki i butelki najlepiej owinąć np.  ręcznikiem. Sok należy przechowywać w lodówce i spożyć jak najszybciej.
Sok klonowy można odparować do konsystencji syropu. Taki syrop ma dłuższą trwałość, ale na uzyskanie syropu potrzebujemy bardzo dużej ilości soku klonowego.

Sok z brzozy i klonu można pasteryzować, pamiętając, że pasteryzacja pozbawia sok wielu cennych składników odżywczych. Możemy również spróbować zakonserwować sok z brzozy, wrzucając do słoika (ok. 3 litry) szczyptę kory dębu. Sok po pewnym czasie nabiera trochę goryczy z kory, ale nie psuje się tak szybko.

Zarówno sok klonowy, jak i brzozowy możemy zamrozić, np. napełniając nim woreczki do lodu. Mrożenie soku zmienia jednak termikę soku. Ważne, aby nie spożywać takiego soku, jak jesteśmy wyziębieni albo w czasie choroby z odczuciem zimna w ciele.Z soków można również robić podpiwek, winko, ocet oraz zaprawiać alkoholem. Sok z klonu, ale również i sok z brzozy z alkoholem możemy podawać w formie drinków.
 

Jak pozyskiwać sok z drzew

Najlepsze zbiory są w czasie kiedy księżyca przybywa. Jest to naturalne zjawisko przyrodnicze, leci wtedy więcej soku i nie ma w tym żadnej magii. Cała przyroda wraz z przybywającym księżycem aż do pełni księżyca ma większy wzrost. Wybieramy dorodne duże drzewo i nacinamy lub nawiercamy od południowej strony. (od południowej strony nawiercone drzewo puszcza więcej soku niż nawiercone drzewo od północnej strony).
W otworze umieszczamy słomkę, wężyk, rurkę w zależności co mamy. Pod rurką stawiamy słoik albo butelkę i  czekamy aż sok sam nakapie. Naturalnie lepiej umieścić szklane naczynie, ponieważ sok nie wchodzi wtedy w interakcje z plastikiem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na plastikową butelkę, to warto częściej zaglądać na nasze zbiory i sukcesywnie przelewać sok do szklanych pojemników.
Polecam film instruktażowy pobierania soku na kanale doktora Łukasza Łuczaja.

 

jak pozyskać sok z brzozy

Jak pić sok z brzozy i sok z klonu

Sok z brzozy oraz sok z klonu najlepiej pić bezpośrednio po spuszczeniu z drzewa. Czyli jak tylko napełni się nam pojemnik z sokiem, zaczynamy go pić. Na początek zalecam jeden kieliszek soku i obserwacje organizmu. Jeżeli nic się nie dzieje, tzn. nie ma bólu brzucha lub biegunki zaczynamy zwiększać ilość wypijanego soku. Sok możemy pić podobnie jak wodę ok. 1,5 litra na dobę. Osoby odczuwające gorąco w ciele mogą  pić  nawet do 3 litrów dziennie soku.

Sok klonowy jest słodszy i można go rozcieńczać z wodą lub na czas picia soku klonowego zrezygnować z jedzenia słodkich przekąsek, napoi, owoców, chleba. Świeży sok klonowy i brzozowy jest dostępny naprawdę krótko, dlatego warto zrezygnować trochę z innych węglowodanów, aby uzupełnić elektrolity z soków.

UWAGA

Jak już zostało nadmienione, woda z brzozy jest wychładzająca, należy ją pić małymi łykami żeby nie doprowadzić do przeziębienia gardła. Osoby z tendencją do marznięcia i przeziębień po wypiciu szklanki soku mogą ssać plasterek imbiru lub jeden goździk aby ogrzać trochę organizm po wypiciu wody z brzozy. Imbir i goździki mają właściwości ogrzewające żołądek.

Sok z brzozy cena

Jak zostało napisane na wstępie, przy samodzielnym pozyskiwaniu soku ceną jest Twój czas. Jeżeli jednak z różnych powodów nie możesz w tym krótkim czasie udać się do lasu po sok lub tam, gdzie mieszkasz nie ma zagajnika brzozowego,  można kupić sok z brzozy w sklepie. Cena 1 litra takiego soku zaczyna się od 7 zł (cena z marca 2022 roku). Mimo to, że sok ze sklepu jest pasteryzowany, warto wiosną zrobić sobie kurację 14-dniową na soku z brzozy. Oprócz korzyści z oczyszczenia krwi sokiem uzyskamy również wartość duchową. Idąc z cyklami natury, dostrajamy się do porządku i równowagi ustanowionych prawideł przyrody. Pojawia się sok z brzozy w marcu, to pijemy go w marcu, wtedy pobieramy siłę z przyrody. Tak żyli nasi przodkowie. Oczywiście oni musieli się dopasowywać do tych cykli, aby przetrwać, ponieważ nie było takich możliwości przechowywania żywności jak dzisiaj.  Ta mądrość pozwalała im jednak nabierać  sił i odwagi w życiu.

Czy szkodzimy drzewu, spuszczając sok z brzozy i klonu?

Należy pamiętać, aby zakleić maścią przeciwgrzybiczna otwór, z którego pozyskujemy sok. Drzewo bardzo szybko zaleczy swoją rankę. Otwór nieposmarowany maścią też się zasklepi. Potrwa to jednak dłużej, a drzewo utraci sporo soku. Sok bowiem wypłynie na ziemię, zamiast płynąć do listków.
Warto wiedzieć, że pobieranie soku z drzew lasów państwowych nie jest legalne. Ustawodawca nałożył grzywny za pobieranie soku z drzew państwowych. Kara pieniężna może wynosić do 250 zł (dane z 2021 roku), ale możemy za ten czyn dostać  tylko upomnienie. Edukacja, w jaki sposób i z jakich drzew można pozyskać sok, aby nie zaszkodzić przyrodzie, wydaje się korzystniejsza dla zdrowia ludzi.

Sok z brzozy i klonu przeciwwskazania

Badania pokazały, że osoby uczulone na pyłki drzew w 39% badanych po podaniu soku z brzozy wykazywały reakcje uczuleniowe.
Osoby z tendencją do marznięcia mogą pić soki w mniejszych ilościach ale najlepiej z dodatkiem  imbiru, goździków lub innymi rozgrzewającymi ziołami.

Materiały źródłowe:

„Dzika kuchnia” Łukasz Łuczaj

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7214889/

http://dendrologiasobolewski.pl/gatunki-rodzime/wybrane-gatunki-klonow-w-stanie-bezlistnym/

Visits: 26

Similar Posts